Umowa na projekt pierwszej polskiej dużej elektrowni atomowej podpisana

Puls Dnia
Biznes Region
Elektrownia  Vogtle (Georgia) pracująca na takim samie typie reaktora, który zostanie zastosowany w Polsce
Fot.Westinghouse

W środę (27 września) w warszawskich Arkadach Kubickiego podpisana została umowa na zaprojektowanie  pierwszej polskiej „dużej” elektrowni jądrowej. Jej stronami są: państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oraz konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse Electric Company i Bechtel.   

Siłownia powstać w miejscowości Lubiatowo-Kopalino, w nadmorskiej gminie Choczewo (powiat wejherowski).   Niedawno,  19 września Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, co było kluczowym momentem w przygotowaniach do tej inwestycji. 


Kolejny krokiem jest umowa na projekt elektrowni. 

Nowa era w Polsce

 
- Rozpoczynamy dziś nową erę w dziejach gospodarki w Polsce – mówił obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki. – To bardzo ważny krok w polsko-amerykańskiej współpracy w  dziedzinie cywilnej energetyki nuklearnej – podkreśla z kolei ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński. 
Gościem uroczystości była także Andrew Light, zastępca sekretarza Departamentu Energii USA. 
Pierwszą polską centralę atomową tworzyć będą trzy bloki oparte na technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse. 


21 września 2023 r. Westinghouse i Bechtel – firma które ma ponad stuletnie doświadczenie w realizacji wielkich projektów energetycznych, zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy elektrowni w Polsce.

Sprawdzony reaktor


– Bechtel i Westinghouse wnoszą łącznie ponad 140 lat doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej – powiedział John Howanitz, prezes globalnej jednostki biznesowej Nuclear, Security & Environmental w Bechtel. – Wspólnie dysponujemy zarówno sprawdzoną technologią, jak i praktycznym doświadczeniem wymaganym do realizacji pierwszego w historii Polski programu energetyki jądrowej. Pragniemy współpracować z lokalnymi dostawcami, pracownikami i społecznością, aby dostarczać czystą i niezawodną energię, której potrzebuje Polska.


Jak informują służby prasowe Westinghouse: „reaktor AP1000 jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, jeden z bloków AP1000 został już podłączony do sieci i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, podczas gdy drugi blok niedawno zakończył wstępne ładowanie paliwa, a jego komercyjna eksploatacja jest planowana jeszcze w tym roku lub na początku 2024 roku. Cztery bloki AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, podczas gdy kolejne sześć jest w trakcie budowy. Technologia AP1000 została na początku tego roku wybrana przez Bułgarię do swojego nowego programu budowy reaktorów i jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych”.


Według planów budowa polskiej elektrowni ruszyć ma w roku 2026 a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostać ma uruchomiony w roku 2033.