Bydgoszcz oraz Toruń doczekają się nowych żłobków. Zarówno toruńska, jak i bydgoska inwestycja będą finansowane ze środków pozyskanych w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Oba żłobki powstaną do czerwca 2026.
Nowy żłobek na Bartodziejach
W sierpniu wojewoda Michał Sztybel ogłosił, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało Bydgoszczy środki na budowę nowoczesnego żłobka przy ulicy Gajowej na Bartodziejach. Wszystko to w ramach programu Aktywny Maluch. Do Bydgoszczy trafi ponad 18 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy.
12,7 miliona złotych pochłonie budowa obiektu, zaś 5,4 miliona złotych utrzymanie żłobka przez pierwsze trzy lata działalności. Co ważne, dofinansowania sprawią, że bydgoski magistrat nie musi dołożyć ani złotówki.
- Bydgoszcz wzięła na siebie bardzo duże wyzwanie i tylko przy sprawnej współpracy z samorządami uda się środki z KPO terminowo wydać i rozliczyć. Miasto Bydgoszcz, jako jeden z pierwszych samorządów w tej edycji programu przygotowało świetny wniosek i otrzyma największą dotację w województwie. Nowe miejsca w żłobkach i nowa inwestycja to przede wszystkim wielki obszar wsparcia dla rodziców - mówił wówczas wojewoda Michał Sztybel.
W żłobku na Bartodziejach miejsce znajdzie 180 dzieci. Lokalizacja została wybrana na podstawie analiz ilości oczekujących dzieci. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na czerwiec 2026 roku. - Chcemy stworzyć nowoczesne sale z wyposażeniem przyjaznym dzieciom, pragniemy aby powstała tam przestrzeń wspomagająca kreatywny rozwój dzieci, m.in. będzie to sala do integracji sensorycznej. W placówce będzie można również znaleźć nowatorskie i innowacyjne pomoce dydaktyczne. Placówka będzie wyposażona w zabawki dla dzieci najmłodszych, aby jak najbardziej wspierać ich rozwój. Planujemy także gabinet psychologa i logopedy, a także nowoczesną kuchnię, dzięki której będzie można przygotować zbilansowane posiłki - mówiła Koordynator Zadań i Jakości Pracy Żłobków Miejskich w Bydgoszczy Kinga Maćkowska.
Budowa nowego żłobka pomoże Bydgoszczy chociaż częściowo rozwiązać problem licznej grupy rodziców oczekujących na wolne miejsca w żłobkach.
- Dotychczas w Bydgoszczy w ramach Związku Żłobków Miejskich funkcjonowało 1230 miejsc w 8 placówkach. Żłobki miejskie cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród rodziców i mamy dużo oczekujących, ilość ta się waha od 100 do 300 osób. Dotychczasowe programy nie pozwalały na budowę nowego żłobka, ze względu na wymagany bardzo duży wkład własny, na co Miasto Bydgoszcz nie mogło sobie pozwolić. Aktualną inwestycję być może uda się w całości sfinansować ze środków zewnętrznych - KPO i środków rządowych - powiedziała wiceprezydent miasta Iwona Waszkiewicz.
Piąty publiczny żłobek w Toruniu
Teraz identycznej wręcz inwestycji doczeka się Toruń. Decyzja o przyznaniu środków toruńskiemu magistratowi zapadła 13 grudnia. Nowy żłobek powstanie przy ulicy Heweliusza na Osiedlu Jar.
- O ile to obłożenie w żłobkach niepublicznych powiedzmy rysuje się na poziomie 60 proc., o tyle w żłobkach publicznych miejskich jest ono stuprocentowe i tam zawsze są długie listy dzieciaczków oczekujących. Więc ten żłobek jako piąty publiczny zlokalizowany na Jarze, przygotowany na przejęcie 150 maluchów będzie odpowiadał naprawdę tym potrzebom, które są realne. Natomiast wiemy, że jeśli chodzi o ten żłobek w tej lokalizacji jesteśmy w stanie zapewnić zapełnienie tych 150 miejsc. Biorąc pod uwagę to, że Jar obecnie to jest osiedle, na którym zameldowanych na pobyt stały jest ponad 18 tys. osób i widzimy tendencję rosnącą - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Toruń na ten cel otrzyma 10,5 miliona złotych dofinansowania w ramach programu „Maluch+” finansowanego z KPO. Z kolei 4,5 miliona złotych na prowadzenie żłobka przez pierwsze trzy lata ma pochodzić z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego.
W nowym żłobku znajdzie się miejsce dla 150 dzieci. Obiekt ma być parterowy, a łączna powierzchnia obiektu wyniesie 1281,05 m2. Przy Heweliusza znajdzie się m.in.: 6 sal dla dzieci, 6 sal sypialnych, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szatnie, magazynki, magazyny, wózkownia, kuchnia, foyer, pomieszczenie porządkowe, pralnia, gabinety - dla dyrektora, psychologa/logopedy, pomieszczenia socjalne i pokój dla rodzica.
- W żłobku będzie 6 sal dziennych i 6 sypialni dla dzieciaczków. Będziemy mieli również pełną wyposażoną technologicznie kuchnię, w której na miejscu będzie można przygotowywać zdrowe posiłki dla dzieci. Oczywiście są również miejsca dla pracowników - gabinety logopedy oraz psychologa. Każda z sal ma swoją odrębną szatnię, w której rodzic może prowadzić dziecko, rozebrać i przekazać już pani opiekunce do sali - opowiada wiceprezydent Torunia Dagmara Zielińska.
Budowa żłobka ma się rozpocząć w marcu 2025 i powinna zostać zakończona do czerwca 2026 roku. Na ten moment nie ma jeszcze projektu obiektu. Niedługo ma ruszyć także dokładne kosztorysowanie całego zadania.
Tuż obok żłobka w drugim module powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Magistrat za pośrednictwem Toruńskiego Centrum Usług Społecznych planuje złożenie wniosku aplikacyjnego w zaplanowanych naborach w ramach działania 6.8 Inwestycje w infrastrukturę społeczną w zakresie inwestycji w infrastrukturę na potrzeby usług społecznych świadczonych w środowisku lub usług aktywnej integracji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Co ważne, dofinansowanie w ramach planowanych konkursów określono na poziomie 95 proc. Złożenie wniosku jest planowane na I kwartał 2025 roku.
Budynek będzie miał łączną powierzchnię 650 mkw. W środku znajdą się m.in. gabinety rehabilitacji, pokoje dla personelu, świetlica/jadalnia, pokój pielęgniarski, sale ćwiczeń, wózkownia, pokój wypoczynku oraz toalety. Obiekt będzie połączony ze żłobkiem za pomocą łącznika.
Obecnie w Toruniu działają 4 żłobki publiczne, 38 żłobków niepublicznych, jest 2 opiekunów dziennych oraz 2 kluby dziecięce. Łącznie w toruńskich złobkach są 1992 miejsca dla dzieci. Wszystkie żłobki miejskie są zapełnione w 100 proc. i uczęszcza do nich 518 dzieci. Żłobek przy Heweliusza pomieści 150 dzieci.
Obłożenie placówek niepublicznych wynosi 826 na 1474 dostępne miejsca.
- Choinki w regionie. Gdzie i jakie kupujemy?
- Mamy prezesa, mamy mistrzostwa. NASZ KOMENTARZ
- Kujawsko-Pomorskie: spore różnice w podatkach od nieruchomości