Toruński magistrat i Uniwersytet Mikołaja Kopernika nawiązują współpracę. Padły pierwsze konkrety

Puls Dnia
Biznes Opinie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

W środę (16 października) doszło do konferencji prasowej, podczas której władze Torunia przekazały szczegóły dotyczące współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Magistrat i największa uczelnia w regionie chcą stworzyć swego rodzaju konsorcjum. - Spełnia się marzenie części torunian o tej ścisłej współpracy - mówił prezydent Paweł Gulewski.  

 


Ścisła współpraca

Zarówno miasto, jak i Uniwersytet Mikołaja Kopernika pragną współpracować na zasadzie konsorcjum, w którym obie strony są równorzędnymi partnerami. Podczas środowej konferencji często wybrzmiewało to, że magistrat od lat korzystał z wsparcia UMK, jednak nigdy nie było to tak kompleksowe, jak teraz.

Podpisanie porozumienia na linii Gmina Miasta Toruń-UMK było poprzedzone wieloma spotkaniami. Na początku lipca prezydent Paweł Gulewski spotkał się z nowowybranym rektorem prof. Andrzejem Tretynem oraz jego zespołem. 

 
- Podjęliśmy decyzję, że gmina i uczelnia będą ze sobą ściśle współpracowały, w jak największej liczbie zakresów. Z punktu widzenia prezydenta 200 tysięcznego miasta ważne jest to, aby ta współpraca dotyczyła polityk miejskich. O tym mówiliśmy od kilku miesięcy. Mówiłem też o tym we wszystkich debatach dotyczących kierunków rozwoju miasta w okresie kampanii wyborczej. Spełnia się marzenie części torunian o tej ścisłej współpracy, chociaż to nie oznacza, że wcześniej takiej nie było - powiedział prezydent Paweł Gulewski.  


Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn podkreślił, że współpraca miasta z UMK musi zostać podniesiona na wyższy poziom. 

- Musimy pamiętać, że jeśli weźmiemy pod uwagę ilość zatrudnionych na uniwersytecie osób, to jest to największa instytucja w mieście. A włączając Collegium Medicum w regionie. Pan prezydent przyjął nas jeszcze jako elektów i obiecaliśmy sobie, że będziemy kontynuować współpracę, która była bardzo owocna i jeszcze ją podnieść na wyższy poziom, co zostało wyrażone w porozumieniu podpisanym 1 października, które otwiera nam przyszłość jako partnerów - przekazał rektor UMK prof. Andrzej Tretyn.  

 


Szereg obszarów współpracy  


Magistrat odkąd prezydentem Torunia jest Paweł Gulewski chętnie współpracuje z prof. Marią Lewicką, która specjalizuje się w psychologii środowiskowej. Prof. Lewicka weźmie aktywny udział w działaniach związanych z przyszłością Winnicy oraz ma doradzać miastu w zagadnieniach związanych z planowaniem przestrzeni tak, aby były komfortowe dla mieszkańców.

Bardzo istotną sprawą jest zapowiedź tego, że współpraca magistratu z Instytutem Psychologii UMK obejmie też bezpłatną oraz preferencyjną pomoc psychologiczną dla mieszkańców.  


- Miałam przyjemność moderować z panem Łukaszem Broniszewskim stolik podczas kongresu dialogu, który dotyczył strategii rozwoju Toruniu. Jedna rzecz, która była podnoszona regularnie to współpraca z UMK to, że mamy doskonałych ekspertów, a kompletnie ich nie wykorzystujemy. Nawet jeśli była współpraca pomiędzy miastem a UMK, to nie była do odnotowania dla przeciętnych mieszkańców. Z tego względu podpisanie umowy jest krokiem milowym. Reprezentuję psychologię środowiskową. Zajmującą się tym, jak przestrzeń fizyczna oddziaływuje na nas i co my możemy zrobić, aby ta przestrzeń fizyczna była lepsza. Celem naszej pracy jest partycypowanie tak, żeby przyszłość była lepsza - powiedziała prof. Maria Lewicka z Instytutu Psychologii UMK.  


Ciekawym elementem współpracy jest barometr, za który mają odpowiadać socjologie. To regularnie powtarzane badanie pokazujące potrzeby, aspiracje i problemy mieszkańców. Kluczowy jest tu także szeroki charakter takich badań, bowiem nie będą dotyczyły bańki, lecz różnych grup mieszkańców Torunia. Socjologie pomogą także w zbadaniu kierunków działania Toruńskiego Centrum Usług Społecznych na kolejne lata. Dodatkowo inicjatywa UMK, a więc Urban Lab będzie realizowany w ramach magistratu.  
- Nowoczesne miasto, które sobie wyobrażamy to jest miasto monitorujące stale potrzeby wszystkich grup mieszkańców dotyczących jakości życia. Otwierając się na stan obecny, ale także i oczekiwania. Bieżące prowadzenie takich badań dawałoby szansę na powtarzalność i porównywalność wyników. To niezbędne do prowadzenia bieżącej polityki publicznej. Regularny monitoring, który uwzględnia ewaluację bieżących polityk i sfer m.in. transportu. Dlatego przygotujemy barometr potrzeb, aspiracji i takiej ewaluacji. Oczywiście inspirując się różnymi rankingami. Chcielibyśmy zaaplikować te wskaźniki - mówił prof. Arkadiusz Karwacki z Instytutu Socjologii UMK.

 

Historia

Prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii UMK prowadził już wiele istotnych badań na terenie naszego miasta. Ostatnio wraz ze swoim zespołem wkroczył na teren w pobliżu ulicy Flisaczej, gdzie odkrywa pozostałości po kompleksie Św. Ducha.  
- Umowa ramowa między miastem a uczelnią została podpisana 1 października, ale historia współpracy ma tutaj długie tradycje. Chciałem przypomnieć o porozumieniu Gminy Miasta Toruń z UMK w zakresie interdyscyplinarnych badań historii naszego miasta. Na polach badań, ochrony, promocji. Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zasługuje na badania archeologiczne, należy odsłaniać te zabytki. Zarządzenie dziedzictwem kulturowym powinno być sprzężone z innymi politykami miasta. Ta synergia jest bardzo istotne - powiedział prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii UMK.

Współpraca miasta z UMK ma objąć wiele obszarów. Jednym z nich będzie m.in. uruchomienie linii autobusowej z dworca Toruń Główny na kampus. Wsparcie finansowe magistratu dla UMK ma się odbywać w ramach grantów.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: