Samorządy z naszego województwa obchodzą 35-lecie ustanowienia. Z tej okazji w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu doszło do uroczystej sesji rady miasta, podczas której wręczono medale osobom zasłużonym dla toruńskiego samorządu.
Jubileusz samorządności
Odrodzenie samorządu terytorialnego w Polsce było ważnym krokiem. Ustawa o samorządzie gminnym weszła w życie 27 maja 1990 roku. Tego samego dnia odbyły się też wybory. W związku z tym w kujawsko-pomorskich miejscowościach doszło do uroczystych sesji rad gmin. Jedna z tego typu uroczystości odbyła się w Toruniu. Do Dworu Artusa przybyli liczni goście m.in marszałek Piotr Całbecki, wicewojewoda Piotr Hemmerling, parlamentarzyści, byli radni, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy wydziałów urzędu miasta oraz prezesi miejskich spółek.
- Nie można było wymyślić lepszego sposobu na obchody tego święta. Kilka dni temu honorowaliśmy wybitnych samorządowców w województwie. Znalazły się tam osoby obecne dzisiaj na sali. 35 lat samorządu to historia wolnej Polski, jeśli patrzymy na dzieje samorządu to wiemy, że przywrócenie samorządu było jednym z postanowień okrągłego stołu. Ówczesny świat polityczny władzy był przeciwny takim rozwiązaniom - powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Powołanie samorządów śmiało można określić mianem sukcesów wolnej Polski.
- Reforma samorządowa to jeden z wielu takich niepodważalnych sukcesów wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, dzięki któremu możemy się rozwijać i o tym dzisiaj też będziemy rozmawiać. Będziemy też nagradzać i wyróżniać wszystkich zasłużonych dla rozwoju naszego miasta. Więc to jest pewna taka samorządowa kula śnieżna, która od 1990 roku się toczy. Teraz wszyscy czekają jeszcze na ostatni, czwarty element tej reformy. Być może za chwilę, mam nadzieję, bo my też do tego zachęcamy rządzących, niezależnie kto rządzi w Polsce, żeby myśleć o reformie, która usankcjonuje wreszcie obszary metropolitalne w naszym kraju - powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Nagrody dla zasłużonych
W trakcie dzisiejszej sesji (27.05) wręczono srebrne medale „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze, przyznane jednomyślnie przez Radę Miasta Torunia wybitnym postaciom toruńskiego życia samorządowego. Wyróżnienia otrzymali: Prezydent Miasta Torunia w latach 1998–2002 Wojciech Grochowski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia poprzednich kadencji: Jan Adamiak, Józef Jaworski, Bogdan Major i Waldemar Przybyszewski oraz Radna Miasta Torunia siedmiu kadencji Danuta Zając.
- Bardzo się cieszę, że udało się dzisiaj te osoby, które myślę, że bardzo zasłużyły się w tworzeniu zrębów naszego samorządu w ten sposób docenić. Cieszymy się, że udało się to właśnie zrealizować w tym momencie, bo cieszymy się, że te osoby są z nami - opowiadał przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Były przewodniczący Rady Miasta Torunia Bogdan Major jest m.in. inicjatorem statutu gminy. - Jestem torunianinem z wyboru od lat 56, dokładnie 1 czerwca, będzie 56 lat, jak przyjechałem tu w pewnym sensie w ciemno, to znaczy znalazłem sobie tu pracę w Przemysłowym Instytucie Elektroniki i chciałem być mikroelektronikiem. Przyjeżdżając do Toruniu nie znałem ani jednej osoby, nie znałem miasta, właściwie od tego się zaczynało poznawanie przeze mnie i Torunia, i Kujaw, i Pomorza - opowiada Bogdan Major.
Przy okazji sesji doszło do protestu mieszkańców, którzy sprzeciwiają się budowie wysokościowca na Winnicy. Społecznicy posiadali banery i tablice. - Stop dewastacji Winnicy - można było przeczytać na jednej z nich. Protestujący wręczali również osobom wchodzącym do Dworu Artusa ulotki, na których informowali m.in. o znaczeniu Winnicy dla ptaków i płazów oraz o swoich postulatach. Sesję poprzedziła msza św. w Bazylice Katedralnej pw. śś. Janów o godz. 10:00. O godz. 11:15 z na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego otwarto wystawę okolicznościową, pt. „35 lat samorządnego Torunia”, którą będzie można oglądać do 30 czerwca.
CZYTAJ WIĘCEJ: