Ten mur nie runie! Nowa atrakcja turystyczna Inowrocławia GALERIA ZDJĘĆ

Puls Dnia
Region Raport
Autor
m
Fot. Urząd Miasta Inowrocławia

Prawie 6 milionów złotych kosztowała modernizacja średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej w Inowrocławiu. Dzięki temu Inowrocław wzbogacił się o kolejną atrakcję turystyczną, co jest ważne dla miasta odgrywającego coraz ważniejszą rolę chociażby na uzdrowiskowej mapie Polski.


Całą inwestycję sfinansowano dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej (władze Inowrocławia współpracowały tu z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego). Procentowo obiekt zrealizowany została w 85 proc. ze wsparciem unijnym oraz z 10 proc. dofinansowaniem z budżetu państwa. Wkład własny Inowrocławia wyniósł 5 proc. Generalnym wykonawcą inwestycji był Novapol, a swój wkład w przeprowadzonych pracach miała też inowrocławska Inofama. Oficjalnie obiekt otwarto w poniedziałek (22 stycznia).


Wszystkie zabytki Inowrocławia


Jak informuje Urząd Miasta Inowrocławia, prace polegały między innymi na naprawie i wzmocnieniu fundamentu muru oraz uzupełnieniu ubytków. Zmodernizowany teren został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (m.in. montaż windy oraz specjalnej platformy). Zamontowano również specjalne oświetlenie.


Inowrocław leży na tak zwanym Szlaku Piastowskim i choć gościom miasta najczęściej kojarzy się z urokliwą częścią zdrojową i pięknymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, oferuje również znacznie starsze zabytki – na przykład romańskie.
 

- Dlatego bardzo ważne jest dbanie o każdą część zachowanej historii. Planujemy, że będzie to także wyjątkowe miejsce do organizacji różnego rodzaju spotkań kulturalnych – mówił podczas gali otwarcia zabytkowego obiektu pełniący funkcję Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski.


Co się wydarzyło podczas otwarcia?


Na inaugurację do Inowrocławia przyjechali również m.in marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz przewodnicząca sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Elżbieta Piniewska.


- Tu, w Inowrocławiu mamy głębszą historię. Mamy tu początek państwa piastowskiego, polskiego. Chciałbym pogratulować wszystkim państwu, że zrealizowaliście ten piękny projekt, cenny nie tylko dla Inowrocławia. Historia regionu jest jednym z naszych priorytetów. - podkreślał Piotr Całbecki.


Podczas otwarcia były nie tylko przemówienia – odbyły się również pokazy walk rycerskich Bractwa Wojowników Kruki i przedstawienie stanowisk historycznych. Regionalista i jednocześnie dyrektor inowrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 5, Ireneusz Zieliński, zaprezentował rys historyczny średniowiecznego Inowrocławia.

  • Jak zapowiada Urząd Miasta, obiekt wykorzystywany będzie do organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Będzie też udostępniony zwiedzającym od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00, w soboty w godzinach 15.00-18.00. Grupy zorganizowane będą mogły zwiedzać mur po wcześniejszym zgłoszeniu w Informacji Turystyczno-Kulturalnej.

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Miasta Inowrocławia