W Hotelu Filmar w Toruniu odbywa się XIX Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych. Za wydarzenie odpowiada Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. Program wydarzenia zawiera m.in. tematykę źródeł finansowania organizacji pozarządowych i standardów ochrony małoletnich.
XIX Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych
Toruński Hotel Filmar był miejscem, w którym odbyło się XIX Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych z Torunia oraz przedstawiciele magistratu.
- Celem dzisiejszego spotkania jest, aby toruńskie organizacje pozarządowe i władze samorządowe miały przestrzeń, aby wspólnie tworzyć sieć wspierającą mieszkańców oraz dostarczać, jak najlepiej sprofilowane usługi. Druga motywacja to dyskusja nad tematami wskazanymi przez Radę Organizacji Pożytku Publicznego. Poruszymy tematy związane ze sztuczną inteligencją, bezpieczeństwem małoletnich, rozwojem i współpracą oraz sieciowaniem. To bezpośrednia odpowiedź na potrzeby organizacji - mówił nam przed forum dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich Urzędu Miasta Torunia dr Patryk Wawrzyński.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli zdobyć cenną wiedzę, która ma się przyczynić do rozwoju ich organizacji. - Takie wydarzenia są ważne, bo czasy się zmieniają i organizacje pozarządowe, które wnoszą wiele do tkanki Torunia, muszą się dostosowywać do zmian, profesjonalizować się i dyskutować o nowych rozwiązaniach. Myślę, że takie forum, jak to dzisiejsze to doskonała okazja do stworzenia platformy i wymiany doświadczeń po to, żeby jakość działalności i świadczonych usług była jak najlepsza - powiedział przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Co znalazło się w programie? XIX Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych rozpoczęło się od powitania uczestników przez przewodniczącą Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia Aleksandrę Łukomską-Smulską, potem doszło do wystąpienia prezydenta Pawła Gulewskiego, następnie dr Patryk Wawrzyński podsumował dotychczasowe spotkania z organizacjami pozarządowymi, Katarzyna Dąbrowska oraz Monika Bartlińska opowiedziały o źródłach finansowania działalności NGO w ramach konkursów grantowych ze środków Urzędu Miasta Torunia.
Istotnym tematem było także poruszenie ustawy „Kamilka”, a więc standardów ochrony małoletnich w kilka miesięcy po wprowadzeniu nowych regulacji. Po przerwie kawowej zaplanowano blok warsztatowy, w ramach którego poruszono temat wykorzystania sztucznej inteligencji przez NGO, facyfilacji w organizacjach pozarządowych, ustawy „Kamilka” i troski o dostępność osób z niepełnosprawnościami w zadaniach finansowanych ze środków publicznych.
- Co roku przygotowujemy forum i staramy się dobrać takie tematy, które wydają się nam ważne. W tym roku udało się nam spotkać z wieloma organizacjami i na bazie tego wyłoniliśmy tematy związane z bezpieczeństwem prawnym, źródeł finansowania NGO, przygotowaliśmy podsumowanie spotkań i blok warsztatowy - opowiada Marta Młynarczyk z Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Co o idei sądzą uczestnicy?
Dla organizacji pozarządowych spotkanie to możliwość przedstawienia swojej oferty. - Głównie chcemy zainteresować mieszkańców miasta i województwa historią Torunia. Jest to obecnie na drugim planie i fajnie by było, jakby więcej osób brało w tym udział - powiedziała Róża Wilamowska ze Stowarzyszenia Aktywna Twierdza.
Niektóre z organizacji chcą przy okazji forum wychodzić poza swoją bańkę. - Myślę, że udział w takim wydarzeniu to możliwość do spotkania się z szerszym gronem organizacji, bo nie mamy takich sposobności na co dzień. Jeżeli chodzi o organizacje zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami to mamy takie spotkania, ale forum jest miejscem i okazją do rozmów z szerszym gronem - opowiadał Andrzej Maczasek ze Stowarzyszenia Jestem.
Według danych wyszukiwarki na orbitorun.pl w Toruniu działa 960 organizacji pozarządowych.