8. sesję Rady Miasta Torunia zdominowały kwestie związane z pierwszym czytaniem budżetu na 2025 rok. Wiele dyskusji wśród radnych wywołał też temat poświęcony Sylwestrowi z Polsatem.
Tak ma wyglądać budżet na 2025 rok
Prezydent Torunia Paweł Gulewski po raz pierwszy będzie realizował w 100 procentach swój budżet. Do tej pory pracował w oparciu o budżet przygotowany jeszcze za prezydentury Michała Zaleskiego. Na wydatki w 2025 roku toruński magistrat planuje przeznaczyć 2,086 miliarda złotych. Planowane dochody to 1,92 miliarda złotych, a deficyt ma wynosić 164 miliony złotych.
A jak się to ma do budżetu na 2024 rok? 12 miesięcy temu dochody zaplanowano na poziomie 1,69 miliarda złotych, jednak uchwała uległa zmianie na poziomie 1,875 miliarda złotych. Wydatki szacowano na 1,815 miliarda złotych. Deficyt miał wynieść 124 miliony złotych.
- Budżet określamy jako aktywizujący i budżet, który utrzymuje bardzo duże tempo inwestycji. Deficyt jest początkowy. Będziemy robić wszystko, aby redukować ten poziom. Zaplanowaliśmy spore nakłady finansów na pewne obszary, które do tej pory nie były zabezpieczone. Mam na myśli wzrost nakładów na kulturę. To ponad 3,2 miliony złotych w porównaniu do lat poprzednich. Wzrasta również nakład na sport. W tym również sport młodzieżowy - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Na inwestycje w 2024 roku magistrat planował przeznaczyć 384 mln 448 tys. złotych. W 2025 roku ma to być ponad 391 milionów złotych. Najważniejsze pozycje to budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE - 54,4 mln złotych w 2025 roku oraz 45 mln złotych na remont ulicy Olsztyńskiej. W projekcie zabrakło kolejnego etapu budowy nowej szkoły przy Grasera.
A jakie są inne najważniejsze pozycje w budżecie na 2025 rok oprócz inwestycji? Toruński magistrat w 2025 roku planuje przeznaczyć 824 mln 130 tys. zł na oświatę, 261 mln 677 tys. zł na transport i łączność, blisko 122 miliony złotych na ochronę zdrowia, 127 milionów na pomoc społeczną, blisko 127 milionów złotych na gospodarkę komunalną oraz 121 milionów na kulturę i ochronę dziedzictwa.
Sylwester z Polsatem
Sporo czasu podczas dzisiejszej sesji (21.11) radni poświęcili także Sylwestrowi z Polsatem. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 1,2 miliona złotych, a dodatkowe wydatki związane z dodatkowymi połączeniami komunikacji miejskiej oraz sprawami porządkowymi to 81 tysięcy złotych. Radni aktywnie pytali prezydenta Pawła Gulewskiego o kolejne tematy związane z imprezą.
Na podstawie odpowiedzi można zaprezentować kilka wniosków. Wiadomo, że magistrat wraz z Polsatem sondował 4 lokalizacje. Oprócz Rynku Staromiejskiego w grę wchodził Bulwar Filadelfijski, Plac Teatralny oraz Plac Cyrkowy. Jednak realizatorom Polsatu zależało na wyborze Rynku Staromiejskiego.
Podczas Sylwestra zabraknie sztucznych ogni. Magistrat widzi w wydarzeniu ogromny potencjał promocyjny - w materiałach reklamowych w telewizji Polsat, w mediach społecznościowych, publikacjach w mediach tradycyjnych oraz dodatkowych programach Polsatu, które mają być nagrywane w Toruniu. Zaplecze imprezy zostanie zlokalizowane w ciągu ulicy Różanej. Konferansjerzy Polsatu mają opowiadać ciekawostki i anegdoty na temat Torunia. Były prezydent, a dziś radny Michał Zaleski zadeklarował, że chętnie posłuży radą prezydentowi Pawłowi Gulewskiemu.
Radni PiS rozliczają prezydenta
Jeszcze przed sesją radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali briefing prasowy, na którym zwrócili uwagę na brak w budżecie na 2025 rok pozycji dotyczącej bezpłatnych przedszkoli.
- Dzisiaj ważna sesja, ale jednym z tych tematów jest pierwsze czytanie budżetu. Niestety ku naszemu rozczarowaniu w tym projekcie nie ma żadnych zapisów dotyczących bezpłatnej opieki przedszkolnej. To był jeden z priorytetów prezydenta Gulewskiego. Takich środków zabezpieczających tę dobrą inicjatywę próżno szukać. Wielu mieszkańców głosowało na Pawła Gulewskiego, dlatego że przedstawia taki program. Stąd też chcemy zadać pytanie o to, czemu nie ma tej pozycji w projekcie budżetu - mówił wiceprzewodniczący rady miasta Michał Jakubaszek.
Prezydent Paweł Gulewski pytany przez media odniósł się do tej sprawy: - Bardzo się cieszę, że radni PiS dopominają się o realizację moich obietnic wyborczych i mi kibicują. Wiele moich zobowiązań jest wpisanych w projekt na rok 2025. Radni PiS chcąc być konsekwentni, poprą projekt budżetu.
Tematem godnym uwagi są także wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia. - 27 listopada od 12 do 19 odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim. Udział w wyborach mogą brać udział wszyscy uczniowie toruńskich szkół w wieku od 12 do 18 lat. Zgłosiło się 50 kandydatów. Jest z czego wybierać. Przygotowaliśmy zwiedzanie ratusza - powiedział przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Do tego prezydent Paweł Gulewski poinformował o zmianach kadrowych w Urzędzie Miasta Torunia. Najważniejszą jest powołanie Gabinetu Prezydenta Miasta Torunia. Na czele organu stanie Aleksandra Iżycka, dotychczasowa dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, a w przeszłości rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.