Stąd do kosmosu. W Toruniu otwarty został Space Labs, pierwsze w regionie tego typu centrum innowacyjnych technologii

Puls Dnia
Biznes Region
Toruń Space Labs
Fot. Mikołaj Kuras dla UMKWKP

Ogromne zainteresowanie torunian i gości odwiedzających choćby pobliskie Młyny Wiedzy budziła w ostatnich miesiącach inwestycja przy ul. Łokietka. I nie ma się czemu dziwić, bo w ramach wznoszonego w szybkim tempie kompleksu znalazła się między innymi potężna futurystyczna kopuła. Toruń Space Labs otwarto dzisiaj (w środę, 20 marca). Atrakcji nie brakowało.


Toruń Space Labs to pierwszy tego rodzaju akcelerator dla firm, reprezentujących innowacyjne technologie – w tym kosmiczne. W otwarciu brał zresztą udział wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, pułkownik Marcin Mazur. Znanych gości było sporo, nie dotarł jedynie – z powodu blokad rolników - wiceminister Grzegorz Karpiński.

Satelita? Dlaczego nie!

Kulminacyjnym momentem otwarcia było podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy pierwszego toruńskiego satelity gospodarczego przez marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, prezesa Fundacji Przedsiębiorczy Toruń Pawła Żywieckiego i prezesa Cilium Engineering Stanisława Kozłowskiego.

- Chcielibyśmy, żeby w Toruniu powstał pierwszy satelita, nie tylko stworzony, ale także wypuszczony w przestrzeń kosmiczną. To jest całkiem możliwie. Mamy cztery bardzo duże projekty technologiczne, które już dziś działają i dostarczają rozwiązań z obszaru technologii kosmicznych na całym świecie. Mamy potencjał, żeby odegrać ważną rolę  w budowaniu przemysłu kosmicznego w Polsce - podkreślał Pawel Żywiecki.  

- Sektor kosmiczny to dziś nie tylko wynoszenie obiektów na orbitę, ale też najnowocześniejsze  technologie informacyjne, związane z danymi, telekomunikacyjne. Zespoły, które w Space Labs będą miały możliwości rozwoju, wzmocnią rozwój polskiego przemysłu kosmicznego - podkreślał pułkownik Marcin Mazur, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, odpowiadający w niej m.in. za obszary bezpieczeństwa i obronności.   

Dwa samorządy, jeden cel

 Inwestycja realizowana była przez miejskie spółki (Toruńskie Laboratorium Biznesu i URBITOR), ale projekt w dużej mierze sfinansowany został przez samorząd województwa ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość kompleksu to ponad 22 miliony złotych, z czego marszałkowskie wsparcie wyniosło 15 milionów.


- Inwestycja w naukę, ale i innowacyjny biznes daje efekty trwałego rozwoju. Zainwestowaliśmy w ten obiekt 15 milionów i na pewno nie były to zmarnowane pieniądze. Efekty już widać. – mówił marszałek Piotr Całbecki.  - Ta cześć miast tętniła kiedyś życiem robotniczym, tu powstawał chleb: dosłownie i w przenośni. I dziś tak jest, bo inwestowanie w innowacje jest koniecznością  i daje efekty rozwojowe. Takie miasto jak Toruń musi w takie dziedziny inwestować.

-Toruń Space Labs to dobry przykład współpracy dwóch samorządów: miasta Torunia i samorządu województwa – podsumowywał prezydent Torunia Michał Zaleski.  - Cieszę się, że nasze wspólne pomysły sprzed lat znalazły drogę do realizacji. - dodał prezydent, nawiązując do czasów sprzed ponad dwóch dekad, gdy marszałek województwa, Piotr Całbecki kierował Wydziałem Rozwoju w toruńskim Urzędzie Miasta i gdy powstawały pierwsze koncepcje nowego zagospodarowania terenów poprzemysłowych w rejonie dawnych młynów. 

Prezydent Torunia zasugerował przy tym, że możliwe są jeszcze kolejne inwestycje, bo miasto ma jeszcze sporo terenów do zagospodarowania.

Laboratoria i  kopuła

Kompleks to prawie 1900 metrów, trzy kondygnacje,  a nawet taras widokowy. - Cały parter to infrastruktura laboratoryjna, laboratoria rozszerzonej rzeczywistości, prototypownia ze sprzętem wartym kilkanaście milionów złotych. Są realizowane kontrakty dla Polskiej Agencji Kosmicznej - mówi prezes Paweł Żywiecki. - Podpisujemy pierwsze umowy najmu, praktycznie w  połowie budynek jest już wykorzystany i zagospodarowany. Space Labs ma być akceleratorem, to są już firmy, które zdobyły rynek i chcą się rozwijać w skali globalnej. 

 Najciekawszym akcentem jest namiot sferyczny – dla wyjątkowych wydarzeń prezentacyjnych, czy nawet dydaktycznych (pełnię funkcjonalności osiągnie w maju). Operatorem działań jest Fundacja Przedsiębiorczy Toruń. Space Labs to unikatowa infrastruktura, umożliwiająca prowadzenie projektu od pomysłu, przez inkubację, po wdrożenie. Space Labs jest częścią całego systemu wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości. Tworzą go: Toruński Inkubator Technologiczny, Toruński Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie wsparcie znajdują dopiero powstające firmy, Fundacja Przedsiębiorczy Toruń, oraz Toruń Space Labs, gdzie rozwijane będą już najbardziej dojrzałe projekty.       

Interesujące były prezentacje zarówno Fundacji Przedsiębiorczy Toruń, jak i działających w Space Labs firm. Cilium Engineering z grupy toruńskich studentów, skupionych wokół astrofizyka, prof. Macieja Konackiego, stał się firmą realizującą swoje obiekty prowadzące obserwację kosmosu w Australii czy Afryce Południowej i współpracującą z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Z kolei Lune to prężna firma z Wrocławia, działająca w zakresie VR, AR i AI – wykorzystywanych w najróżniejszych aplikacjach i wykonywanych dla takich gigantów jak Coca-Cola, Huawei, Lidl czy Credit Agricole - która postanowiła wykorzystać teraz do swojej działalności toruński Space Labs.