Jakie są różnice pomiędzy świadczeniem wspierającym z ZUS a świadczeniami wypłacanymi przez gminy? Czy można je łączyć? Które są bardziej opłacalne? Na te pytania odpowie Krystyna Michałek - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Prawo i wysokość świadczenia wspierającego ustalane są przez ZUS na podstawie decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Przyznawane jest bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy – dla jej opiekuna. Co ważne obu tych świadczeń nie wolno łączyć. Trzeba zdecydować się na jedno z nich.
- Zanim złożymy wniosek do ZUS-u o świadczenie wspierające, warto przemyśleć, która pomoc będzie finansowo korzystniejsza, czy nowe wsparcie z ZUS-u, czy do tej pory wypłacane przez organ gminy świadczenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Nie można łączyć obu tych świadczeń. Trzeba się zdecydować albo świadczenie wspierające, albo świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.
Samo złożenie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie wstrzymuje wypłaty świadczenia dla opiekuna. Można złożyć wniosek, poczekać na wydanie decyzji i wtedy zastanowić się, co będzie korzystniejsze. Należy przy tym pamiętać, że decyzja Zespołu wydawana jest na okres, na który dana osoba ma ustaloną niepełnosprawność, czyli określony w orzeczeniu o niepełnosprawności, ale nie dłuższy niż 7 lat.
Ustalenie wysokości świadczenia wspierającego
Jakie są formalności i jak należy starać się o świadczenie wspierające, pisaliśmy TUTAJ.
Świadczenie wspierające a świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna
Jeśli wniosek do ZUS-u zostanie złożony przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania, a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, to wypłata świadczenia przez organ gminy zostanie wstrzymana z mocy prawa.
- Jeśli pokrywa się okres, za który opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał z gminy świadczenie albo zasiłek, z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to opiekun, który pobrał zasiłek z gminy, będzie musiał zwrócić to świadczenie z odsetkami – wyjaśnia Krystyna Michałek. - By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, tak aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków.
Wycofanie wniosku o świadczenie wspierające
Wnioskodawca może również wycofać wniosek o świadczenie wspierające także po przyznaniu świadczenia. W takim przypadku przyznane prawo do świadczenia wspierającego zostanie uchylone, a jeżeli doszło do wypłaty, wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu pobranego świadczenia wspierającego.