Status studenta. Co z pracą na umowie zleceniu w przypadku jego utraty? ZUS ma ważny komunikat

Biznes Ludzie
Autor
Osoba siedząca przed ekranem komputera
Pixabay

Status studenta, a praca na umowie zlecenie. ZUS przypomina, że osoby mające mniej niż 26 lat i wykonujące umowy zlecenia, mają obowiązek pilnie poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta. Co ważne - hologram na legitymacji studenckiej nie potwierdza statusu studenta.


Według informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - "Osoba, która utraciła status studenta, a nadal wykonuje umowę zlecenia, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń od tego dnia na zasadach ogólnych". Płatnik ma siedem dni na zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczeń. Dodajmy, że w przypadku studiów niejednolitych, przerwa pomiędzy studiami I i II stopnia nie jest okresem posiadania statusu studenta.


"Płatnik, w okresie trwania umowy zlecenia, powinien tę osobę zgłosić do ubezpieczeń na okres takiej przerwy, ustalając datę zakończenia studiów I st. i rozpoczęcia II st. na zasadach ogólnych" - przypomina ZUS. 


Utrata statusu studenta. Kiedy poinformować?


Zleceniodawcę należy zawiadomić o utracie statusu studenta w dniu utraty tego statusu – skreślenia z listy studentów lub w dniu obrony pracy. Gdy osoba zatrudniona na umowie zlecenia o statusie studenta traci ten status, to zleceniodawca ma obowiązek w terminie do siedmiu dni zgłosić zleceniobiorcę do ZUS.

 
Natomiast jeśli student zakończy wszystkie egzaminy, ale broni się w późniejszym terminie, uczelnie najczęściej przedłużają mu status studenta do konkretnej daty.


Jeżeli student obroni się wcześniej – powinien zgłosić pracodawcy, że utracił status studenta przez obronę, a jeśli broni się później – powinien w dniu daty wygaśnięcia przedłużonego statusu studenta poinformować pracodawcę o stanie faktycznym.


Przykładowo jeżeli student ukończył studia I stopnia na początku wakacji, a studia II stopnia zaczyna w październiku, ma obowiązek poinformować pracodawcę o tym fakcie. 


- "Dzień obrony powoduje utratę statusu studenta. Nie ma znaczenia, że od października student będzie kontynuował naukę na II stopniu. Zleceniodawca ma obowiązek w terminie 7 dni od obrony zgłosić zleceniobiorcę do ZUS" - informuje ZUS. 


Hologram na legitymacji studenckiej, a status studenta


Hologram na legitymacji nie świadczy o statusie studenta, ponieważ te są wydawane ze standardowymi datami. Gdy student obroni się w trakcie wakacji np. 10 lipca, a hologram na legitymacji jest ważny do końca października, to 10 lipca student i tak traci status studenta.


W takim przypadku zleceniobiorca ma obowiązek zgłosić utratę statusu studenta zleceniodawcy - niezależnie od daty widniejącej na naklejce, wówczas od 11 lipca będzie miał oskładkowaną umowę zlecenie.

Student na umowie o pracę


Osoby pracujące na umowach o pracę, niezależnie od statusu studenta, mają pobierane wszystkie składki.
Z kolei osoby powyżej 26 roku życia, niezależnie od posiadania statusu studenta, od dnia swoich 26. urodzin podlegają ubezpieczeniom z tytułu pracy na umowie zleceniu.


Warto pamiętać, że zleceniobiorca, niezależnie czy jest studentem, czy nie, musi o każdej zmianie swojego statusu informować zleceniodawcę. 


"Jeśli w trakcie trwania umowy zlecenia zakończy zatrudnienie na umowie o pracę – powinien złożyć u zleceniodawcy oświadczenie - dzień po zakończeniu zatrudnienia - że nie jest od tej daty nigdzie zatrudniony, bo musi w ciągu 7 dni zostać zgłoszony do ZUS" - informuje ZUS.