Od ponad roku trwają prace remontowe na Bulwarze Filadelfijskim. Inwestycja zakłada modernizację terenów nadwiślańskich od mostu im. Józefa Piłsudskiego do mostu kolejowego im. Ernesta Malinowskiego. Toruński magistrat obecnie czeka na „zielone światło” w sprawie zasypania przed zimą pozostałości muru oporowego w kompleksie św. Ducha.
Prace remontowe na Bulwarze Filadelfijskim ruszyły na początku października 2022 roku i obejmują blisko dwukilometrowy odcinek pomiędzy mostem im. Piłsudskiego a mostem kolejowym im. Malinowskiego. W ramach inwestycji powstały już schody terenowe, pawilony, ponadto zostanie wybudowana m.in. nowa jezdnia, chodniki i ścieżki rowerowe.
Inwestycja jest szacowana na 46 milionów złotych, z tej kwoty 30 mln zł to środki z Rządowego Programu Polski Ład. Wykonawcą jest firma ONDE.
Co dalej z odkopanym murem?
W trakcie prowadzonych prac natknięto się na wiele pozostałości archeologicznych. Pracownia Archeologiczna Alagierscy dokładnie przebadała fragment Bulwaru Filadelfijskiego w rejonie Hotelu Bulwar. Archeolodzy znaleźli mur oporowy skarpy przy kościele św. Ducha
- Odkryliśmy mur oporowy skarpy przy kościele św. Ducha z XIII wieku. Natomiast te zabytki, które udało się nam pozyskać, zostały udokumentowane. Prace zakończyliśmy i przekazaliśmy teren w ręce inwestora. Przygotowujemy się do przygotowania publikacji z tych badań. Przez cztery miesiące widziałam, jak następuje degradacja tych murów. Dopóki były zabezpieczone pod ziemią, to pozostawały w suchych warunkach. Uważam, że powinniśmy zasypać mur i zostawić go w dobrym stanie dla następnych pokoleń - mówiła na konferencji prasowej w siedzibie toruńskiego magistratu Katarzyna Alagierska.
Archeolog podkreśliła również, że odkryte mury w przeszłości były fragmentem fundamentu i w części znajdowały się pod ziemią. Władze miasta planują prace archeologiczne w rejonie pomiędzy Bulwarem Filadelfijskim, Hotelem Bulwar, ulicą Flisaczą i Skwerem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, gdzie znajdują się pozostałości po kościele św. Ducha.
- Chcemy odszukać i odkopać ruiny kościoła św. Ducha. Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotowuje dla nas ekspertyzę. Nie uda się nam tego odsłonić w całości, gdyż znajdują się tam różne sieci. Część obszaru leży w terenie prywatnego właściciela - mówił dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM Toruń Sławomir Wiśniewski.
Toruńscy społecznicy chcą, aby w miejscu badań archeologicznych powołać Park Kulturowy i nie zakopywać ruin, gdyż uważają ten rejon ze szczególnie cenny. Jedna z koncepcji zakładała powstanie pod ziemią specjalnego muzeum, które byłoby odpowiednio zabezpieczone i odizolowane. Magistrat odrzuca taką możliwość z uwagi na koszta oraz bezpośrednie sąsiedztwo Wisły. Na ten moment władze Torunia czekają na zgodę na zasypanie, którą ma wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Życie powróci na Bulwar Filadelfijski
Na ten moment termin umowny jest szacowany na 29 kwietnia 2024 roku. Zaawansowanie prac wynosi 72 procent. Zimą firma ONDE będzie stawiała specjalne tunele, aby móc wykonywać kolejne działania. Magistrat wierzy, że w trakcie weekendu majowego Bulwar Filadelfijski będzie już normalnie funkcjonował.
- Jesteśmy w kontakcie z panem od barek, który chciałby od kwietnia już działać. Będziemy rozmawiać z odpowiedzialnymi za statek Wanda. Wykonawca nie ma wszystkich prac, jednak do początku maja powinny zostać wykonane - zapewnia Wiśniewski.
Wiadomo też, co znajdzie się w pawilonach na Bulwarze Filadelfijskich. Znajdą się tam informacja turystyczna, toalety, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, przechowywania bagażu, część gastronomiczna, a także ekspozycja związana ze znaleziskami w rejonie Starówki. Ponadto Urząd Miasta zakupił już pięć łodzi typu bat, które nawiązują do tradycji flisaczych. W związku z tym przy Łaziennej i Zamku Dybowskim staną pomosty. Co ważne, pawilony przeszły już odbiory.
Prawie rok opóźnienia
Przy podpisywaniu umowy na remont Bulwaru Filadelfijskiego zakładano, że prace zostaną zakończone do czerwca 2023 roku. W kwietniu 2023 roku za realną datę końca inwestycji podawano 17 października. Obecna wersja zakłada 29 kwietnia 2024.