- To będzie największe przedsięwzięcie logistyczne w historii imprez rozrywkowych Torunia. Mogę to powiedzieć, jako osoba organizująca od 25 lat i nie tylko w Polsce koncerty, duże eventy i różnego typu wydarzenia – ocenia Wojciech Zaguła, producent wykonawczy toruńskiego sylwestra z Polsatem. - Na rynku pracujemy już od listopada, bo niektóre konstrukcje musiały być zwiezione jeszcze przed otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego. Pod względem ludzi zaangażowanych w organizację tego sylwestra jest to totalny rekord. Będzie np. mieli ścianę ledową o powierzchni 800 metrów kwadratowych, ponad tysiąc osób pracuje przy produkcji tego wydarzenia. W dniu imprezy przy scenie, na scenie i obok niej pracować będzie 900 osób.
Dziękujemy, pani Nino
Na toruńskim rynku wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Dawid Kwiatkowski, Zakopower, ale pierwszy briefing prasowy dotyczących Sylwestra z Polsatem w Toruniu zdominowały nie sprawy artystyczne, ale kwestie logistyki – m.in. dojazdy, transport miejski, organizacja ruchu, parkingi oraz bezpieczeństwa i zabezpieczeni tej wielkiej imprezy masowej. Oprócz głównych organizatorów tego wydarzenia: prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego, marszałka województwa Piotra Całbeckiego oraz producenta wykonawczego, Wojciecha Zaguły, wzięli w nim udział także przedstawiciele służb mundurowych, oraz zaangażowanych w organizację wydziałów i instytucji toruńskiego Urzędu Miasta.
Zaczęło się jednak od podziękowań. - To już ostatni etap przygotowań do wielkiego wydarzenia, jakim będzie sylwester z Polsatem organizowany po raz pierwszy w Toruniu. Cieszę się, że z udziałem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To wspólna inicjatywa pan prezydenta Torunia i moja, by w ten sposób promować region i równocześnie mieszkańcom całej Polski dostarczyć fantastycznej zabawy – mówił marszałek Piotr Całbecki. - Chcę podziękować telewizji Polsat, zwłaszcza pani Ninie Terentiew za zaufanie. Polsat zmienił plany, ten sylwester miał się odbywać inaczej. Udział województwa nie jest symboliczny, współfinansujemy razem z miastem w równym zakresie to przedsięwzięcie, ale to na prezydencie i władzach miasta spoczywa ogrom odpowiedzialności i obowiązków związanych z organizacja tego wydarzenia.
A miasto, jak zapewnia Paweł Gulewski, daje radę. - Cieszymy się, że możemy gościć to wydarzenie. Ono jest niełatwe, stawia wiele wyzwań, ale od tego jesteśmy. Wiemy też, że wpływa bardzo wymiernie na markę naszego miasta. Ze wstępnych analiz, które wykonaliśmy, wynika, że ekwiwalent promocyjny ma już wartość 6 mln złotych. O Toruniu umówi się bardzo często i w różnych mediach, widać, że to wydarzenie wzbudza zainteresowanie. Życzmy sobie, a przede naszym partnerom z Polsatu, żebyśmy wspólnie wygrali ten niepisany wyścig największych stacji telewizyjnych o jak najwyższą oglądalność. Toruń zawsze będzie otwarty na tego typu projekty – podkreślał prezydent miasta.
Wejście po sprawdzeniu
Szampańska – jak liczą organizatorzy – zabawa rozpocznie się o godz. 17. Budowana już od dłuższego czasu scena stoi w południowo-zachodnim Rynku Staromiejskiego. I rynek właśnie to teren imprezy przeznaczony dla publiczności.
Ze względów bezpieczeństwa będzie ona otoczony bramkami. Do wejść dojść będzie można ulicami Chełmińską i Szewską oraz Żeglarską i Szeroką. - Przy tych dwóch wejściach uczestnicy imprezy będą sprawdzani, by upewnić się, czy nie wnoszą niczego niebezpiecznego. Wchodzący na teren będą także liczeni – mówił Marcin Lutowski, szef Wydziału Ochrony Ludności toruńskiego Urzędy Miasta.
To liczenie wynika stąd, że „Sylwestrowa Moc przebojów 2024” – bo taka jest oficjalna nazwa tego wydarzenia, to impreza masowa, w której uczestniczyć może do 10 tysięcy osób. Po przekroczeniu tego limitu, kolejne osoby nie będą wpuszczane na Rynek. Jeśli zechcą, będą mogły bawić się na przykład na ulicy Szerokiej, która jest już poza strefą zamkniętą. Na pytanie kujawy-pomorze.info, czy organizatorzy przewidują, że może dojść do zamknięcie bramek nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Na to, ile realnie osób wybierze się w sylwestrowa noc na toruńską starówkę, wpływ ma wielu czynników – choćby pogoda. Wiadomo też, że na tego typu imprezach wielkość widowni zmienia się, jedni - np. rodziny z małymi dziećmi - wcześniej z niej wychodzą, inni później się na niej pojawiają.
Grunt to bezpieczeństwo
Dla mundurowych – policji, straży pożarnej, straży miejskiej, służb ratowniczych to też wydarzenie o rekordowej skali. Dość powiedzieć, że toruńskich strażaków wspierać będą koledzy z Bydgoszczy i Aleksandrowa.
- Na ulicach: Chełmińskiej, Różanej i Żeglarskiej wytyczone zostaną „korytarze życia” dla swobodnego ruchu pojazdów służb.
- W trzech miejscach stać będą karetki pogotowia, w Ratuszu Staromiejskim, Dworze Artusa (gdzie mieścić się będzie sztab czuwających nad przebiegiem imprezy) oraz w budynku obok kościoła NMP urządzone będą punkty medyczne.
- Ulica Panny Marii oraz przejście między kościołem św. Ducha a Pocztą Główna z wylotem na ulicy Piekary – tu wytyczone zostały dodatkowe wyjścia awaryjne.
- Na ulicy Chełmińskiej (na wysokości Franciszkańskiej) oraz na wylocie Królowej Jadwigi na Rynek Nowomiejski dla bezpieczeństwa ustawione zostaną blokady autobusowe.
Tu się nie wjedzie
Już kilka godzin przed imprezą duża część starówki będzie wyłączona z ruchu.
- 31 grudnia już od godz. 9 rano zamknięte będą Wały gen. Sikorskiego – od Alei Jana Pawła II do Prostej; Franciszkańska do Piekar; ul. Piekary do ul. Pod krzywą Wieżą, oraz Bulwar Filadelfijski od Ślimaka Getyńskiego do Mostowej.
- Na skrzyżowaniu Fosy Staromiejskiej i Horzycy stać będzie zapora przy której straż miejska wpuszczać będzie jedynie samochodu uprawnione. Od godz. 15 żaden wjazd nie będzie już możliwy. O tej samej godzinie całkowicie zamknięty zostanie wjazd na Bulwar między Wola Zamkową a Mostową.
Jak dojechać, jak wrócić
- Od godz. 18 we wtorek 31 grudnia do godziny 4 nad ranem 1 stycznia przejazd miejskimi autobusami i tramwajami jest bezpłatny.
- Do godz. 20.30 obowiązują zwykle rozkłady jazdy (ograniczenia obejmą tylko linie 29,34 i 40).
- Po godz. 22.30 rozpoczynają się kursy odjazdowe.
- Do wyboru są tramwaje linii 1 (uwaga z przystanku przy Wałach Sikorskiego), 5, 7 i 9 (na jar). Tramwaje jeździć będą po godz. 23 do 2 – 2.24 co kilkanaście minut.
- Miasto zorganizowało też kilka specjalnych linii autobusowych:
R: Aleja Solidarności - nad Strugą przez Rubinkowi P&R, od godz. 23 do 1.50
W: Aleja Solidarności - Wrzosy, 23.10 do 1.50
G: Aleja Solidarności - CH Kometa (parking), godz. 23.40, 0.15, 0.45
C: Aleja Solidarności – Czerniewice, godz. 23 do 2.50
S: Aleja Solidarności - Stawki, godz. 23.15 do 2.07
P: Aleja Solidarności - Poznańska TTBS, godz. 23.05 – 2.50
Sylwester w Toruniu. Jak wrócić pociągiem?
Z kolei województwo uruchomi 6 powrotnych połączeń kolejowych dla uczestniczących w zabawie mieszkańców naszego regionu spoza Torunia. Jak poinformował marszałek Piotr Całbecki, będą z nich mogli skorzystać mieszkańcy łącznie 60 miejscowości regionu, bo na tylu stacjach pociągi będą się zatrzymywać.
- Tuchola przez Grudziądz: Toruń Główny 0.58, Toruń Miasto 1:10
- Skępe przez Czernikowo: Toruń Główny 1.18, Toruń Miasto 1:30
- Nakło nad Notecią prze Bydgoszcz: Toruń Główny 1.21, Toruń Miasto 1:13
- Jabłonowo Pomorskie: Toruń Główny 1.35, Toruń Miasto 1:48
- Kaliska Kujawskie przez Włocławek Toruń Główny 1.43, Toruń Miasto 1:28
- Moglino przez Inowrocław: Toruń Główny 1.56, Toruń Miasto 1:48
Zmotoryzowani skorzystać będą mogli z kilkunastu miejsc parkingowych, np. przy CH Kometa, Motoarenie, CH Copernicus, na Placu Św. Katarzyny, przy Grudziądzkiej 62 i 53. Za darmo będzie można skorzystać z parkingów P&R.
O toruńskim sylwestrze z Polsatem będziemy jeszcze informować.