W nowym raporcie Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy dotyczącym koniunktury gospodarczej w województwie kujawsko-pomorskim w lutym 2024 r. przeważają negatywne nastroje. Jest jednak światełko w tunelu

Puls Dnia
Biznes Region
x
Fot. 123rf

Luty nie przyniósł poprawy nastrojów przedsiębiorców w naszym regionie. Najgorzej postrzegają rynek hotelarze i restauratorzy. W jednym przypadku drgnęło w górę. Informacja Głównego Urzędu Statystycznego prezentuje ogólny klimat koniunktury gospodarczej w województwie kujawsko-pomorskim w lutym i niestety nie napawa optymizmem.

W większości badanych obszarów gospodarki w lutym oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są negatywne. Na ogół są na poziomie zbliżonym lub wyższym niż ten w ubiegłym miesiącu. Najgorsze nastroje panują wśród jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Negatywnie, choć lepiej niż w ubiegłym miesiącu oceniają koniunkturę przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem przemysłowym oraz handlem hurtowym. Mimo utrzymanych niekorzystnych ocen największą poprawę opinii zanotowano w handlu detalicznym w porównaniu ze styczniem. Jedynie jednostki z sekcji informacja i komunikacja formułują opinie optymistyczne, na takim samym poziomie jak w styczniu 2024 r.

Warto zauważyć, że gdy porównamy oceny styczniowe z lutowymi, to pomimo że są nadal negatywne, to zauważamy w kilku sektorach wyraźne ich polepszenie. Szczególnie widać to w przetwórstwie przemysłowym, handlu hurtowym i detalicznym.

 

Inwestycje

Ciekawie przedstawiają się odpowiedzi na pytania dotyczące inwestycji. Gdy przeczytamy odpowiedzi na pytanie "Jakie są aktualne przewidywania, co do poziomu inwestycji Państwa firmy w 2024 r. w odniesieniu do inwestycji zrealizowanych w 2023 r.", wydawać się może, że nie jest tak źle, bo firmy deklarują utrzymanie poziomu zeszłorocznego. Gdy jednak analizujemy pytanie "Jakie są główne kierunki inwestowania Państwa firmy w bieżącym roku?", to już tak optymistycznie nie jest. W budownictwie, handlu i usługach przeważa brak planów inwestycyjnych. W budownictwie, jeśli już są inwestycje, to w maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia. Jedynie w przetwórstwie przemysłowym widać wyraźną tendencję inwestycyjną, podobnie jak w budownictwie, w maszyny i urządzenia techniczne.

Przedsiębiorcy zapytani o bariery wpływające w największym stopniu na skalę inwestycji wskazują przede wszystkim wysokie koszty realizacji inwestycji, wysoką inflację i niepewną sytuację makroekonomiczną. Najmniejszym problemem jest natomiast zerwanie łańcuchów dostaw.
 

 Źródło danych GUS