Trwa sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. To ważna sesja – z głosowaniem nad absolutorium dla zarządu

Region Raport
s
Fot. Ryszard Warta

Obradował sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. Jednym z punktów porządku obrad – na pewno najważniejszym – były wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Ważnych punktów sesji jest zresztą dzisiaj (17 czerwca) o wiele więcej, bo porządek obrad jest wyjątkowo bogaty.

O debacie i wotum zaufania piszemy TUTAJ

Pamięci generała

Uroczyście i wspomnieniowo zrobiło się już przed sesją. Podczas specjalnego spotkania upamiętniono piątą rocznicę przedwczesnej śmierci generała Zbigniewa Nowka - znanego działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, późnej jednego z twórców służb specjalnych IIIRP – szefa Urzędu Ochrony Państwa a później Agencji Wywiadu. Zbigniew Nowek był bydgoszczaninem i absolwentem toruńskiego UMK - był więc też osobą blisko związaną z naszym regionem. Zmarłego wspominali – między innymi -  prof. Alicja Grześkowiak, Leszek Walczak, prof. Wojciech Polak, marszałek Piotr Całbecki. - Zbyszek był człowiekiem wolności, miał w życiu zasady.  Dla niego patriotyzm to była rzecz bardzo ważna. Od młodych lat interesował się historią, w związku z tym wiedział, że historia, która jest uczona w szkole jest zakłamana. Dlatego postanowił zrobić coś więcej, niż tylko nie zgadzać się, gdzieś w cichości ducha – mówiła tuż po spotkaniu wdowa po generale, pani Anna Nowek.   


Raporty przyjęte 


W pierwszej części sesji radni przyjmowali informację o działalności Państwowej Inspekcji Pracy i sytuacji na rynku pracy w kujawsko-pomorskim w 2023 roku. Zajęli się też oceną realizacji rocznego i wieloletniego programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi za rok 2023 czy też zasobów pomocy społecznej. Ponieważ wszystkie raporty radni otrzymywali wcześniej, przyjmowano je bez odczytywania podczas sesji (także bez uwag i pytań).

Więcej czasu zajął radnym raport wskaźnikowy (łącznie są 63 wskaźniki w strategii) o stanie realizacji ustaleń Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku, o którego najważniejszych punktach mówił dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji Adam Stańczyk. Część wskaźników udało się osiągnąć wcześniej niż zakładano, z osiągnięciem niektórych jest większy problem. Pozytywne zmiany są więc na przykład, jeśli chodzi o wskaźniki dotyczące rynku pracy, czy też liczby miejsc w żłobkach, przedszkolach itd. (co wiąże się z powrotem młodych mam na rynek pracy), albo z dostępem do sieci kanalizacyjnej i korzystaniem z oczyszczalni ścieków. Na pewno szczegółowej analizy wymaga jakość kształcenia w województwie, bo tu do średniej krajowej wciąż mamy dystans. Dopóki nie zostanie uporządkowana kwestia instalacji grzewczych  - nie poprawią się też trwale i jednoznacznie wskaźniki stanu czystości powietrza. Raportem o realizacji strategii województwa zajmiemy się w oddzielnym materiale.
 

Następnie radni zajęli się raportem o stanie województwa kujawsko-pomorskiego w 2023 roku. Po wystąpieniu marszałka przyszedł czas na  debatę, po której zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania. Raport o stanie województwa również przeanalizujemy w odrębnym materiale.


Piotr Całbecki: to był dobry rok

O wyniku głosowania nad absolutorium poinformujemy oddzielnie. Jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji, marszałek Piotr Całbecki  pozytywnie oceniał sytuację województwa.  
- Rok zakończyliśmy z nadwyżką budżetową, choć plan był taki, żeby mieć niemały wcale deficyt. Ważne jest też to, że nasz budżet był rekordowy, było to ponad 1,9 mld złotych, pomimo, że udział środków unijnych, nie jest już tak wysoki, jak kiedyś, kiedy było to 50 procent. Teraz to już tylko 25 proc. A to znaczy, że kondycja budżetu naszego wojewódzkiego  i jego dochody własne mocno rosną. Bardzo się z tego cieszymy, bo możemy dzięki temu planować kolejne inwestycje, nie tylko już opierając się na środkach unijnych.

  
Wymieniając zeszłoroczne  osiągnięcia, marszałek Całbecki wskazywał m.in. wzrost liczby domów dziennego pobytu dla seniorów., nowe pracownie specjalistyczne w szkołach  szkolnictwa zawodowego. - Przybyły nam nowe obiekty na uniwersytetach, także na politechnice bydgoskiej, rozpoczęła się duża inwestycja, jaką jest czwarty krąg opery Nova. Może mniej spektakularne, ale równie ważne jest  zakończenie realizacji poprzedniej perspektywy budżetu unijnego i rozpoczęcie wdrażania nowej, do roku 2027 roku. Z tego, co widzimy we wskaźnikach podatkowych, w odpisach z PIT i CIT, które poszybowały mocno we górę,  gospodarka ma się dobrze. 


Problem we Włocławku

A minusy, to czego nie udało się zrealizować?  

- Cieniem kładzie się wciąż przewlekająca się budowa szpitala we Włocławku, ale jeśli popatrzymy na to, co zrobiliśmy w zeszłym roku, to zakończenie pierwszego  etapu budowy tego szpitala jest już faktem. Natomiast przeciąga się proces  wyłaniania wykonawcy drugiego etap czyli wyposażenia, ale w przypadku szpitala to bardzo skomplikowana materia.  


Tu zajdzie zmiana

Choć to dopiero  trzeci sesja kujawsko-pomorskiego sejmiku, już wiadomo, że zmieni się jego skład: przewodnicząca Elżbieta Piniewska poinformowała, że z dniem 14 czerwca rezygnację z mandatu radnego  złożył Łukasz Krupa -  w związku z rozpoczęciem pracy na stanowisko wiceprezydenta Bydgoszczy. Przepisy zabraniają  łączenia obu  tych mandatów.