Ściana Płaczu, Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa, Bazylika Grobu Pańskiego… Jak najłatwiej dojechać do tych cudownych miejsc jerozolimskiego starego miasta, gdzie na kilku kilometrach kwadratowych stykają się najświętsze miejsca Judaizmu, Islamu i Chrześcijaństwa, z północnych lub południowych peryferii Jerozolimy? Tramwajem. I to tramwajem z bydgoskiej PESY. Niemożliwie? Owszem, ale tylko na razie.
Za cztery lata, jak wszystko dobrze pójdzie, właśnie wozy z Bydgoszczy jeździć będą na linii niebeskiej, która łączyć będzie północ i południe Jerozolimy, prowadzać między innymi przez centrum miasta, tuż obok historycznego Starego Miasta. Informacja o tym, że przetarg na budowę i prowadzenie niebieskiej linii wygrało konsorcjum JTrain oferujące tramwaje z PESY dotarła do Polski w czasie gdańskich Targów Kolejowych Trako. Tak, jak już informowaliśmy na portalu kujawy-pomorze.info, była to już kolejna dobra wiadomość dla bydgoskiej firmy, która na targach zdobyła nagrodę główną za pierwszą polską lokomotywę wodorową.
- To bardzo ważne dla nas zamówienie, kolejny rynek, który zdobywamy, w prestiżowym miejscu – powiedział portalowi kujawy-pomorze.info Maciej Grześkowiak, szef działu kontaktu z mediami PESA SA.
Teraz na niebiesko
Niebieska linia jerozolimskiej sieci tramwajowej to gigantyczne przedsięwzięcie infrastrukturalne.
• 31 kilometrów torów
• 2,5 kilometra w tunelach
• 59 przystanków
• 3 podziemne stacje tramwajowe
• 3 rozgałęzienia linii
• 250 tysięcy pasażerów dziennie
Zdanie to mają wykonać międzynarodowe konsorcjum JTrain. Ttworzą je:
• Czołowy izraelski koncern budowlany Denya Group, które obecny jest także na polskim rynku developerskim – realizuje inwestycje w Warszawie
• Dan – operator komunikacji miejskiej z Tel Avivu
• Hiszpański koncern Comsa, specjalizujący się w dużych projektach infrastrukturalnych, z dużym doświadczeniem w realizacji linii tramwajowych (Madryt, Barcelona, Bilbao, Ankara, Mexico City, São Paulo, Dublin, Lizbona).
• Tabor dostarczy bydgoska PESA – 132 wozy typy Twist, dostosowane do szczegółowych wymagań zamawiającego a zaprojektowane na bazie tych, które PESA wykonała dla Częstochowy, realizując kontrakty z 2010 i 2018 roku. Wartość tego zamówienia szacowana jest na 400 mln euro.
• Pierwsze dostawa nastąpią na przełomie roku 2026 i 2027.
Czerwona, potem zielona
Choć Jerozolima to jedno z najstarszych miast na świecie, a pierwsze plany uruchomienia w niej komunikacji tramwajowej powstały jeszcze w XIX wieku, na dobre jej tramwajowa historia rozpoczęła się dopiero w ostatnich latach. W latach 2002-2010 zbudowana została pierwsza – czerwona linia o łącznej długości 13,9 km i 23 przystankach. 46 wozów przewozi około 170 tysięcy pasażerów dziennie między wzgórzem Herzla na południu a osiedlem Pisgat Ze’ev na północy aglomeracji. Docelowo linia czerwona ma być wydłużona do 21,5 km i 36 przystanków.
Całkiem niedawno ruszyła budowa kolejnej – zielonej linii, prowadzącej ze Wzgórza Skopus w zachodniej części miast na wschód i południe. Liczyć ma 20 km, 41 przystanków i przewozić 250 tys. pasażerów dziennie.
Docelowo, cały system tramwajowy Jerozolimy liczyć ma 8 linii (w ramach trzech „kolorowych” sieci), przewozić 650 tysięcy pasażerów dziennie a większość z 920 tysięcy mieszkańców Świętego Miasta – według założeń - nie powinna mieć dalej niż 500 metrów do najbliższego przystanku tramwajowego.