Cztery miesiące temu w Czarnowie doszło do śmiertelnego wypadku, w którym zginął nastolatek. Mieszkańcy wsi zorganizowali protest i blokowali przejazd. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na niebezpieczne zachowania kierowców i brak reakcji zarządcy drogi. GDDKiA zapowiada zmiany poprawiające bezpieczeństwo
Wczesnym rankiem 9 października kierowca samochodu osobowego potrącił śmiertelnie 15-latka na drodze krajowej nr 80 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Zginął uczeń toruńskiego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Toporzysku.
GDDKiA zapowiada zmiany poprawiające bezpieczeństwo
Mieszkańcy Czarnowa od lat apelowali o poprawę bezpieczeństwa na DK80. Jeszcze kilka lat temu obszar zabudowany obejmował całą wieś. Obecnie zmniejszono go do połowy.
- Odbyło się spotkanie zainicjowane przez GDDKiA, w którym udział wzięli GDDKiA odział w Bydgoszczy + Rejon Toruń, Komenda Wojewódzka Policji, Wójt Gminy Zławieś Wielka, Sołtys Sławomir Składanek, Przewodnicząca KGW Krystyna Gajdemska - poinformowało Sołectwo Czarnowo. - Propozycja GDDKiA: ograniczenie prędkości do 70 km/h, zakaz wyprzedania, zwężenie pobocza poprzez namalowanie strefy wyłączonej z ruchu w całej miejscowości, a także przeniesienie przejścia dla pieszych bliżej przystanku. Do notatki z tego spotkania wnieśliśmy uwagi, ponieważ uważamy, że jest to rozwiązanie doraźne. Oczywiście pisaliśmy o chodnikach, które powinny pojawić się na całej długości DK 80, jak i dodatkowych przejściach. Nie odpuszczamy i działamy dalej.
Ma być wprowadzona separacja ruchu kołowego i pieszego na istniejących poboczach poprzez wykonanie powierzchni wyłączonej z ruchu o szerokości około 1 m na styku pasa ruchu z poboczem. Te rozwiązania zostaną wprowadzone wiosną.
Przeniesione ma być przejście dla pieszych, o co apelowali mieszkańcy Czarnowa, a także wykonana wzbudzana sygnalizacja świetlna. Nastąpić to ma niezwłocznie po uzgodnieniach i zabezpieczeniu środków na realizację przez Ministerstwo Infrastruktury.
Pozostały jeszcze chodniki i ścieżki rowerowe
Dodatkowo podczas spotkania została omówiona sprawa przyszłościowej budowy chodników i ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż DK80, które wpisane są do programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ich realizacja uzależniona jest od zabezpieczenia środków finansowych na realizację, czyli zgody Ministra Infrastruktury, która będzie niezbędna do przygotowania dokumentacji, a następnie realizacji.