Konotopie pod Kikołem obecnie przyciąga sporą grupę pielgrzymów z południowo-wschodniej części naszego województwa. Niebawem ta skala ulegnie zmianie, pojawią się też zapewne zwykli turyści - trwają bowiem prace związane z budową w tej wsi ogromnej, 55-metrowej figury Matki Boskiej. Fundatorem posągu jest miliarder Roman Karkosik oraz jego żona Grażyna.
Na pierwszy rzut oka Konotopie to miejscowość jakich wiele innych w naszym regionie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wieś zamieszkuje 139 osób. Konotopie jest też miejscem kultu religijnego. Mieści się tam Sanktuarium Maryjne, gdzie wierni modlą się do Matki Boskiej Bolesnej. W kaplicy umieszczono ponad 50-centymetrową figurkę. Miejsce to regularnie odwiedzają pielgrzymi z Ziemi Dobrzyńskiej oraz Kujaw.
Pod koniec stycznia w mediach pojawiły się informacje, że znany miliarder z naszego regionu Roman Karkosik wraz ze swoją żoną Grażyną, postanowili ufundować 55-metrową figurę Matki Boskiej. Miałoby to być wotum dziękczynne. Wcześniej państwo Karkosikowie ufundowali budowę nowego kościoła w Konotopiu. Zaangażowanie miliardera i jego małżonki w lokalne sprawy w tym rejonie nie jest niczym dziwnym, bowiem Grażyna i Roman Karkosikowie mieszkają w pałacu w pobliskim Kikole.
Matka Boska w Konotopiu
Prace w Konotopiu trwają w najlepsze. 12 marca w miejscowości Konotopie doszło do uroczystego podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę monumentu Matki Boskiej. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. fundatorzy Grażyna i Roman Karkosikowie, marszałek Piotr Całbecki, radny sejmiku województwa Jacek Gajewski, burmistrz Miasta Kikoła Renata Gołębiewska czy starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.
Wykonawcami inwestycji są Wysowa Mosty sp. z.o.o oraz toruńska firma KBB Engineering Sp. z.o.o. Jeśli inwestycja przebiegnie zgodnie z planem to figura będzie gotowa w sierpniu 2026 roku. Zgodnie z zapowiedziami posąg będzie miał 40,6 metra, a jego pełniący funkcję tarasu widokowego postument w formie korony ma mieć 15 metrów. Figura stanie na terenie po dawnym gospodarstwie rolnym, które zostało wystawione na sprzedaż.
O Konotopiu mówi cała Polska
Tematem budowy zainteresowały się nie tylko lokalne i regionalne media, ale także te ogólnopolskie. Materiał na temat budowy figury Matki Boskiej w Konotopiach zrealizowały m.in. Fakty TVN. Zainteresowanie tą nietuzinkową inwestycją nie może dziwić. Matka Boska w Konotopiach będzie wyższa niż Jezus Chrystus w Świebodzinie. Pomnik w województwie lubuskim ma wysokość 36 metrów, z czego 33 metry mierzy sama figura Jezusa, a trzy metry pozłacana korona na jego głowie. Pomnik Jezusa w Rio de Janeiro ma 38 metrów.
Figura nie będzie jednak największa na świecie. Pomnik Matki Całej Azji w Batangas na terenie Filipin ma 98 metrów, a Statua Jedności w Indiach mierzy aż 182 metry.
Kolejne miejsce kultu w tym rejonie
Okolice miejscowości Konotopie obfitują w miejsca kultu. 22 kilometry od tej wsi mieści się Sanktuarium Najświętszej Panny Skępskiej Matki Bożej Brzemiennej - Królowej Mazowsza i Kujaw. To tam pielgrzymują z modlitwą o szczęśliwy poród rodziny spodziewające się potomstwa. Fundacja klasztoru i kościoła oo. Bernardynów w Skępem była związana z objawieniami Matki Bożej w 1495 roku. Były to prywatne objawienia Matki Bożej, przy drodze prowadzącej ze Skępego do Lipna. Najstarsze źródła historyczne podają relacje pasterzy z okolicy Skępego o widzeniu kilkakrotnym niezwykłego światła nad przydrożnym dużym kamieniem. Niektórzy z nich twierdzili, że dostąpili widzenia Matki Bożej w otoczeniu chórów anielskich. Jak podają źródła "pewien ubogi człowiek oświadczył po latach, że widział Najświętszą Maryję Pannę, która powiedziała mu, że miejsce to jest miłe Bogu i Jej". Od tej pory szczególnym kultem i czcią otoczono kamień, na którym miały być widoczne jej stopy.
Cudowna Figura Matki Bożej Skępskiej, wykonana z drewna, o wysokości 96 cm., z datą na cokole 1496. Po przywiezieniu z Poznania do Skępego, figura zasłynęła wśród wiernych łaskami i skupiła na sobie kult Maryjny, który trwa do dnia dzisiejszego pod nazwą czci lub nabożeństwa do Matki Boskiej Skępskiej - Pani Mazowsza i Kujaw.
Również blisko 20 kilometrów od miejscowości Konotopie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Przedmiotem kultu jest tam figura Matki Bożej Bolesnej, zwana także Pietą Oborską, przywieziona przez Karmelitów z Bydgoszczy w 1605 roku. 18 lipca 1976 roku oborską Pietę ukoronował Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński. 3 Maja 1982 r. Papież Jan Paweł II napisał własnoręcznie błogosławieństwo dla pielgrzymujących do Sanktuarium Matki Bożej w Oborach.