Czas przestawiamy dwa razy w roku. Pierwsza zmiana była wiosną – jak co roku w ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego przestawialiśmy zegarki o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00. Z tego powodu spaliśmy co prawda o godzinę krócej, ale w zamian mieliśmy dłuższe wieczory. Teraz nadszedł czas by pożegnać czas letni i przywitać zimowy. Kiedy dokładnie ponownie przestawiamy zegarki? Czemu ma służyć zmiana czasu?
Kiedy zaczynamy czas zimowy?
Czas letni zmieniamy na zimowy zawsze w ostatni weekend października, w tym roku będzie to w nocy z 26 na 27. Zegarki cofamy o godzinę, z 3:00 na 2:00. Pośpimy zatem dłużej, a gdy się obudzimy za oknami będzie jaśniej, niestety co za tym idzie, dzień stanie się o wiele krótszy.
Dlaczego przestawiamy zegary?
Podstawą do zmiany czasu w Polsce jest rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wydawane co pięć lat na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej w tej sprawie – ostatnie dotyczy lat 2022-2026. Jeśli zatem odejdziemy od zmiany czasu, to nie wcześniej niż w 2027 roku, co nie jest wykluczone, ponieważ trwają dyskusje na temat zasadności tego rozwiązania.
Zmiana czasu miała na celu dostosowanie rytmu dnia do pór roku, a przede wszystkim wydłużenie korzystania ze światła dziennego i oszczędność energii elektrycznej. Coraz więcej jest jednak wątpliwości co do faktycznych korzyści i coraz głośniej podkreśla się, iż zmiana czasu ma negatywny wpływ na organizm i wprowadza niepotrzebny chaos.
Obecnie zmiana czasu odbywa się bez większego wysiłku. Nasze zegarki elektryczne, telefony, komputery dokonają zmiany automatycznie. Jednak zwolennikom tradycyjnych zegarów przypominamy – zegarki przestawiamy z 26 na 27 października, cofając wskazówki o jedną godzinę z 3:00 na 2:00.
Podróż pociągiem dłuższa o godzinę
Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W weekendową noc z soboty na niedzielę, kursujące pociągi około godziny 3:00 zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę.
- Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się - informuje Magdalena Janus z PKP PLKS.A. - Składy wyjeżdżające w niedzielę 27 października, będą kursować już normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem.
W momencie zmiany czasu w drodze będzie 27 pociągów pasażerskich PKP PLK S.A.:
- 13 pociągów PKP Intercity,
- 2 RegioJet,
- 4 składy Kolei Mazowieckich,
- 1 Kolei Śląskich,
- 2 SKPL Cargo,
- 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście,
- 2 warszawskiej SKM,
- 1 POLREGIO.
Szczegółowych informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić także na Portalu Pasażera.
Pociąg na stacji Białystok. Fot. Tomasz Lotowski PKP PLK S.A.