Polacy coraz mniej chętnie spędzaliby święta Bożego Narodzenia w domu - tak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję SW Research na zlecenie Leonardo Hotels Polska. Ponadto aż 73 proc. respondentów nie martwi się opinią bliskich, o tym w jaki sposób przeżyją okres świąteczny.
Polacy - tradycjonaliści? Niekoniecznie. Rezultaty badania agencji SW Research pokazują, że 45 proc. respondentów mogłoby spędzić święta Bożego Narodzenia poza domem, gdyby nie mieli żadnych ograniczeń. Jedynymi przeszkodami jest tak naprawdę zasobność portfela oraz indywidualna sytuacja danej osoby.
- Wyniki badania znajdują pokrycie w naszych obserwacjach. Wbrew pozorom Polacy chętnie korzystają z usług hoteli w okresie świątecznym, znajdując tu przestrzeń do wytchnienia i odpoczynku. Hotele zapewniają kompleksową opiekę, włącznie z wysokiej jakości sezonową kuchnią i dostępem do różnorodnych udogodnień, atrakcji oraz lokalnych rozrywek. Nie dziwią nas więc wyniki badania, są raczej miłym potwierdzeniem tego, co sami zauważamy - mówi Anastasiia Stolarska, z Cluster Reservations Manager w Leonardo Hotels Polska - Z naszego doświadczenia wynika jednak, że większość gości rezerwuje pokój dopiero od drugiego dnia Świąt – rzadziej od Wigilii. Część wydłuża pobyt aż do Nowego Roku, aby Sylwestra również spędzić w hotelu. Jednocześnie z większym wyprzedzeniem rezerwacje trafiają do naszych hoteli Leonardo Boutique w atrakcyjnym turystycznie Krakowie, natomiast mająca również bardzo wiele do zaoferowania Warszawa zapełnia się „last minute”, co dostrzegamy w hotelu NYX i Leonardo Royal - dodaje.
Co decyduje o wyborze innego sposobu spędzania czasu świąt przez Polaków? Powodów jest kilka:
- króluje ciekawość i chęć przeżycia świąt w inny, nowy sposób - 42 proc.,
- chęć połączenia świąt z dłuższym wypoczynkiem, np. Sylwestrem - 28 proc.,
mniejsza ilość pracy i zaangażowania w świątecznym rozgardiaszu - 26 proc.
Wymogi wobec bazy hotelowej
Badanie zweryfikowało także to, czym się kierują Polacy przy wyborze hotelu w okresie świątecznym. Respondenci odpowiedzieli, że są to przede wszystkim: oferta kulinarna i tradycyjna kolacja w hotelu, dodatkowe atrakcje jak kino lub koncerty, udogodnienia dla rodzin z dziećmi i podróżujących ze zwierzętami oraz miejsce i jego atrakcje turystyczne. Największy odsetek osób wskazał na ostatnią okoliczność (43 proc.).
Gdy przypatrzymy się odpowiedziom bardziej szczegółowo, to okaże się, że jedynym czynnikiem wpływającym na częściową rozbieżność odpowiedzi jest wiek respondentów. Wszystkie grupy wiekowe wskazywały zgodnie na miejsce i atrakcje turystyczne, które znacznie wyprzedzały inne odpowiedzi. Jedynie w grupie osób do 24 lat dwa pierwsze wyniki są zbliżone: ci respondenci wskazują na miejsce i jego atrakcje (37 proc.), ale także dodatkowe aktywności, takie jak koncerty i kino (31 proc.). Najmłodsi respondenci mają więc nieco inne priorytety niż pozostałe grupy.
Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie Leonardo Hotels Polska w listopadzie 2023 roku. Metoda badawcza: wywiady on–line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 1006 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.