Specjalne centrum NATO-Ukraina powstanie w Bydgoszczy. - Korzyść będzie obustronna - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. MON

W Bydgoszczy powstanie centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina. Taką decyzję wczoraj w kwaterze głównej NATO (15.02) ogłosił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkali się w Brukseli w sprawie rozmów o dalszym rozwoju sytuacji w Ukrainie. Oprócz decyzji dotyczącej przekazania armii ukraińskiej miliona dronów, 20 sojuszników NATO poparło utworzenie koalicji na rzecz rozminowywania terenów Ukrainy. Co najważniejsze, na konferencji prasowej polskiego minister MON, Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił powstanie w Bydgoszczy specjalnego centrum. 

- Ogromny sukces, który dziś stał się faktem. W Bydgoszczy powstanie centrum edukacji, analiz i szkolenia NATO-Ukraina - mówił szef MON - Decyzja zapadła na dzisiejszym posiedzeniu ministrów obrony narodowej państw NATO, mamy pełną zgodę, rozpoczynamy tworzenie tego centrum.

Budowa centrum analiz, edukacji i szkolenia żołnierzy ukraińskich w Bydgoszczy będzie wieloetapowym procesem. Finansowanie projektu zostanie przygotowane przez członków NATO. Głównym celem placówki będzie wymiana doświadczeń członków NATO w ramach wojny na Ukrainie i szkolenie żołnierzy. 

-  Sukcesem jest to, że ta inicjatywa powstaje w Polsce, sukcesem jest, że to w ogóle powstaje. Korzyść będzie obustronna  - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Szef MON liczy, że jadąc do Waszyngtonu na kolejny szczyt NATO, plany odnośnie budowy centrum będą już bardziej sprecyzowane. Kosiak-Kamysz podkreślał, że bezpieczeństwo Europy nigdy nie było tak ważne. -Jestem zwolennikiem, żeby znakomitą część środków z różnych funduszy europejskich, od Funduszu Spójności po KPO, przeznaczyć na działania przemysły obronnego - mówił minister MON. - Mamy ambitne cele w UE w wielu dziedzinach, ale nie ma najważniejszego - bezpieczeństwo Polski i UE.

Dodajmy, że Polska jest pionierem wśród innych państw europejskich w zakresie przeznaczania swoich wydatków na kwestie związane z obronnością. W ubiegłym roku według statystyk wyprzedziliśmy nawet USA - wydatki na armię sięgnęły prawie 4 proc. PKB. Natomiast w tegorocznym budżecie rządzący zaplanowali wydatki na obronność na poziomie 118 mld zł, co stanowi 3,1 proc. PKB planowanego na 2024 r.