W Toruniu powstanie trzeci most drogowy. Podpisano umowę z projektantem

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Władze Torunia rozpoczęły działania w kierunku budowy trzeciego mostu drogowego w mieście. W poniedziałek (23.10) podpisano umowę z wykonawcą projektu nowej przeprawy. Teraz firma Sweco Polska ma blisko dwa lata na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

 

Umowa na prawie 3 miliony złotych

W Toruniu znajdują się dwie lokalizacje przeznaczone pod budowę mostów na Wiśle. Jedna z nich zlokalizowana jest w centrum miasta na przedłużeniu ulicy Waryńskiego. Druga to rejon placu Skalskiego jako możliwy dalszy etap Szosy Okrężnej. Od kilku lat wiadomo, że priorytetem jest powstanie mostu właśnie w drugim punkcie. Wpływ na to ma fakt, że przeprawa byłaby po skrajnej stronie miasta od mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej.

Pod koniec czerwca toruński magistrat ogłosił przetarg na wykonanie studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego oraz koncepcji mostu przez Wisłę wraz z układem drogowym budowy zachodniej Przeprawy mostowej w Toruniu. Do przetargu stanęło pięć firm. Finalnie wybrano propozycję Sweco Polska, której oferta wyniosła 2 mln 983 tys. 980 zł.

Zgodnie z zapisami kontraktu, projektant ma teraz 21 miesięcy na wykonanie całej dokumentacji oraz na uzyskanie decyzji środowiskowych dla budowy nowego mostu i trasy zachodniej.

 

Trzeci most drogowy

Nowa przeprawa ma zawierać drogę jednojezdniową o szerokości 7 metrów. Po dwóch stronach mostu znajdą się ścieżki pieszo-rowerowe. Droga ma mieć klasę GP, co oznacza, że będzie główną trasą przyśpieszonego ruchu. Na trasach tego typu poza terenem zabudowanym prędkość maksymalna wynosi od 80 do 110 km.

Spodziewana długość mostu wraz z wiaduktami ma wynosić 1,5 kilometra. Cała trasa będzie długa na około 4 km - połączy most z drogą wojewódzką 273 oraz drogą krajową 15. Jak będzie wyglądał nowy most? - Mamy duże doświadczenie w projektowaniu wielkich obiektów punktowych. W tym momencie wydaje się, że będziemy chcieli zaproponować most tego typu. Może być on np. podwieszony lub łukowy - mówił Rafał Jagielczuk, przedstawiciel Sweco Polska.

 

Za wcześnie na konkrety

Na ten moment nie wiadomo, kiedy zostanie wybudowany most oraz ile pochłonie cała inwestycja. - To jest etap planowania, a więc nie ma mowy o żadnych działaniach inwestycyjnych. Dzięki przygotowanej dokumentacji teraz prace będą mogły być wykonywane w systemie "projektuj i buduj", który jest łatwiejszy i szybszy. Nie jesteśmy w stanie określić żadnych terminów. Dokumenty pozwolą nam mieć pewność, że w tym miejscu powstanie most - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Dlaczego wybrano firmę Sweco Polska? Jak się okazuje, projektant zaproponował imponujący kapitał ludzki. - Wymagania wobec projektantów to 46 stron. Po dokładnej analizie i weryfikacji wykonawców wybraliśmy firmę Sweco, gdzie w krakowskim oddziale pracuje 120 projektantów, z czego 30 to osoby specjalizujące się w mostach. To opracowanie będzie na wysokim poziomie - tłumaczył Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

 

Harmonogram działań:

  • Grudzień 2023 - przygotowanie materiałów, prognoza i analiza ruchu
     
  • Lipiec 2024 - Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) 
     
  • Listopad 2024 - koncepcja techniczna mostu na Wiśle (KT)
     
  • Luty 2025 - studium wykonalności (SW)
     
  • Lipiec 2025 - materiały i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (Do ŚU)