Ta umowa przybliża budowę S10 w kujawsko-pomorskim. Jest warta blisko 8 milionów złotych

Biznes Region
Biznes Ludzie
m
Fot. GDDKiA

Na budowę S10 czeka wielu mieszkańców naszego regionu. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę, która przybliża wykonanie „ekspresówki” na odcinku Wyrzysk-Bydgoszcz.

Połączy Szczecin z Warszawą przez Kujawy i Pomorze

Cała trasa S10 ma liczyć 460 km. Droga szybkiego ruchu rozpocznie się na węźle Szczecin Kijewo, a jej ostatnim punktem będzie podwarszawskie Naruszewo. Długo oczekiwana „ekspresówka” przebiegnie także przez nasz region, gdzie połączy m.in. Bydgoszcz i Toruń. Zastąpi na tym odcinku bardzo niebezpieczną DK 10, która nosi niechlubny przydomek „Drogi Śmierci”.

Uczyniono kolejny krok

GDDKiA 26 lutego podpisała umowę z firmą Transprojekt Gdańsk, która przeprowadzi rozpoznanie i badanie podłoża dla S10 na odcinku od Wyrzyska (woj. Wielkopolskie) do Bydgoszczy. Kontrakt zawiera także opracowanie elementów koncepcji programowej.

Fragment trasy Wyrzysk-Bydgoszcz będzie liczył 40 kilometrów. Połączy obwodnicę Wyrzyska z węzłem Bydgoszcz Zachód na S5.

- Podpisana umowa zbliża nas do kolejnego odcinka drogi S10, który za parę lat połączy woj. kujawsko-pomorskie z północną częścią województwa wielkopolskiego i województwa zachodnio-pomorskim, a przy tym będzie wpisywać się w całą przeszło 400-kilometrową drogę ekspresową, która połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. – powiedział dyrektor GDDKiA Oddział w Bydgoszcz,y Sebastian Borowiak.

Opracowanie ma umożliwić podjęcie decyzji dotyczących docelowych rozwiązań projektowych i technologii realizacji. Cała umowa opiewa na blisko 8 milionów złotych. Czas realizacji wyniesie 18 miesięcy, a ukończona dokumentacja będzie podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj.

Umowę na opracowanie STEŚ wraz z materiałami do decyzji środowiskowej podpisano 26 czerwca 2018 roku. Decyzję wydano 29 listopada 2022 roku. Budowę trasy przewidziano na lata 2028-2030.

Co słychać na innych odcinkach?

Fragment S10 łączący Bydgoszcz i Toruń mierzy 50 km, dlatego został podzielony na cztery odcinki:

- Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową DK 25: długość 8,9 km (S10) i 5,3 km (DK25)
- Emilianowo - Solec: 8,6 km
- Solec - Toruń Zachód: 21,2 km
- Toruń Zachód - Toruń Południe: 11,8 km

Na etapie łączącym Bydgoszcz Południe z Emilianowem prace są obecnie na etapie weryfikacji projektów wykonawczych, projektu technicznego, specyfikacji technicznych przez inżyniera. Jeśli chodzi o fragment Emilianowo-Solec, to tam opracowywane są projekty wykonawcze i techniczne oraz uzupełnienie uwag wojewody do wniosku ZRiD przez wykonawcę. Ponadto przygotowywane są umowy. Pod koniec stycznia prace projektowe na trasie Solec-Toruń Zachód były zaawansowane na blisko 70 proc.

Kontrowersje

Zgodnie z projektem trasa ma przecinać źródliska w Rudach oraz Makowiskach i Wypaleniskach. Zdaniem przyrodników jest to bezcenny obszar i jedna z największych atrakcji Puszczy Bydgoskiej. Od dawna trwa walka ekologów o przesunięcie trasy tak, aby nie przecinała źródlisk. Przykładowo w lipcu 2021 roku Fundacja JeKo złożyła skargę na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Działania społeczników przyniosły efekt, gdyż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wstrzymała wycinkę drzew na terenie pod budowę S10 na odcinku Emilianowo-Solec Kujawski.