UMK w Toruniu wybiera dziekanów. Wśród kandydatów znane nazwiska

Region Raport
Biznes Ludzie
Studenci przed Uniwersytetem Mikołaja Kopernika
Fot. Bartosz Fryckowski

W dniach 15-16 maja odbywają się wybory na dziekanów 16 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wśród kandydatów na osoby, które będą odpowiadały za poszczególne wydziały toruńskiej uczelni w latach 2024-2028 znalazło się wielu znanych naukowców.

 

Kolejne ważne decyzje

Społeczność akademicka UMK zdecydowała w marcu, że od 1 września na czele uczelni ponownie stanie prof. Andrzej Tretyn. Biolog pełnił funkcję rektora największego uniwersytetu w regionie od 2012 do 2020 roku.

Prorektorami na UMK zostali: dr hab. Magdalena Barwiołek, która ma odpowiadać za kontakty międzynarodowe, prorektorem ds. nauki będzie dr hab. Adam Kola, sfera promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym przypadła dr hab. Joannie Kucharzewskiej, za finanse i politykę kadrową odpowiedzialny będzie dr. hab Radosław Sojak, a za sprawy studenckie i kształcenie dr hab. Monika Wałachowska.

Teraz przyszła pora na wybór dziekanów. Głosowanie odbywa się w dniach 15-16 maja na 16 wydziałach UMK. Swoje „X” zaznaczą wszyscy nauczyciele akademiccy, pracownicy inżynieryjno-techniczni, pracownicy dziekanatu oraz przedstawiciele studentów danego wydziału będący członkami kolegium elektorów.

Następnie do 1 sierpnia rektor elekt powoła dziekanów i prodziekanów w kadencji 2024-2028.

 

Znane nazwiska na listach

O fotel dziekana na Wydziale Chemii walczą dr hab. Urszula Kiełkowska oraz prof. dr hab. Jacek Ścianowski. Dr hab. Urszula Kiełkowska tytuł doktora uzyskała w 1998 roku, następnie habilitację z zakresu technologii chemicznej obroniła w 2010 roku. Jest autorką blisko 150 publikacji. Obecnie kieruje Katedrą Technologii Chemicznej. Dr hab. Jacek Ścianowski stoi na czele Katedry Chemii Organicznej. Podobnie jak kontrkandydatka doktorem jest od 1998 roku. Habilitację uzyskał w 2011 roku. Na swoim koncie posiada blisko 200 publikacji.

Dwóch kandydatów rywalizuje na Wydziale Farmaceutycznym CM UMK w Bydgoszczy. dr hab. Marek Foksiński doktorat uzyskał w 1999 roku, zaś habilitację w 2013 roku. Pracuje w Katedrze Biochemii Klinicznej. Na swoim koncie posiada blisko 140 publikacji. Jego kontrkandydatką jest dr hab. Bogumiła Kupcewicz - aktualna prodziekan do spraw organizacyjnych i rozwoju. Dr hab. Kupcewicz doktorat obroniła w 2000 roku, a 17 lat później uzyskała habilitację. Pracuje w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analitycznej i jest autorką ponad 170 publikacji.

Aż trzech kandydatów ubiega się o fotel dziekana na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. Wciąż urzędujący dziekan dr hab. Radosław Sojak zostanie prorektorem w nowej kadencji. Pierwszym z kandydatów jest dr hab. Tomasz Jarmużek - kierownik Katedry Logiki w Instytucie Filozofii WFiNS UMK. Doktorat obronił w 2004 roku, zaś habilitację uzyskał 10 lat później. Drugą kandydaturą jest prof. dr hab. Marek Jeziński - dyrektor Instytutu Badań Informacji i Komunikacji UMK oraz Katedry Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa. Doktorat uzyskał w 2000 roku, a habilitację w 2005 roku. Prywatnie wielki miłośnik muzyki, który swoje umiejętności prezentuje m.in. w zespole Der Birken. Trzecia kandydatura to dr hab. Krzysztof Pietrowicz z. W 2005 roku został doktorem, a w 2017 roku uzyskał habilitację. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Socjologii oraz kierownikiem Katedry Socjologii Zmian Społecznych.

Na Wydziale Lekarskim CM UMK kandydatami na dziekana są dr hab. Iwona Sadowska-Krawczenko i prof. dr hab. Zbigniew Włodarczyk. Dr hab. Sadowska-Krawczenko habilitację uzyskała w 2018 roku. Pracuje w Katedrze Neonatologii. O reelekcję walczy prof. dr hab. Włodarczyk, który jest autorem blisko 230 publikacji.

Ciekawie wygląda też rywalizacja na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Tu o funkcję dziekana starają się dr hab. Arkadiusz Czwołek oraz dr hab. Bartłomiej Michalak. Dr hab. Czwołek doktorat uzyskał w 2004 roku, zaś habilitację w 2014. Jest dyrektorem Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie oraz kierownikiem Katedry Studiów Strategicznych. Dr hab. Michalak w przeszłości był już prodziekanem. Jest specjalistą od prawa wyborczego oraz dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce.

Na Wydziale Prawa i Administracji kandydatami są dr hab. Wojciech Morawski oraz prof. dr hab. Maciej Serowaniec. Dr hab. Morawski to pełnomocnik Dziekana WPiA ds. kierunku Doradztwo Podatkowe. Kieruje Katedrą Prawa Finansów Publicznych. Jest autorem ponad 430 publikacji. Prof. dr hab. Serowaniec aktualnie pełni funkcję prodziekana ds. współpracy z zagranicą i rozwoju oraz kierownika Katedry Prawa Konstytucyjnego. Autor blisko 180 publikacji. Dwóch kandydatów rywalizuje też na Wydziale Sztuk Pięknych. Są to dr hab. Filip Pręgowski oraz dr hab. Jacek Tylicki.

 

Tylko jeden kandydat

Są też wydziały, gdzie o funkcję dziekana ubiega się tylko jeden kandydat. Tak jest w przypadku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, gdzie na karcie do głosowania widnieje nazwisko prof. dr hab. Winicjusza Drozdowskiego - obecnego dziekana oraz kierownika Zespołu Spektroskopii Materiałów Scyntylacyjnych i Fosforów. Na Wydziale Humanistycznym o reelekcję ubiega się dr hab. Violetta Wróblewska z Katedry Kulturoznawstwa. Nowym dziekanem Wydziału Matematyki i Informatyki chce zostać prof. dr hab. Grzegorz Bobiński - obecny prodziekan. Kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii prof. dr hab. Justyna Rogalska chce ponownie stanąć na czele Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Zmiany czekają też Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Nową dziekan chce zostać dr hab. Marlena Ciechan-Kujawa. Dziekanem Wydziału Nauk Historycznych może zostać znany historyk i specjalista od badań nad państwem zakonu krzyżackiego, historii zakonów i zgromadzeń zakonnym prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, który jest też diakonem stałym w diecezji toruńskiej i wicedyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Fizjoterapeuta prof. dr hab. Paweł Zalewski chce zostać dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK. Obecny prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej dr hab. Marcin Świtoniak. Ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki chce zostać dziekanem Wydziału Teologicznego UMK.