W Toruniu odbyły się dwie sesje rady miasta jednego dnia. Jedna była rekordowo szybka

Region Raport
Styl Życia
W@
Fot. Bartosz Fryckowski

W czwartek (28.12) toruńska rada miasta obradowała aż dwukrotnie. Jedna z sesji trwała zaledwie 20 minut. Na drugiej uroczyście świętowano 790. rocznicę nadania praw miejskich Toruniowi.

 

Miła odmiana dla rajców

Dwie ostatnie sesje radni z Torunia kończyli na kilka minut przed 23:30. Tym bardziej miło im było podczas nadzwyczajnej sesji, którą zwołano 28 grudnia. Cała sesja trwała lekko ponad 20 minut.

- Dziś omawiamy tylko trzy uchwały, które musimy do końca roku podjąć. Dwie mają charakter formalny. Pierwsza dotycząca zmiany w uchwale budżetowej, zaś druga zwiększająca dofinansowanie na prace w kościele pod wezwaniem Św. Jakuba. Trzeci punkt to zmiana w planie zagospodarowania przestrzennego dla Kaszczorka. Poprosiliśmy Urząd Marszałkowski, aby pozwolił nam na postawienie infrastruktury rekreacyjnej nad Drwęcą - powiedział przed sesją przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Najważniejszym punktem było rozpatrzenie uchwały zmniejszającej deficyt w budżecie na rok 2023 o 40 milionów złotych. - Przyzwyczailiśmy się do tego, że w ciągu roku zmieniają się realia budżetu. Wpływ mają na to dochody i często mniejsze koszty. Wykonaliśmy mniej inwestycji, a niektóre pochłonęły mniej środków. Odsetki kredytów też okazały się mniejsze. To pomogło zredukować deficyt - mówił prezydent Michał Zaleski.

Poruszono także temat turystyki. Jedno z głosowań dotyczyło zmiany projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Obszaru Chronionego Dolnej Drwęcy. Taki ruch pozwala toruńskiemu magistratowi planować postawienie nad Drwęcą kolejnych punktów dedykowanych kajakarzom.

- To bardzo wartościowy przyrodniczo teren. Trzeba tam działać starannie, aby dbać o to dobro. Chcemy udostępnić mieszkańcom ten obszar poprzez postawienie elementów małej architektury. Dobrze znam to miejsce, gdyż spacerowałem tam z psem. Mamy tam problemy ze śmieceniem. Jednak myślę, że inwestycje w infrastrukturę pozwolą normalizować sytuację - przekazał radny Bartłomiej Jóźwiak.

Do tego radni zdecydowali o zmienianie uchwały w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozwala to przekazać większe środki na prace w kościele p.w. Św. Jakuba.

Wszystkie uchwały zostały przyjęte.

 

790. urodziny Torunia

 

Dokładnie 28 grudnia 1233 roku Toruń otrzymał prawa miejskie. Z tej okazji tradycyjnie doszło do uroczystej sesji rady miasta. Tym razem władze Torunia, radni i zaproszeni goście spotkali się w sali wielkiej Dworu Artusa. W związku z faktem, że za kilka dni zakończymy rok 2023, była to idealna okazja na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy.

- Obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Temu pięknemu okresowi towarzyszyło wiele wydarzeń i spotkań. Miniony rok to także liczne inwestycje. Rozpoczęliśmy budowę Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. Powstały cztery parki kieszonkowe. To tylko niektóre przykłady z tego, co zrobiliśmy w ciągu tego roku. Cieszymy się z ożywienia roku turystycznego - mówił prezydent Michał Zaleski.

Doszło także do wręczenia pamiątkowych medali z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Wyróżnienia wręczano cały 2023 roku, a podczas uroczystej sesji trafiły m.in. do: Bohdana Marka, Marka Rubnikowicza, Zbigniew Nawrocki, a także Biblioteka Uniwersytecka UMK, Związek Harcerstwa Polskiego i Fabryka Cukiernicza Kopernik.

- To ostatnia sesja rady miasta w tym roku, dlatego wręczymy medale z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Nadajemy je osobom, które są bliskie ideom kopernikańskim oraz zasłużonym dla Torunia - powiedział przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Następna sesja rady miasta odbędzie się 18 stycznia 2024 roku.