Samorządy z regionu inwestują w ekologiczne pojazdy. Gdzie będą wkrótce jeździć nowe elektryki?

Biznes Region
#
Fot. Agnieszka Bielecka/Urząd Miasta w Toruniu

Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych i hybrydowych. Ekologiczne rozwiązania wdrażają także samorządy z kujawsko-pomorskiego, które wyposażają w tego typu pojazdy m.in. tabory komunikacji miejskiej.

 

Ekologiczne, ciche i… droższe w użytkowaniu?

Pojazdy elektryczne stają się coraz popularniejsze. Ta moda przenosi się, chociażby do komunikacji publicznej. Dzieje się tak dlatego, że autobusy elektryczne nie emitują spalin i są ciche. Ile mogą pokonać na jednym ładowaniu takie pojazdy? Przykładowo producent baterii Solaris High Energy zadeklarował, że przy pełnym obłożeniu pasażerów, włączonej klimatyzacji oraz różnym ukształtowaniu terenu elektrobusy z tym konkretnym źródłem energii mogą pokonać 250 km. Pełne naładowanie tej baterii z wykorzystaniem pantografu to kwestia 20 minut.

Kwestią sporną pozostają koszty eksploatacji autobusów elektrycznych. Warszawski magistrat w 2021 roku podał, że wozokilometr dla pojazdu elektrycznego jest o 1,66 zł droższy niż w przypadku autobusów na olej napędowy. A to w przypadku dziesiątek pojazdów jest zauważalną różnicą. Co ważne tyczy się to stolicy, bo jak informował w listopadzie Tylko Toruń, pokonanie kilometra przez elektrobus w Toruniu jest o 26 groszy tańsze. Ponadto zimą przy ujemnych temperaturach zasięgi tych autobusów spadają.

Innym rodzajem ekologicznych autobusów są hybrydy. Ich zaletami jest niższe spalanie oraz mniejsza ilość spalin wydzielanych do środowiska niż w przypadku tradycyjnych pojazdów. Są też bardziej wydatne energetycznie od klasycznych autobusów. Wady? Tu wymienia się m.in. fakt, że autobusy hybrydowe mimo wszystko wydzielają spaliny oraz to, iż dwa silniki, które są niezbędne, zajmują dużo miejsca.

 

Więcej hybryd na ulicach Grudziądza

Samorządy z naszego regionu intensywnie inwestycją w ekologiczny tabor komunikacji miejskiej. Najnowszym przykładem jest Grudziądz, gdzie do floty Miejskiego Zakładu Komunikacji trafi 12 autobusów hybrydowych marki Solaris. Co ważne, MZK posiada już 7 hybryd od Volvo.

Zakup nowych autobusów był możliwy za sprawą dofinansowania z Unii Europejskiej, które wyniosło 24 miliony złotych, zaś całość zadania to 35 mln zł. Od tego momentu flota grudziądzkiego MZK będzie liczyła łącznie 65 pojazdów, z czego 17 to elektrobusy, zaś 19 to autobusy hybrydowe.

– Po realizacji tego zadania we flocie naszego miejskiego przewoźnika na 65 wozów 17 będzie elektrycznych, a 19 hybrydowych. To ponad połowa całego stanu. Pasażerowie zyskają także udogodnienie w postaci nowoczesnego systemu pozwalającego na zakup biletów - mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Elektrobusy na ulicach Grudziądza to świeża sprawa, gdyż pierwsze trafiły do miasta na wiosnętego roku. Ponadto dzięki środkom z nowej perspektywy unijnej grudziądzki magistrat chce zakupić trzy nowe tramwaje Moderus Beta.

 

Bydgoszcz czeka na „elektryki”

Co ciekawe, jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie nie ma jeszcze autobusów elektrycznych, a także hybrydowych jest Bydgoszcz. Ta sytuacja ulegnie zmianie w przyszłym roku, gdyż na początku sierpnia Miejskie Zakłady Komunikacyjne rozpisały przetarg na zakup 12 nowych elektrobusów, które mają być wyprodukowane w 2024 roku.

Nie zmienia to faktu, że w Bydgoszczy odbywały się już liczne testy autobusów elektrycznych i hybrydowych Ostatnio, bo we wrześniu na warsztat wzięło MAN Lion’s City.

 


10 autobusów elektrycznych w Toruniu

Na ulicach Torunia jeździ 14 autobusów hybrydowych i 10 elektrobusów. W maju tego roku flota toruńskiego MZK wzbogaciła się o 4 nowe pojazdy elektryczne. Pierwsze 6 „elektryków” dotarło do Torunia w maju 2022 roku.

- Autobusy elektryczne są bardzo potrzebne. Jako pasażerowie chcemy podróżować wygodnie, ale także przyjaźnie dla środowiska naturalnego. Te autobusy są zeroemisyjne. Już w tej chwili mamy 10 takich pojazdów oraz 15 autobusów hybrydowych, a więc stan sprzętu przyjaznego dla środowiska jest coraz lepszy - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Co ciekawe, w listopadzie toruńska Straż Miejska otrzymała elektryczne auto półciężarowe marki MAN. Pojazd kosztował 328 tys. zł i został w całości sfinansowany przez toruński magistrat. Na jednym ładowaniu wóz może przejechać 140 km. W 2022 roku municypalni z Torunia dostali 3 elektryczne Nissany Leaf.

 

16 autobusów elektrycznych we Włocławku

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji we Włocławku posiada 16 autobusów elektrycznych. Ta liczba zostanie zwiększona, gdyż magistrat planuje starać się o środki z nowej perspektywy unijnej.

 

Inowrocław przykładem dla reszty Polski

Inowrocław już w 2015 roku zakupił pierwsze autobusy hybrydowe, w 2019 roku dołączyły do floty autobusy elektryczne. Sprawiło to, że Inowrocław był pierwszym Polskim miastem z całkowicie zelektryfikowaną flotą. Łącznie Inowrocław posiada 24 ekologiczne autobusy.

 

Wymogi ustawowe

Zgodnie z ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowych pojazdów będzie musiał wynieść co najmniej 5% od 2021 r. i stopniowo będzie rosnąć. W 2028 r. flota autobusów zeroemisyjnych zgodnie z prawem, będzie musiała wynieść co najmniej 30%.