Waloryzacja emerytur w marcu 2024. Czy seniorzy będą mogli liczyć na drugą podwyżkę świadczenia?

Biznes Ludzie
Styl Życia
#
Fot. 123rf

Emerytury oraz renty co roku muszą być waloryzowane. Jeśli natomiast inflacja utrzymuje się powyżej 5 proc. to w takim przypadku rządzący zobowiązani są do dwukrotnego podniesienia świadczeń emerytalno-rentowych. Co jeszcze czeka seniorów w 2024 roku? Na jakie inne benefity mogą liczyć?

 

Świadczeniobiorcy - wedle zapowiedzi rządzących - oprócz drugiej waloryzacji mogą liczyć także na inne świadczenia. To m.in. 13. i 14. emerytura. Premier Donald Tusk mówił podczas jednej z konferencji prasowych, że na ten cel są zabezpieczone środki w budżecie:

- W projekcie budżetu na 2024 r. są środki na finansowanie 800 plus, 13. i 14. emerytury oraz na podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy 5 proc. - podkreślał w grudniu 2023 roku.

Zgodnie z prognozą świadczenia emerytalno-rentowe mogą wzrosną w Polsce od 1 marca nawet o 11,9 proc. Oznacza to tyle, że w marcu, po podniesieniu emerytur i rent, seniorzy pobierający minimalną emeryturę otrzymają 1777,46 zł. 
 

Druga waloryzacja. Kiedy?

Na tym być może nie koniec dobrych wiadomości. Z różnych przekazów ze strony koalicji rządzącej możliwa jest także opcja kolejnej waloryzacji rent i emerytury. Takie zapowiedzi znalazły się bowiem chociażby w programach wyborczych w czasie kampanii parlamentarnej Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z propozycją, druga waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych miałaby nastąpić w przypadku inflacji przekraczającej 5 procent.

"Premier Donald Tusk, Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej oraz szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdzili wprowadzenie tego rozwiązania w życie" - poinformował portal gazetasenior.pl.

Niestety obecnie brak ram prawnych, aby w ogóle myśleć o drugiej waloryzacji rent i emerytur. W tym przypadku istotna jest nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwotnie założenia tejże ustawy przewidują jedną waloryzację w ciągu roku (1 marca). Aktualnie trwają prace nad projektem zmian w powyższej ustawie. Jakie parametry będą brane pod uwagę przy okazji drugiej waloryzacji? Przede wszystkim: średnioroczny wskaźnik inflacji konsumenckiej, średnioroczny wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia.

Według Oskara Sobolewskiego, eksperta emerytalnego i rynku pracy HRK Payroll Consulting, założyciela Debaty Emerytalnej: prognozowany poziom inflacji w 2024 roku pozwala zakładać, że zapowiadana, druga waloryzacja emerytur "wariancie ustawowym i proporcjonalnym do wysokości emerytury będzie miała miejsce w drugiej połowie roku" - tłumaczył w serwisie money.pl.