W Brukseli o przyszłości unijnego rolnictwa. Coraz bliżej do przyjęcia opinii Gomes i Całbeckiego przez Europejski Komitet Regionów

Puls Dnia
Region Raport
f
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Jak przyszłość czeka europejskie rolnictwo i jak Europejski Komitet Regionów współpracować może z FAO – agendą ONZ do spraw żywności i rolnictwa. Między innymi o tym właśnie debatowano na dzisiejszym (piątek, 14 czerwca) posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Uczestniczył w nim marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.  

Przypomnijmy, że marszałek Całbecki wraz z dotychczasową przewodniczącą komisji Isildą Gomes z Portugalii przygotowali opinię zawierającą wskazania dotyczące zasad wspólnej polityki rolnej UE po roku 2027. Opinia powstała we współpracy z ekspertami oraz w toku licznych konsultacji i spotkań ze środowiskami rolniczymi, organizowanymi także w Polsce – w Przysieku. Niemal równy rok temu zresztą, na początku czerwca 2023 roku, cała komisja NAT spotkała się na posiedzeniu zorganizowanym w Toruniu.    


Jeszcze w marcu tego roku komisja zaakceptowała opinię. Niewykluczone, że cały Komitet Regionów przyjmie ostateczną wersje opinii na posiedzeniu, które zaplanowano na przyszłą środę, 19 czerwca. Jak już szeroko w kujawy-pomorze.info relacjonowaliśmy, główne postulaty to m.in. 

  • zregionalizowanie i zdecentralizowanie unijnej polityki rolnej,  
  • dostosowanie jej do lokalnych specyfik, 
  • wsparcie dla młodych rolników, rozwój obszarów wiejskich tak, by zachęcić młodych  ludzi do pozostania na wsi, 
  • zmniejszenie biurokracji, 
  • zweryfikowanie założeń  Zielonego Ładu, 
  • promowanie lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności. 

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji NAT, jej członkowie pożegnali Isildę Gomes, która zrezygnowała z kierowania komisją w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego. Nowym przewodniczącym komisji został działający w KR od wielu lat Karsten Uno Petersen, radny regionu Dania Południowa. 


Europejski Komitet Regionów to  głos miast i regionów w Unii Europejskiej. Tworzy go 329 członków i 329 zastępców – samorządowców różnych szczebli reprezentujących kraje członkowskie UE. EKR doradza w kształtowaniu unijnych polityk dotyczących regionów, a to przekłada się na znakomitą większość unijnego prawodawstwa.