Ustawianie reklam wyborczych w pasie dróg wojewódzkich wymaga uzyskania zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Przypominamy zasady ich umieszczania

Puls Dnia
Region Raport
x

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, a do 7 marca komitety wyborcze mają czas na złożenie wniosków o zajęcie pasa drogowego dróg wojewódzkich. Czasu pozostało więc niewiele. Warto to uwzględnić planując kampanię. ZDW informuje, że wnioski złożone po połowie marca mogą być rozpatrzona już po wyborach. Umieszczanie reklam w pasie dróg wojewódzkich wymaga uzyskania zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.


W związku z rozpoczynającą się kampanią wyborczą publikujemy najważniejsze informacje dotyczące umieszczania materiałów wyborczych w pasach drogowych dróg wojewódzkich województwa kujawsko-pomorskiego administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

 

Konieczna zgoda

Materiały wyborcze w pasie drogowym są reklamami w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia zarządcy drogi w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych w ustawie o drogach publicznych i podlega opłatom za zajęcie pasa drogowego.


Nie ma nic za darmo

Nie ma podstawy prawnej do wyrażenia zgody na nieodpłatne umieszczenie materiałów wyborczych w pasach drogowych dróg publicznych.

Aktualna stawka wynosi 3,00 zł za 1 metr kw. reklamy informującej o towarze, usługach, osobie lub ruchu społecznym na dzień. Zasady i wysokość naliczanych stawek opłat określa uchwała Sejmiku Województwa Kujawsko–Pomorskiego.


Warunki zezwolenia na zajęcie pasa

  • Wydanie zezwolenia na umieszczenie materiałów wyborczych na urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych, wiatach przystankowych i in. zlokalizowanych w pasie drogowym jest możliwe wyłącznie, gdy wnioskodawca okaże, że legitymuje się zgodą jego właściciela.
  • Komitet wyborczy ponosi całkowitą odpowiedzialność prawną wobec osób trzecich z tytułu szkód mogących zaistnieć w pasie drogowym w związku z prowadzeniem robót polegających na montażu i demontażu materiałów wyborczych oraz umieszczeniem materiałów wyborczych w pasie drogowym, a także za prowadzenie robót polegających na montażu i demontażu materiałów wyborczych oraz lokalizację materiałów wyborczych niezgodnie z warunkami zezwolenia.
  • Komitet wyborczy jest zobowiązany do utrzymania materiałów wyborczych w estetycznym stanie. W przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego komitet wyborczy jest zobowiązany do natychmiastowej konserwacji, naprawy lub usunięcia materiałów wyborczych z pasa drogowego. Zarządca drogi może odrębną decyzją zobowiązać komitet wyborczy do usunięcia materiałów wyborczych, gdy ich lokalizacja lub stan techniczny zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.
  • Zarządca drogi zabrania umieszczania na materiałach wyborczych elementów odblaskowych lub ich podświetlania.
  • Komitet wyborczy ma obowiązek demontażu materiałów wyborczych z dniem upływu terminu, na jaki wydano niniejsze zezwolenie.
  • ZDW nie wyraża zgody na umieszczanie materiałów wyborczych w sposób ograniczający bezpieczeństwo ruchu pieszego i kołowego.


Kary za samowolkę

Samowolne umieszczanie jakichkolwiek materiałów wyborczych w pasie drogowym lub naruszenie obowiązków określonych w zezwoleniu zarządcy drogi jest zabronione i będzie skutkowało wszczęciem postępowania administracyjnego zmierzającego do wymierzenia kary pieniężnej.

W artykule wykorzystano materiały Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Bydgoszczy