UMK ze wsparciem z ministerstwa nauki. Na transferze dofinansowania zyskają m.in. studenci

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Paula Gałązka/UMT

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako jedna z 71 uczelni, będących pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymała dofinansowanie w kwocie 89 mln zł na inwestycje i projekty badawcze. 

 

O przeznaczeniu 1,5 mld zł na rozwój uczelni wyższych w kraju poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Pieniądze posłużą m.in. w celu dalszego rozwoju polskich uczelni, wsparcia kluczowych projektów badawczych oraz modernizacji infrastruktury akademickiej.

Dodajmy, że resort nauki nadzoruje 101 uczelni publicznych. Jak wyjaśniło ministerstwo w sumie w ciągu ostatnich czterech lat (2020-2023) 30 uczelni otrzymywało wzrost subwencji lub obligacje na kwotę, która przekraczała 1/3 subwencji danej uczelni. Resort zdecydował, że tym razem te uczelnie nie otrzymają dodatkowego wsparcia. Obligacje dostanie zaś 71 uczelni, które nie otrzymywały obligacji lub otrzymywały w ostatnich latach dofinansowanie nie przekraczające 1/3 subwencji. W tym m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika. 

- Pan Premier polecił w ubiegłym tygodniu wyemitowanie obligacji skarbu państwa w wysokości 1,5 miliarda złotych i przekazanie ich uczelniom wyższym w Polsce. Jedną z nich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kwota, którą dzisiaj podam jest niebagatelna i wpisuje się w rok jubileuszowy. 89 milionów złotych na 80. urodziny – podkreślał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zastępca szefa KPRM Grzegorz Karpiński. – UMK ma czwartą alokację w Polsce, zaraz po Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

 

A na co UMK chce przeznaczyć ministerialne środki? 

- Wykorzystamy ją na bardzo ważne inwestycje. Mamy w planach termomodernizacje oraz solaryzację naszych obiektów. Musimy też pamiętać, że te pieniądze powinny być rozdzielone na dwie części naszego uniwersytetu. Także to jest dobra wiadomość zarówno dla części toruńskiej, jak i bydgoskiej - mówił prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK.

Uczelnia planuje także budowę budynków dla wydziału lekarsko-dentystycznego, dydaktyczno-konferencyjnego i akademika. To jednak nie wszystko, bo od pewnego czasu, dzięki umowie podpisanej wspólnie przez toruński magistrat i UMK, planowane są także wspólne działania. 

 - Od 1 października bieżącego roku mamy bardzo ważną umowę i w ramach niej myślimy o wspólnej przyszłości. Planujemy projekty i jestem przekonany, że część z tych środków będzie mogła być przeznaczona na realizację wspólnych zamierzeń. Dziś mogę uchylić rąbka tajemnicy, że nasze działania będą ogniskowały się między innymi wokół Bydgoskiego Przedmieścia i ulicy Sienkiewicza. Tam kilka obiektów ma UMK, ale także miasto, więc myślimy o łączeniu potencjałów i stworzeniu dydaktyczno-historycznego traktu - podkreślał Paweł Gulewski, prezydent Torunia.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: