Nasadzenia nowych drzew, ułańskie murale, sauna dla morsów, potańcówki, pikniki, ekospacery, a nawet rozwój orkiestry dętej… To projekty przyjęte w poprzedniej edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego - na 2025 rok. Co grudziądzanie zaproponują w kolejnej, już trzynastej edycji? Znowu może być ciekawie. Warto się pospieszyć, bo już niebawem rusza nabór.
A dokładnie rusza 10 marca, więc warto popracować nad wnioskiem. Do „wzięcia” przez mieszkańców jest 5,1 miliona złotych, czyli wyraźnie więcej niż w ubiegłym roku, bo było to wówczas 4,3 mln. Jak podzielona zostanie kwota na GBO?
- 760 000 zł przeznaczone będzie na zadania ogólnomiejskie
- 60 000 z tej puli przewidziano na ogólnomiejskie zadania miękkie
- pozostałe środki podlegają podziałowi według następujących zasad:
- 50 proc. środków, pomniejszonych o kwotę na zadania ogólnomiejskie, podzielono po równo na każdy z okręgów
- 50 proc. środków, pomniejszonych o kwotę na zadania ogólnomiejskie, podzielono proporcjonalnie do liczby mieszkańców zamieszkujących poszczególne okręgi według stanu na dzień 31 grudnia 2024 - dodatkowo - kwota środków przeznaczonych na poszczególny okręg nie może być mniejsza niż 200 000 zł.
Nabór wniosków obejmuje następujące etapy: zgłaszanie przez mieszkańców projektów zadań do realizacji, ocena zgłoszonych projektów, wybór projektów do realizacji w drodze głosowania. Warto dodać, że komisja merytoryczna, oceniająca wnioski, liczy aż 24 osoby.
Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Grudziądza – czytaj TUTAJ.
Na zdjęciu - Grudziądz podczas ubiegłorocznych dożynek wojewódzkich.