Coraz mniej czasu zostało do Bella Skyway Festivalu. Czternasta edycja toruńskiego festiwalu światła rozpocznie się we wtorek 15 sierpnia i potrwa do soboty, 19-go. Jak zapewniają organizatorzy, każdy z uczestników imprezy znajdzie coś dla siebie. Przypomnijmy, że Skyway to jedna z najtłumniej odwiedzanych imprez w sezonie turystycznym.
Wszystkie instalacje tegorocznej edycji zostaną przygotowane w obrębie ulic starego miasta. Festiwal będzie ogólnodostępny - biletowana będzie tylko jedna atrakcja.
Co przygotowano?
Motyw przewodni Bella Skyway Festival w tym roku to Marzyciele z zielonej planety. W dużym stopniu nawiązuje to do astronoma Mikołaja Kopernika. Jak dodają organizatorzy odwaga Kopernika, by nie tylko marzyć, ale również mówić na głos o swoich odkryciach zmieniła oblicze nauki.
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć liczne instalacje oraz mappingi związane z najsłynniejszym toruńskim naukowcem i przypominające o jego wybitnych dokonaniach.
- Mappingi nie tylko zaskoczą, ale i rozbawią – nikt wcześniej nie miał okazji zobaczyć wybitnego toruńskiego astronoma śpiewającego i tańczącego do piosenki Starman – Davida Bowie’ego. Uczestnicy dowiedzą się, jakie gwiazdy obserwował Kopernik oraz będą mieli okazję zobaczyć pozasłoneczne światy, które w jakiś sposób związane są z postacią i dziełem naszego największego uczonego – mówi dyrektor festiwalu, Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - Nad dziedzińcem Ratusza Staromiejskiego zawiśnie gigantyczne słońce, które nawiązywać będzie do idei heliocentrycznej. Wszystkie instalacje i mappingi będą nie tylko ciekawym przeżyciem, ale i edukującym doświadczeniem.
W tym roku na fasadzie budynku Collegium Maximum UMK przy Placu Rapackiego pojawi się wyjątkowy, pełen kolorów mapping stworzony z okazji stulecia istnienia wytwórni filmowej Disneya. Magiczne dzieło stworzone zostanie przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D.
Interesujące będą też pokazy w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Będzie można spojrzeć na świat przez pryzmat Kopernika. Jak informuje dyrektor festiwalu, rewolucyjne idee astronoma zostaną przywrócone do życia, a zwiedzający będą mogli obserwować z ekranów swoich telefonów i dzielić się przeżyciem z przyjaciółmi.
Tegoroczna edycja, obejmować będzie też wydarzenia towarzyszące – na przykład kolację… na sporej wysokości. Dinner in the Sky to nowatorską platformą kulinarną, która wykorzystuje dźwig do uniesienia w powietrze specjalnego stołu restauracyjnego. Dzięki temu można zjeść posiłek 50 metrów nad ziemią.
Za co trzeba zapłacić?
Tegoroczna edycja festiwalu wraca do dawnej, otwartej formuły. Płatna będzie jedynie instalacja przy Placu Rapackiego. Bilet wstępu do płatnej strefy w przedsprzedaży kosztować będzie 10 zł, natomiast w dniach festiwalu cena będzie wynosić 15 zł.