Torunianin Grzegorz Karpiński szefem Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa. Przed nim wyjątkowo trudne, gorące miesiące

Puls Dnia
Biznes Ludzie
m
Fot. Youtube Grzegorza Karpińskiego

Zaczęły się powyborcze zmiany w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Okazuje się, że istotną rolę będzie tu pełnił polityk z naszego regionu – Grzegorz Karpiński. Premier Tusk powołał go na przewodniczącego Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa.

 
Grzegorza Karpińskiego czeka więc gorący okres i kilka trudnych miesięcy. Pewnie nie będzie tak spektakularnych działań, jak w przypadku mediów publicznych, ale też można się spodziewać chociażby oporu odchodzących nominatów poprzedniej władzy. Przypomnijmy, że nowy rząd zobowiązał się przed swoimi wyborcami do odpolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa, co będzie związane m.in. ze zwolnieniami rad nadzorczych i zarządów. Do pierwszych zmian już doszło.
 

Kim jest Grzegorz Karpiński?

Minister Grzegorz Karpiński co prawda urodził się w Chełmnie w 1976 roku, ale kojarzony jest przede wszystkim z Toruniem. Tu skończył I LO i studiował prawo na UMK. Jest radcą prawnym, specjalistą od prawa administracyjnego i konstytucyjnego.

Za nim już bogata kariera samorządowa, poselska i rządowa. W wieku 22 lat został jednym z najmłodszych radnych w historii Torunia. Związał się z Platformą Obywatelską, jako poseł na sejm m.in. zasiadał w komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości działań organów administracji rządowej w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. W 2011 r. został wiceministrem sportu i turystyki w rządzie Donalda Tuska, a potem wiceministrem spraw wewnętrznych. Odpowiadał za nadzór nad Policją, Biurem Ochrony Rządu oraz budżet i legislację. W ostatnim czasie pracował w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, a także w naszym regionie – był wiceprezesem Uzdrowiska Ciechocinek SA. 

Był wymieniany jak kandydat w wyborach na prezydenta Torunia z ramienia PO, jednak po ostatnich wyborach parlamentarnych został sekretarzem stanu - zastępcą Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przypomnijmy, że w czasie ostatniej kampanii wyborczej, Grzegorz Karpiński był m.in. twarzą protestu przeciwko odmowie publikacji płatnego ogłoszenia, zachęcającego do udziału w marszu 4 czerwca przez lokalny dziennik należący do Polska Press Grupy (która jest własnością Orlenu – w którym Skarb Państwa ma 49,9 poc. udziałów).

Co robi Rada?
Jak czytamy na stronie gov.pl, do zadań Rady do spraw Spółek z udziałem Skarbu Państwa i Państwowych Osób Prawnych należy wydawanie opinii dotyczących:

  • kandydatów na członków organów nadzorczych wskazanych przez Skarb Państwa albo państwową osobę prawną albo organy spółek, wobec których spółka z udziałem Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej jest przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów,
  • dokumentów dotyczących polityki państwa w zakresie zarządzania mieniem państwowym,
  • projektów aktów normatywnych w zakresie zarządzania mieniem państwowym,
  • kandydatów na członków organów zarządzających, w przypadku określonym w art. 26 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym,
  • spraw związanych z zarządzaniem mieniem państwowym, na wniosek Prezesa Rady Ministrów.