W regionie gościła kolejna delegacja biznesowa z chińskiej prowincji Hubei

Biznes Region
Chiny
Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWK-P

W regionie gościli przedstawiciele chińskiego biznesu z prowincji Hubei. W czwartek (16 maja) odwiedzili Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, gdzie spotkał się z nimi wicemarszałek województwa, Zbigniew  Ostrowski. W Toruniu z kolei zaplanowali spotkanie z przedsiębiorcami zainteresowanymi kooperacją z Państwem Środka.    

Jak informuje biuro prasowe kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, chińscy goście reprezentowali takie branże jak: ubezpieczenia, motoryzacja, elektryka i elektronika, handel zagraniczny, lotnictwo, prawa własności intelektualnej a nawet inżynieria światła. Delegacji przewodniczył Shi Minghui, wiceprzewodniczący Rady ds. Promocji Handlu Międzynarodowego w Prowincji Hubei.
 

Warto przypomnieć, że współpraca Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Prowincją Hubei w środkowych Chinach, ze stolicą w ponad jedenastomilionowym Wuhan, rozwijana jest już od roku 2011, kiedy podpisana została umowa partnerska. Jeszcze wcześniej, w roku 2007, podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Regiony współpracują za sobą poprzez wymianę gospodarczą, kulturalną, akademicką, turystyczną, także w zakresie medycyny – Chińczycy są np. zainteresowali nasza oferta uzdrowiskową. 
 

- Regularnie prezentujemy w Chinach nasz potencjał gospodarczy i chwalimy się naszą kulturą. Jeśli możemy zaprezentować w Chinach naszych artystów, jeśli ten kraj odwiedził nasz zespół Ziemia Bydgoska prezentując kulturę Polski i regionu, to uważam, że taka komunikacja kulturalna jest bardzo ważna – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podczas poprzedniej, listopadowe  wizyty chińskiej  delegacji w  Kujawsko-Pomorskim. 

Jak wylicza dr hab. Wojciech Tomasz Modzelewski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na 16 polskich województw - 14 współpracuje z różnymi prowincjami chińskiego państwa. Jak zauważa olsztyński badacz relacji międzynarodowych, intensyfikacja polsko-chińskich kontaktów na poziomie regionów  nastąpiła wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej: "wzrosło zainteresowanie Chin Europą Środkową, w tym Polską, której regiony i miasta stały się bardziej atrakcyjne dla strony chińskiej, postrzegane jako element szerszych relacji Chiny–Unia Europejska".