Wiceprezydent Torunia Rafał Pietrucień kierować będzie specjalnym zespołem, który zając się ma koncepcją uruchomienia komunikacji tramwajowej w lewobrzeżnym Toruniu. Tymczasem analizę dotyczącą tego właśnie tematu, na zlecenie MKZ wykonuje firma CONE AMG. Ta ma być gotowa latem.
- Prace powołanego przez prezydenta Torunia zespołu będą miały charakter komplementarny, uzupełnią one analizę tworzoną dla MZK - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Torunia.
Umowa na wykonanie analizy dla MZK podpisana została 5 kwietnia. Kontrakt na wykonanie tego zadania zdobyła warszawska firma CONE AMG, które ma na jego realizację 5 miesięcy. - Oczekuję, że w lipcu lub sierpniu bieżącego roku będziemy mogli poddać to opracowanie szczegółowym analizom. Aby zapewnić jak najlepsze efekty i uwzględnić wszystkie aspekty tego złożonego i ważnego zadania, podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu. Jego powołanie jest dla mnie, ale również dla miasta sprawą priorytetową – komentuje prezydent Paweł Gulewski (cytat za materiałami prasowymi UMT).
Kierowany przez wiceprezydenta Rafała Pietrucienia zespół tworzą:
- Zbigniew Wyszogrodzki - prezes MZK - zastępca przewodniczącego zespołu,
- Jarosław Więckowski – zastępca prezesa MZK ds. Inwestycji,
- Maciej Kuras – pełnomocnik Prezydenta Miasta Torunia – Główny Architekt Miasta,
- Marcin Kowallek - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT,
- Ireneusz Makowski - dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu,
- Anna Stasiak - dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej,
- Katarzyna Kalkowska - dyrektor Biura Architekta Miasta,
- Magdalena Piernik - zastępca dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa UMT,
- Marcin Urbański - dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii UMT,
- Anna Głuszek - dyrektor Wydziału Strategii i Projektów Rozwojowych UMT,
- Krzysztof Przybyszewski – kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego (Wydział Gospodarki Komunalnej) UMT.
Miasto zastrzega, że w zależności o potrzeb zespół może być rozszerzony - także o inne osoby z toruńskiego Urzędu Miasta lub podległych mu jednostek.
Warszawska spółka CONGE AMG specjalizuje się w doradztwie, konsultingu, analizach i gotowych, wielobranżowych projektach transportowych. Wśród swych realizacji ma m.in. duże projekty tramwajowe dla Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, Tramwajów Warszawskich i samorządu Wrocławia.
To firma dobrze znana także w regionie. W zeszłym roku CONE AMG zdobyła kontakt na projekt rozbudowy sieci tramwajowej w Grudziądzu. Już wczesnej także współpracowała z toruńskim MZK: w roku 2023 warszawska spółka podpisała umowy na projekt modernizacji torowiska w ciągu ul. Konstytucji 3 maja - od Ślaskiego do pętli przy Olimpijskiej oraz na modernizację torowiska wzdłuż ulicy Kościuszki.
Pomysł na tramwajowe lewobrzeże Torunia to zadanie o wiele bardzie skomplikowane, choćby ze względu na jego wielowariantowy charakter. Jak informuje UMT, analiza ma między innymi uwzględniać:
- możliwości funkcjonowania komunikacji tramwajowej autonomicznie: wyłącznie w lewobrzeżnej części Torunia wraz z niezbędnym zapleczem technicznym do obsługi taboru i infrastruktury tramwajowej,
- możliwości „spięcia” planowanych tras w lewobrzeżnej części miasta z istniejąca siecią po prawej stronie Wisły,
- analizę możliwości wykorzystania istniejących mostów: starego, im. Piłsudskiego i nowego, im. gen. Elżbiety Zawackiej jak i tych przepraw, które są dopiero rozważane, czyli mostu zachodniego i mostu śródmiejskiego,
- analiza ma także obejmować rozwiązania dla prawobrzeżnej części Torunia: m.in. możliwość połączenia osiedla JAR, przez osiedle Wrzosy wzdłuż Szosy Chełmińska do ul. Długiej oraz możliwości połączenia tramwajowego Chełmińskiego Przedmieścia w śladzie brakującej dotąd części trasy średnicowej - od skrzyżowania Szosa Chełmińska/średnicówka do pętli tramwajowej na Bielanach.