Poczucie sprawiedliwości w pracy? To niezwykle istotna kwestia, która jednak w sumie niezbyt często bywa przedmiotem raportów. Co więc sprawia, że czujemy się w pracy traktowani fair, a co – że uważamy się za z jakichś powodów dyskryminowanych, co na pewno wpływa i na komfort, i na jakość naszej pracy? Kolejny raport agencji No Fluff Jobs – „Sprawiedliwość w pracy” - będzie na pewno interesujący i dla pracodawców, i dla pracowników.
Zacznijmy od tego, co dla wielu osób mimo wszystko jest w pracy najważniejsze, czyli wynagrodzeń
Płace – nie jest sprawiedliwie
Okazuje się, że 51 proc. pracujących badanych uważa, że płace kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach nie są równe, a 27 proc. - że są równe. 22 proc. nie chce lub nie potrafi tego oszacować.
Zaskakująca jest tu jednak różnica – a raczej skala tej różnicy -w odczuciach kobiet i mężczyzn,. Więcej niż 2 panie na 3 (68 proc.) uważają, że płace kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach nie są równe, a 16 proc. – że są równe. Jeśli spytamy mężczyzn, poczucie tego, że płace nie są równe ma już tylko jeden pan na trzech (34 proc.), a więcej, bo 37 proc., uważa, że wynagrodzenia są równe.
Jaka jest rzeczywistość i jak komentują to autorzy raportu?
- Według corocznego raportu Global Gender Pay Gap autorstwa Światowego Forum Ekonomicznego, luka płacowa w Polsce przekracza 10 proc. Polki zarabiają mniej od Polaków, natomiast, wbrew obiegowemu pojęciu, nie zawsze wynika to ze świadomej dyskryminacji. – podkreślają autorzy raportu - W kontekście różnic w wynagrodzeniach musimy brać pod uwagę dużo więcej czynników, takich jak częstsze podejmowanie gorzej płatnych zawodów przez kobiety, dłuższy czas urlopu (jako rodzica lub na opiekę nad członkami rodziny) u pań, częstszą pracę na niepełny etat (26 proc. u kobiet przy 16 proc. u mężczyzn). Do tego dochodzą słabsza reprezentacja kobiet w zarządach (2 proc.) lub mniejszy odsetek firm z kobietami jako menedżerkami
Grafika: Raport No Fluff Jobs „Sprawiedliwość w pracy”
Jawność wynagrodzeń?
Autorzy raportu zajęli się też jawnością wynagrodzeń, a raczej tym, jakiej skali jawności tak naprawdę oczekujemy.
Otóż 50 proc. badanych chciałoby znać widełki wynagrodzeń współpracujących z nimi osób. Dokładne kwoty zarobków koleżanek i kolegów z pracy interesowałyby aż 39 proc. pracowników.
Jakie mogą być powody chęci znajomości wynagrodzeń w naszej firmie?
- W kontekście płac motywacją może być upewnienie się, że jesteśmy traktowani fair w porównaniu do innych pracowników i jesteśmy wynagradzani sprawiedliwie. Ale - jak to potwierdzają badania - do czasu: 1/3 badanych jest przeciwko ujawnianiu dokładnych zarobków kolegom i koleżankom z pracy. – podkreśla Paulina Król, Chief People and Operations Officer z No Fluff Jobs - Wartością, która może wyznaczyć granicę pełnej jawności może być na przykład prywatność. Polska kultura, szczególnie w relacjach formalnych i wobec obcych cechuje się większym dystansem i hermetycznością. W większości nie chcemy, żeby ludzie zbyt wiele o nas wiedzieli, szczególnie, jeśli są to informacje wrażliwe. A rozmowy o pieniądzach wciąż dla wielu pozostają niekomfortowe.
Czy praca zdalna powinna być wyborem pracownika?
Część osób do pracy zdalnej przywykła w pandemii, choć debaty m.in. o wydajności pracy zdalnej w porównaniu ze stacjonarną trwają. Jak to wygląda w odczuciach pracowników?
Aż 69 proc. badanych chciałoby mieć możliwość decyzji o pracy zdalnej na stanowiskach, na których można ją wprowadzić. Przeciwnych jest 12 proc. badanych.
Jak zaś wygląda sytuacja z pracą zdalną z perspektywy rynku pracy?
„Z roku na rok odsetek ogłoszeń, które wspominają o pracy zdalnej, spada. Spośród wszystkich ofert pracy opublikowanych na No Fluff Jobs w styczniu 2025, najwięcej wskazywało na pracę stacjonarną (46,8 proc.). Odsetek ofert pracy zdalnej wyniósł 29,5 proc. i był 5 punktów procentowych niższy niż rok wcześniej. Trend mocnego powrotu do biur potęguje zwiększona podaż kandydatów na rynku, ale też dobra opinia liderów firm o takim trybie współpracy. Pracodawcy wskazują na poprawę relacji wśród zespołów i zwiększoną wymianę wiedzy” – czytamy w raporcie.
Grafika: Raport No Fluff Jobs „Sprawiedliwość w pracy”
A co emeryturami? Jeden wiek?
40 proc. badanych uważa, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać zrównany. Z kolei 39 proc. - że nie powinien zostać zrównany.
To ciekawy temat, bo zwykle w kontekście sprawiedliwości w pracy mówi się o nierówności w zarobkach czy różnicach w ścieżkach awansu, tymczasem okazuje się, że panowie mają spore poczucie niesprawiedliwości, wynikające z późniejszego przechodzenia na emeryturę.
Ponad połowa kobiet uważa, ze wiek emerytalny nie powinien zostać zrównany, ale również ponad połowa mężczyzn – że powinien zostać zrównany.
Grafika: Raport No Fluff Jobs „Sprawiedliwość w pracy”
To tylko niektóre z ciekawych wątków raportu. Badanie wykonano w okresie 24-27 lutego 2025 roku na grupie aktywnych zawodowo Polek i Polaków. Całość badania przeprowadzono na platformie Omnisurv by IQS.
Cały raport – czytaj TUTAJ.