Tomasz Chmarzyński, sołtys wsi Lipienek w gminie Lisewo został jednym z dziesięciu w całej Polsce Sołtysów Roku – laureatów konkursu organizowanego przez „Gazetę Sołecką” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, przy współpracy senackich komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I właśnie w siedzibie Senatu RP odbyła się w ostatni wtorek (9. lipca) konkursowa gala.
Liczy się życzliwość
- Trzeba być życzliwym, z każdym trzeba umieć porozmawiać, wysłuchać. Ta nagroda to wspólne osiągnięcie wszystkich naszych mieszkańców – podkreśla w rozmowie kujawy-pomorze.info sołtys Tomasz Chmarzyński.
Największe osiągnięcia w ostatnich lat? Zakup działki i urządzenie na niej boiska, otwarcie świetlicy wiejskiej, strażnica dla OSP. – Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia, to bardzo się przydaje – mówi sołtys Chmarzyński. – Bardzo ważne jest także wsparcie samorządu, dobrze nam się współpracowało z poprzednim wójtem gminy Lisewo, Jakubem Kochowiczem.
Dodajmy, że aktualny wójt Lisewa, Bartosz Jaworski także był obecny na uroczystości w Senacie.
Tomasz Chrzmarzyński jest sołtysem od roku 2016, pełni swą funkcję już trzecią kadencję. Jest także radnym gminy Lisewo i członkiem Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Radę sołecka w Lipienku tworzą: Zdzisław Kadaj, Rafał Pudlewski, Zdzisława Wiśniewska i Sebastian Wiśniewski.
Najlepsi z najlepszych
- Żaden senator nie ośmieli się zawieść sołtysów, wiemy bowiem, jak wielką macie siłę, jak ciężką, oddolną pracę wykonujecie, jak wiele jest wśród was kobiet – mówiła do sołtysów marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, cytowana przez służby prasowe Senatu. - Cieszę się, że w Senacie znalazła się tak silna grupa, najlepsi z najlepszych. Nie macie urlopu, wolnego czasu, cały czas jesteście dostępni dla swoich mieszkańców. Senat zawsze będzie wspierał sołtysów w ich żmudnej, ale jakże potrzebnej pracy, będzie z nimi współpracował.
Także prezydent Andrzej Duda wystąpił do sołtysów z okolicznościowy listem, który odczytała Barbara Fedyszak-Radziejowska.
- Nie podcinajcie skrzydeł sołtysom. Dbajcie o nich, a będziecie mieli piękny samorząd – apelowała Maria Kłosiewcz, dziękując w imieniu laureatów konkursu.
Dziesiątka laureatów plus senior
Grono dziesięciu tegorocznych laureatów konkursu tworzą:
- Tomasz Chmarzyński, sołectwo Lipienek, gm. Lisewo, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
- Tomasz Chrzanowski, sołectwo Nowa Wieś Wschodnia, gm. Rzekuń, pow. ostrołęcki, woj. Mazowieckie
Jolanta Fludra, sołectwo Śródka, gm. Kleszczewo, pow. poznański, woj. Wielkopolskie - Maria Kłosiewicz, sołectwo Grzegorzewice, gm. Żabia Wola, pow. grodziski, woj. Mazowieckie
- Mariola Kondracka, sołectwo Biedrzychowice, gm. Olszyna, pow. lubański, woj. Dolnośląskie
- Monika Kosińska, sołectwo Trzebieszewo, gm. Kamień Pomorski, pow. kamieński, woj. Zachodniopomorskie
- Magdalena Olszak, sołectwo Marysin, gm. Jastków, pow. lubelski, woj. Lubelskie
- Krystyna Talaga, sołectwo Kalsk, gm. Sulechów, pow. zielonogórski, woj. Lubuskie
- Marcin Walkowiak, sołectwo Nieszawa, gm. Murowana Goślina, pow. poznański, woj. wielkopolskie
- Fryderyk Białoń, sołtys Kowali w gminie Skoczów, który swą funkcję pełni od 47 lat uhonorowany został tytułem Sołtysa Seniora.
Zgłaszać każdy może
To już 22. edycja konkursu, który ma promować najbardziej aktywnych w pracy dla swych społeczności sołtysów. Kandydatów zgłaszać mogą różne typu organizacje i grupy społeczne: mieszkańcy sołectw, rady sołeckie, rady parafialne, jednostki OSP, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia sołtysów a także samorządy terytorialne. Laureatów wskazuje Kapituła Konkursu złożona z członków redakcji „Gazety Sołeckiej” i ekspertów Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Pod uwagę brany jest wpływ kandydata na integrację społeczności lokalnej, materialne efekty jego pracy, a także zamierzenia i plany na przyszłość.
Wtorkową galę konkursu poprzedziła konferencja „Sołtys i sołectwo – w nurcie obywatelskiej samorządności i zaangażowania w sprawy publiczne”. Otworzył ją przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator z Kujaw i Pomorza, Ryszard Bober. Jak informuje serwis Senatu, Ryszard Bober podkreślał m.in., że dzięki środkom z UE polskie rolnictwo i polska wieś pięknie się rozwijają, a stało się tak również dzięki staraniom i wysiłkom sołtysów. Zdaniem senatora, nie łatwo jest być sołtysem, zwłaszcza że zmienia się polska wieś, która nie jest już tylko miejscem produkcji żywności, ale staje się miejscem zamieszkania i życia. Trzeba się więc zastanowić jak w rozsądny sposób połączyć te dwie funkcje polskiej wsi.
Rzeczpospolita sołecka
W całym kraju istnieje ponad 40 tysięcy sołectw. Pod względem prawnym, sołectwo to jednostka pomocnicza gminy. Sołtys pełni funkcję wykonawczą i realizuje uchwały zabrania wiejskiego. Trzecim organem jest rada sołecka. Sołtys wybierany jest w głosowaniu tajnym przez stałych mieszkańców miejscowości, w której sprawuje swą funkcje. Sołtysom przysługuje prawo ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.