Co prawda prognozy pogody na połowę maja nie zachwycają, bo dużo w nich opadów i temperatury na poziomie kilkunastu stopni, jednak wiele osób na "weekend wyborczy" planuje wyjazd. Do tych planów przygotowuje się Państwowa Komisja Wyborcza.
PKW podjęła uchwałę w sprawie wykazu gmin, w których można spodziewać się zwiększonej liczby wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 18 maja 2025 r. Na liście jest 78 gmin. Są to głównie miejscowości o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym.
Najwięcej dodatkowych wyborców może się zgłosić w gminach województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i małopolskiego. PKW wymienia w każdym z tych województw po 16 gmin. Są to m.in. położone nad Bałtykiem: Kołobrzeg, Rewal, Mielno, Darłowo, Łeba, Sopot, Władysławowo, Hel oraz miejscowości górskie jak Zakopane, Nowy Targ czy Bukowina Tatrzańska. W wykazie znalazły się też liczne miejscowości uzdrowiskowe.
W województwie kujawsko-pomorskim wymienione są trzy gminy. Ujęto je w wykazie z powodu uzdrowisk, które się tam znajdują. Są to gminy: Brześć Kujawski, Ciechocinek i Inowrocław. Brześć Kujawski znalazł się na liście, ponieważ na terenie znajduje się uzdrowisko Wieniec.
PKW nie przewiduje znaczących zmian w województwach: lubuskim, łódzkim i opolskim. Pojedyncze gminy wymieniono w lubelskim i wielkopolskim. Na Mazowszu większa liczba wyborców przewidywana jest tylko w Warszawie.
O czym pamiętać, gdy wyjeżdżamy 18 maja
Do 15 maja wyborcy mogą składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania. Również do 15 maja przyjmowane są wnioski o zmianę miejsca głosowania od żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym.