Dzień Babci i dziadka to dobra okazja do zastanowienia się ilu seniorów mieszka na Kujawach i Pomorzu. Czy są różnice w ilości osób starszych w różnych miejscowościach? Jak wygląda aktywność babć i dziadków w naszym województwie. Na te pytania stara się odpowiedzieć Urząd Statystyczny w Bydgoszczy.
Ile babć i dziadków przypada na wnuczkę lub wnuka
Dzięki analizie statystycznej możemy dowiedzieć się, w jakich gminach wnuki mogą cieszyć się największą liczbą babć i dziadków. Analiza relacji pokoleniowej dziadków i wnuczków pokazuje, ile osób w wieku powyżej 65 roku życia przypada na 100 osób w wieku 0-14 lat.
Okazuje się, że największą liczbą statystycznych dziadków mogą pochwalić się wnuki w Ciechocinku. Tam na jednego wnuczka lub wnuczkę przypada ponad 2,5 dziadka i babci. W najgorszej sytuacji są dzieci w gminie Obrowo, bo tam przypada na jedno z nich tylko pół dziadka lub babci.
W miastach, poza Ciechocinkiem, najlepsza sytuacja jest we Włocławku, bo tam na 100 dzieci przypada 198,9 dziadko-babci. Najgorsza w Brodnicy - 54,4.
Na wsi najwięcej babć i dziadków jest w Osięcinach w powiecie radziejowskim, bo tam każde dziecko ma 1,41 statystycznych dziadków.
Średnia dla województwa wynosi 132 babcio-dziadka.
Najstarsze i najmłodsze powiaty na Kujawach i Pomorzu
Średnio w województwie udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej licznie ludności to 19,9 proc. Rozpiętość pomiędzy najstarszymi i najmłodszymi powiatami kujawsko-pomorskiego sięga 10 proc.
Najmłodszy jest powiat toruński, gdzie osoby starsze stanowią 14,4 proc. Na drugim miejscu jest bydgoski - 15,1 proc. Najstarszym jest powiat Włocławek, gdzie osób powyżej 65 roku życia jest 24,4 proc.
Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, jak zresztą całej Polski, będą się starzeć. Obecnie osób powyżej 65 roku życia jest w naszym regionie 414 tys. Wg. prognozy GUS w 2040 roku będzie ich o 55 tys. więcej.
Seniorzy z regionu siedzą w domu
Główny Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przyjrzał się aktywności seniorów. Zbadano udział osób będących członkami kół, klubów, sekcji seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ogólnej liczbie ludności w wieku 60 lat i więcej w 2022 r. Te dane są bardzo niepokojące. Okazuje się, że nasi seniorzy prawie w ogóle nie są aktywni na tym polu.
Najgorzej pod tym względem wypada Włocławek, gdzie na 500 seniorów tylko jeden wykazuje aktywność! Najlepiej jest w powiecie żnińskim, gdzie na 100 seniorów aż 4 jest aktywnych. Oczywiście "aż" w porównaniu do Włocławka, bo generalnie nie jest to sytuacja dobra, gdyż pozostałych 96 siedzi w domu.
Średnia aktywności na Kujawach i Pomorzu to tylko 1,3!
Opracowanie własne na podstawie danych GUS