Toruń awansował w rankingu "Liderzy inwestycji", a województwo kujawsko-pomorskie znalazło się na podium!

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. 123rf

Miesięcznik "Wspólnota" opublikował raport "Liderzy inwestycji". Toruń zajął w nim 6. miejsce. W rankingu przygotowywanym corocznie pod uwagę brana jest m.in. całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w  tym przypadku 2020–2022) przez dane miasto i województwo. 

Na wstępie dodajmy, że wyprzedziliśmy w raporcie takie miasta jak m.in. Wrocław, Katowice oraz Gdańsk. Z kolei na czele stawki znalazły się: 

  1. Opole
     
  2. Szczecin
     
  3. Kraków
     
  4. Poznań
     
  5. Warszawa

Toruń, jak wspomnieliśmy - znalazł się na 6. miejscu w rankingu (awans z 8. miejsca). Średnie wydatki per capita stanowiły w latach 2020-2022 - 2070,24 złotych. Do lidera rankingu zabrakło nam ponad 800 zł (w Opolu średnie wydatki per capita wyniosły - 2875,85 zł). Z kolei całe nasze województwo kujawsko-pomorskie znalazło się na najwyższym historycznie na miejscu trzecim. Podium objął ostatecznie region zachodniopomorski w rankingu wydatków inwestycyjnych, a na drugiej pozycji uplasowało się podlaskie - dotychczasowy i wieloletni lider zestawienia przygotowywanego przez miesięcznik "Wspólnota".

 

- Cieszy tak wysokie miejsce w tym rankingu, ponieważ inwestycje stanowią bardzo ważny element działalności samorządu. W sierpniu tego roku oddaliśmy naszym mieszkańcom do użytku nową linię tramwajową łączącą nowe osiedle wciąż powstające na północy miasta ze wschodnią i zachodnią jego częścią. Stale inwestujemy też w infrastrukturę drogową, obecnie przy rządowym wsparciu realizujemy osiem projektów w różnych częściach Torunia. Powstają też nowe budynki oświatowe, takie jak szkoły podstawowe przy ul. Strzałowej i Grasera, położonych na przeciwległych krańcach miasta, które silnie się zaludniają. Uzupełniamy też bazę sportową: przy Szkole Podstawowej nr 11 kończymy budowę nowej sali gimnastycznej, a przy Zespole Szkół nr 19 nowy basen rekreacyjno-rehabilitacyjny – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

 

W jaki sposób bada się inwestycje miast? Otóż metoda rankingu jest niezmienna od lat. Brane pod uwagę są wszystkie wydatki majątkowe poniesione przez samorząd. Organizatorzy w ten sposób chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu