Za nami 60. sesja toruńskiej rady miasta w obecnej kadencji. Radni poruszyli m.in. temat zmiany planu zagospodarowania Placu Teatralnego. Przyjęto także Strategię Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2030.
Rozbudowa teatru Horzycy
Teatr im. Wiliama Horzycy może zostać rozbudowany o część podziemną. W związku z tym niezbędne było przyjęcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla placu Teatralnego. Zmiana dotyczy wydzielenia z obszaru komunikacji skweru przed teatrem Horzycy oraz placu przed Urzędem Marszałkowskim.
Teren jest o tyle istotny, że w części znajduje się na obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Kluczowym punktem projektu jest zapis dotyczący wyznaczenia strefy obserwacji archeologicznej, co oznacza, że przy wszystkich działaniach wprowadzony zostanie nadzór archeologiczny. Na tym etapie wiadomo, że budowlańcy natrafią na fragment dawnego muru obronnego.
Teatr w przyszłości ma zostać rozbudowany o część podziemną, w skład której mogą wejść zaplecze, garderoby i sala prób. Na ten moment nie ma żadnych konkretnych ustaleń związanych z inwestycją. Toruński magistrat zmienił także zapisy planu tak, aby możliwa była budowa tunelu podziemnego na odcinku od Urzędu Marszałkowskiego do Teatru im. Wiliama Horzycy. Radni uchwałę dotyczącą planu zagospodarowania dla placu Teatralnego przyjęli jednomyślnie.
Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia do 2030 roku
Toruń po raz drugi w historii zabiega o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Tym razem miasto mogłoby otrzymać to miano w 2029 roku. To jeden z powodów, dla których zdecydowano się na aktualizację Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia. Ponadto wpływ na ten krok miały np. przystosowanie sektora kultury do nowych zagrożeń oraz dostosowanie do unijnych dokumentów.
Strategia zawiera trzy główne cele:
- inicjowanie różnorodnych wydarzeń artystycznych i stałe doskonalenie ich jakości,
- aktywizacja kulturalna mieszkańców,
poszerzenie przestrzeni dla działalności kulturalnej.
Wśród zapisów związanych z celami operacyjnymi znalazły się konkretne punkty. Jednym z nich jest wspieranie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć artystycznych promujących różnorodność kulturalną Europy. Istotną sprawą dla toruńskich środowisk działających w sferze kultury jest przyjęcie budowy międzynarodowej promocji Torunia poprzez realizację programu kulturalnego o wysokiej jakości artystycznej.
Władze miasta chcą zwiększyć komunikację z mieszkańcami tak, aby torunianie chętniej brali udział w życiu kulturalnym miasta i budowali lokalną tożsamość poprzez działania kulturalne. Kultura w mieście ma zatem wyjść jeszcze mocniej w kierunku zwykłych obywateli.
- Edukacja kulturalna jest bardzo ważna, gdyż jeśli zaszczepimy kulturę u młodego człowieka, to zyskamy widza toruńskiej kultury. Głęboko wierzę, że ten projekt może być perełką w ramach naszych działań kulturalnych w mieście, które będziemy prowadzić - mówił Piotr Lenkiewicz, przewodniczący komisji kultury .
Strategia a Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE
W perspektywie najbliższych lat kluczową inwestycją w kulturze, która będzie realizowana w Toruniu, jest budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. To właśnie powstanie gigantycznego obiektu ECFC jest oceniane w strategii jako jedna z szans miasta.
Kompleks filmowy ma się składać m.in. z nowoczesnej hali zdjęciowej, Centrum Edukacji, sali głównej na 1500 miejsc, Przestrzeni Targowej oraz Domu Kina. Do inwestycji odniósł się radny klubu „Aktywni dla Torunia” Maciej Krużewski, który wezwał prezydenta ECFC Marka Żydowicza do publicznej debaty.
- ECFC jest w tej strategii tylko zaznaczony. Właściwie go tam nie ma. Dlaczego o tym mówię? Bo zajmuję się tym tematem od lat i nie udało mi się uzyskać od nikogo konkretnej odpowiedzi, co będzie się dalej działo z tym projektem. Wzywam Marka Żydowicza do odbycia ze mną publicznej debaty z udziałem mieszkańców i mediów. Zadam tam wszystkie pytania, na które nie otrzymałem do tej pory konkretnej odpowiedzi. Zapraszam także pana prezydenta, o ile znajdzie czas i chęci - mówił radny.
Do wypowiedzi Macieja Krużewskiego odniósł się radny Wojciech Klabun. - Trzy tygodnie temu wspólnie uczestniczyliśmy w otwartym spotkaniu. Komunikacja w dwie strony cały czas trwa. Nie spotkałem się z odmową na pytania. Nie podzielam obaw pana radnego, co do budowy kompleksu. Pierwszy przetarg rozstrzygnięto, czynności zmierzające w stronę zakończenia kolejnego są czynione. Powinniśmy trzymać kciuki za kluczową dla naszego miasta, regionu i Polski inwestycję - tłumaczył radny PiS-u.
Ostatecznie radni jednomyślnie przyjęli aktualizację Strategii Rozwoju Kultury Miasta Torunia.
O czym jeszcze rozmawiano?
Podczas 60. sesji rady miasta przyjęto też, że budowana przy ulicy Strzałowej szkoła otrzyma numer 12. Ponadto w latach 2024-2028 dorosłe osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości 400 lub 500 złotych. Toruń jest pierwszym miastem w regionie, które zdecydowało się na takie rozwiązanie. Inicjatorem tego pomysłu był radny Jakub Hartwich z klubu Platforma Obywatelska Koalicja Obywatelska.