Uzdrowisko Inowrocław obchodzi w tym roku 150-lecie. 70 lat temu powstało Sanatorium Przy Tężni, któremu nadano właśnie sztandar

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Autor
70 lat temu powstało Sanatorium Przy Tężni, któremu nadano właśnie sztandar
Fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP

- Chcę pochwalić Sanatorium Przy Tężni Inowrocław, w którym aktualnie przebywam - napisała pani Honorata na jednym z profili na Facebooku. - Wszystko jest na wysokim poziomie. Sprzęt nowoczesny. Bardzo uprzejma i pomocna kadra. Posiłki przygotowywane na miejscu. Smaczne i wystarczające porcje. Obiekt usytuowany bardzo blisko tężni na terenie dużego parku solankowego. Polecam to miejsce. Mowa o Sanatorium Przy Tężni w Inowrocławiu, prowadzonym przez samorząd województwa, któremu nadano 21 maja 2025 roku sztandar.

sanatorium Przy Tężni w Inowrocławiu

Uroczystość nadania sztandaru Sanatorium Przy Tężni w Inowrocławiu odbyła się w Parku Solankowym obok kompleksu tężni. Uczestniczyli w niej przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa. Sztandar poświęcił podczas mszy świętej prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Uczestnicy w towarzystwie orkiestry dętej przemaszerowali do siedziby sanatorium, gdzie odbyła się część artystyczna.

Sanatorium Przy Tężni przeszło w ostatnich latach gruntowną modernizację - czytamy na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl. Inwestycje objęły m.in. rozbudowę segmentu szpitalno-uzdrowiskowego, modernizację basenu solankowego oraz termomodernizację budynków z wykorzystaniem energooszczędnych systemów ogrzewania i paneli solarnych. W budynkach zainstalowano windy oraz zakupiono nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. Kuracjusze mogą korzystać również z pijalni wód mineralnych, kriokomory oraz tarasu widokowego. Na przestrzeni ostatnich lat liczba miejsc dla kuracjuszy wzrosła do 536.

Sanatorium w liczbach:

  • 6 segmentów noclegowych
  • 536 miejsc dla kuracjuszy
  • 2 baseny typu spa
  • 2 pijalnie wód mineralnych
  • 130 wyspecjalizowanych pracowników
  • 5 pracowni w ramach zakładu przyrodoleczniczego: fizykoterapii, balneoterapii, kinezyterapii, peloidoterapii i inhalacji
  • wokół 85 ha terenów zielonych w Parku Solankowym

Strona internetowa sanatorium 

Pokłady soli w Inowrocławiu odkryto w 1868 roku - pisaliśmy o tym TUTAJ. Siedem lat później z inicjatywy Zygmunta Wilkońskiego - właściciela majątków Rąbin i Mały Rąbin założono Uzdrowisko Inowrocław, które Wilkoński współtworzył z adwokatami Oskarem Triepcke oraz Samuelem Hoenigerem. Wilkoński założył Towarzystwo Akcyjne "Solanki Inowrocławskie", które wykupiło tereny pod budowę obiektów kąpielowych i parku zdrojowego. Budowa pierwszego budynku łazienek trwała w latach 1875 – 1876. Pomieszczono tam 14 łazienek do kąpieli solankowych.

W artykule wykorzystano materiały Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.