Tak się robi sport w regionie. Kujawsko-pomorskie nominacje w prestiżowym plebiscycie

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Dagmara Alsztyniuk / KH Energa Toruń

Już 26 marca w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton odbędzie się Gala Sport Biznes Polska. Podczas wydarzenia zostaną rozdane nagrody w 16 kategoriach. Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele naszego województwa. 


Nominacje dla regionu


Nagrody Stowarzyszenia Sport Biznes Polska są podzielone na cztery sektory: sponsoring, organizacje sportowe, sport w samorządach oraz kategorie specjalne. Łącznie statuetki trafią do 16 laureatów. Organizatorzy 14 lutego opublikowali listę 433 nominowanych, łatwo tam znaleźć marki i instytucje z kujawsko-pomorskiego.


Do nagrody w kategorii „Sponsor 2023 roku” została nominowana firma Cereal Partners Poland Toruń - Pacific sp.z.o.o., a więc toruński producent płatków śniadaniowych oraz batonów. Przedsiębiorstwo posiada swoje oddziały w Toruniu, Lubiczu Dolnym oraz Grębocinie. Firma od 30 lat wspiera TKK Pacific Toruń. 
Nominację otrzymała także mająca swoją siedzibę w Toruniu Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Największy polski producent cukru od lat wspiera sport. Obecnie spółka jest sponsorem koszykarek Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń, Lotto Polskiego Cukru Gwiazdy Bydgoszcz, Arriva Polski Cukier Twardych Pierników Toruń, Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin. 


Wśród organizacji sportowych nominację otrzymała PGE Ekstraliga. Centrala najlepszej żużlowej ligi świata mieści się w Bydgoszczy, a prezesem spółki jest torunianin Wojciech Stępniewski. PGE Ekstraliga z roku na rok coraz prężniej się rozwija jako marka. Żużlowe zmagania zyskały profesjonalną otoczkę. Od 2024 roku Speedway Ekstraliga odpowiada za wszystkie trzy klasy rozgrywek żużlowych w Polsce. 


Kluby z regionu również mogą poszczycić się nominacjami. W gronie największych w kategorii „Klub 2023 roku” znalazł się piłkarski KS Pomorzanin Toruń. - Stowarzyszenie doceniło nasze starania w zakresie zmian marketingowych oraz organizacyjnych - przekazał specjalista od marketingu w toruńskim klubie Patryk Stec. 
Nominacjami mogą się poszczycić także samorządy z regionu - Bydgoszcz, Toruń oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W naszym regionie regularnie goszczą największe imprezy sportowe, a i same organizacje otrzymują od samorządowców wsparcie na realizację swoich projektów. Bydgoska aplikacja Aktywne Miasta otrzymała nominację w kategorii „Lokalna Inicjatywa Sportowa 2023 roku”. Rywalizacja o miano Rowerowej Stolicy Polski, co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony samorządów z całej Polski. 


Piękne hale i stadiony z naszego regionu doceniono w kategorii „Obiekt Sportowy 2023 roku”. Tu znaleźć możemy Arenę Toruń, Halę Mistrzów we Włocławku i Motoarenę im. Mariana Rosego w Toruniu. Bydgoskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu oraz OSiR Włocławek otrzymały nominacje w kategorii „Ośrodek Sportu 2023 roku”. 


Toruński mecz zrobił szum w Polsce


Kampania marketingowa, jaką wokół „Świątecznego Meczu” zbudowała KH Energa Toruń znalazła się w gronie największych tego typu akcji w Polsce, organizowanych przez znane marki. Konkurentami toruńskiej inicjatywy są m.in. Decathlon, EA Sports i Prosto, Fortuna, PZPN, InPost oraz Warta Poznań.
„Świąteczny Mecz” odbył się w Toruniu 20 grudnia, podczas spotkania „Stalowe Pierniki” zmierzyły się w Polskiej Lidze Hokeja z Re-Plast Unią Oświęcim. Hokeiści z Torunia zagrali w specjalnych świątecznych koszulkach. Jednak na tym nie koniec całej akcji. 


- Szukamy nowych rozwiązań i nowych pomysłów na uatrakcyjnienie meczów hokejowych. Z racji tego, że tradycja specjalnych meczów jest duża na zachodzie. Zazwyczaj w polskiej lidze mecze na przedświątecznych meczach jest słaba, bo ludzie przygotowują się do wigilii, robią świąteczne zakupy i odpuszczają te spotkania. Chciałem, żeby pojawiło się coś, co sprawi, że jednak ludzie przyjdą. Stworzyłem razem z innymi pracownikami biura taki scenariusz. Wiedziałem jakie elementy chcę, aby się pojawiły na tym meczu, a więc okazjonalna koszulka. Nigdy wcześniej nie było innych niż te regularne. Chcieliśmy zapewnić świąteczną oprawę muzyczną, był Święty Mikołaj oraz akcja „Secret Santa”, w której kibice mogli się do nas zgłosić i dawać sobie prezenty nawzajem. Pojawiły się grafiki świąteczne oraz okazjonalny krążek. Zrobiliśmy zapowiadającą mecz sesję na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego, aby tam osoby, które nie zetknęły się z toruńskim hokejem miały na to okazję. Zawsze musi być też wymiar charytatywny, bo z jednej strony zbiórkę prowadziło Serce Torunia oraz Schronisko Cztery Łapy. Wylicytowano też koszulkę naszego kapitana Kamila Kalinowskiego, z której dochód przeznaczono na Hospicjum Nadzieja - mówi w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info Marcin Jurzysta z KH Energa Toruń. 


Akcja okazała się „strzałem w dziesiątkę”, bo o klubie zrobiło się głośno w mediach lokalnych oraz ogólnopolskich. Kibice chętnie nabyli świąteczne koszulki, w których cały kibicują „Stalowym Piernikom”. Klub wykorzystał tę kampanię także do pozyskania jednorazowych partnerów, którzy bez zobowiązań mogli wesprzeć KH Energę. Celem marketingowców jest konkurowanie z innymi formami rozrywki. 


- Dążymy do tego, aby jak najwięcej ludzi zainteresowało się hokejem na lodzie, a w szczególności toruńskim hokejem na lodzie. Chcemy dokonać wymiany pokoleniowej kibiców. Rzeczywiście jest grono fanów, którzy śledzą to od lat i tym żyją. Po pandemii obserwujemy ogółem w sporcie, że do głosu dochodzi grupa, która traktuje wydarzenia sportowe nie w kategorii kibicowania danej drużynie, lecz w kategorii rozrywki. Te osoby chcą dobrze się bawić. Wynik sportowy jest dla nich paradoksalnie sprawą drugorzędną. To ma być sposób spędzania wolnego czasu. Kluby sportowe muszą sobie uzmysłowić, że nie tylko rywalizują sportowo w obrębie danej ligi, lecz z innymi sposobami spędzania wolnego czasu, dlatego staramy się podejmować takie akcje, żeby sprawić, że komuś chce się przyjść na mecz - opowiada Marcin Jurzysta. 


Listę finalistów Gali Sport Biznes Polska poznamy 26 lutego.