Toruń i Inowrocław "Gminami na 5!" w rankingu Szkoły Głównej Handlowej zakresie obsługi inwestorów i przedsiębiorców

Puls Dnia
Biznes Region
Toruń i Inowrocław "Gminami na Piatkę!"
Fot. Wikimedia

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przyznaje co roku tytuł "Gminy na 5!". Ranking samorządów dotyczy obsługi inwestorów i przedsiębiorców. Badania prowadzone są metodą "tajemniczego klienta". W tym roku tytuł otrzymały dwie gminy z kujawsko pomorskiego: Toruń i Inowrocław.

Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone na początku 2025 r. i złożone było z dwóch części składowych. Pierwszą z nich była ocena użyteczności oficjalnych witryn internetowych prowadzonych przez badane urzędy gminy. Drugim elementem badania była ocena kontaktu z przedstawicielem badanego urzędu, podjętego drogą elektroniczną z wykorzystaniem metody "tajemniczego klienta" w języku polskim oraz angielskim. Ta część badania polega na wcieleniu się w rolę potencjalnego inwestora lub przedsiębiorcy.

Toruń i Inowrocław

Wśród nagrodzonych tytułem "Gminy na 5!" jednostek samorządu terytorialnego Toruń zajął pierwszą lokatę, uzyskując najwyższą liczbę punktów w rankingu (36 pkt). Warto podkreślić, że uzyskał najwyższą w Polsce notę za obsługę potencjalnego inwestora w języku angielskim. Słabiej wypadła ocena strony internetowej (10 na 15 pkt) i kontaktu mailowego w języku polskim (10 pkt).

Inowrocław zdobył 26 punktów: witryna internetowa - 12 pkt, mailing po polsku - 5 pkt, mailing po angielsku - 9 pkt, co dało mu 16 miejsce.

W województwie kujawsko-pomorskim badano gminy: Aleksandrów Kujawski (9 pkt), Barcin (18), Białe Błota (21), Brodnica (10,5), Bydgoszcz (16,5), Chełmno (9,5), Chełmża (15), Ciechocinek (7), Golub Dobrzyń (6), Grudziądz (15), Janikowo (18,5), Osielsko (17), Radziejów (8), Rypin (8), Solec Kujawski (11), Świecie (21), Wąbrzeźno (18), Wielka Nieszawka (7) i Włocławek (13).

Gminy

Badaniu i audytowi poddano 707 jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju, a tytuł "Gminy na 5!" zdobyło w tym roku 39 gmin. Najwięcej gmin w tej edycji badania mieści się w województwie śląskim (114 gmin), a najmniej w województwie podlaskim oraz świętokrzyskim (po 15 gmin). Z naszego regionu zbadano ich 21.

- Niezwykle rozpowszechnionym w naszej części świata jest język angielski - czytamy w raporcie "Gmina na Piątkę!". - Służy polityce, biznesowi i nauce. Niestety jedynie 19 proc. gmin zapewniało tłumaczenie swojej witryny na angielski, przy czym kolejne 21 proc. witryn zawierało usługę automatycznego tłumaczenia. W przypadku innych języków sytuacja jest jeszcze bardziej niekorzystna, zaledwie 13 proc. witryn było przetłumaczonych na inny niż angielski język obcy.

Autorzy rankingu na wysłane 707 maili uzyskali odpowiedź od 285 gmin, co daje zaledwie 39,15 proc., Jest to zaskakujący wynik, ze względu na fakt, iż kontakt za pośrednictwem poczty internetowej jest bardzo ważny. Ten wynik jest o prawie 4 punkty procentowe niższy niż w poprzednim roku.