Toruńscy radni dali „zielone światło” na nawiązanie współpracy partnerskiej z włoską Ferrarą oraz amerykańskimi Bryan i College Station. Obecnie Toruń ma 11 miast bliźniaczych.
Kolejne miasta partnerskie
Wśród punktów czwartkowej (24.04) sesji Rady Miasta Torunia znalazły się projekty uchwał dotyczące nawiązania współpracy partnerskiej między miastami Bryan i College Station w Teksasie a Toruniem oraz nawiązania współpracy partnerskiej między Ferrarą we Włoszech a Toruniem.
Miasta Bryan i College Station tworzą obszar metropolitalny w regionie Brazos Valley. Obejmują powierzchnię około 217 km2 i liczą około 279 000 mieszkańców. Co ciekawe, w College Station działa Texas Agriculture & Mechanical University, a więc jedna z czołowych uczelni w USA, która zajmuje się m.in. badaniami kosmicznymi, biotechnologią oraz inżynierią. Tu łącznikiem pomiędzy metropolią a Toruniem jest akademicki i medyczny charakter.
Warto dodać, że współpraca pomiędzy Toruniem a Teksasem miała już miejsce w przeszłości. W delegację do USA na zaproszenie Jima Mazurkiewicza udali się m.in. marszałek Piotr Całbecki i prezydent Paweł Gulewski. Młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego brała też udział w wymianie uczniowskiej do USA.
- Po pierwsze współpraca z Teksasem i z College Station i Bryan City trwa w zasadzie od 2019 roku, ale później ta współpraca się zintensyfikowała po pandemii od 2020-2021roku. Bardzo intensywnie prowadzimy wymiany przedstawicieli władz, ośrodków akademickich i reprezentantów biznesu, zarówno z tych dwóch miast Teksasu, jak i Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Współpraca kwitnie nie tylko w zakresie przedsiębiorczości, ale też biotechnologii i medycyny - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Toruń podejmie też współpracę partnerską z Ferrarą we Włoszech. Miasto jest położone w regionie Emilia-Romania i stanowi ważny ośrodek gospodarczy, akademicki i kulturalny północnych Włoch. Ferrara podobnie, jak Toruń, jest wpisana na listę UNESCO. Kolejnym wspólnym mianownikiem jest fakt, że Mikołaj Kopernik ukończył studia na Uniwersytecie w Ferrarze, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Obszarami współpracy obu miast mogą być kultura i turystyka, gastronomia - promocja pierników oraz ferraryjskich panpepato (rodzaj słodkiego ciastka).
Historia współpracy obu miast sięga 1998 roku, kiedy podpisano „Umowę o przyjaźni i współpracy”. W 2021 roku realizowano międzynarodowy projekt, dotyczący transformacji ekologicznej, realizowany przez Ferrarę z udziałem uczniów z III LO. Toruń kooperuje też z Vinci w Toskanii. To miasto, w którym na świat przyszedł Leonardo da Vinci.
- Bardzo zależy Ferrarze na rozszerzeniu tej współpracy o nasze miasto. Niebawem pojedzie tam nasza delegacja pod przewodnictwem wiceprezydenta Adama Szponki. Przede wszystkim chodzi o kwestie związane z kulturą, z promocją i z turystyką - mówił Paweł Gulewski.
Miejscowości zostaną miastami partnerskimi po podpisaniu stosownych umów.
Miasta Partnerskie Torunia
Od 1993 roku działa Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia. Najdłużej, bo od 1976 roku miastem partnerskim Torunia jest Filadelfia. Ogółem Toruń ma 11 miast bliźniaczych, a są to oprócz Filadelfii: Getynga, Niemcy (1978 rok); Lejda, Holandia (1988); Hämeenlinna, Finlandia (1989); Czadca, Słowacja (1996); Swindon, Wielka Brytania (2003); Łuck, Ukraina (2008); Novo Mesto, Słowenia (2009); Guilin, Chiny (2010); Angers, Francja (2016) oraz Kowno, Litwa (2018).
W latach 1995-2022 miastem partnerskim Torunia był Królewiec, jednak umowę rozwiązano po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
A jak sytuacja wygląda w innych miastach regionu? Bydgoszcz posiada 12 miast partnerskich, a są to: Czerkasy (Ukraina), Hartford (USA), Kragujevac (Serbia), Krzemieńczuk (Ukraina), Mannheim (Niemcy), Ningbo (Chiny), Pawłodar (Kazachstan), Perth (Szkocja), Reggio Emilia (Włochy), Wilhelmshaven (Niemcy) oraz Pitesti (Rumunia). Grudziądz ma 3 miasta partnerskie: Gütersloh (Niemcy), Falun (Szwecja) oraz Nanning (Chiny). Włocławek współpracuje z miastami: Bedford, Izmaił, Mohylew oraz Saint Avold.