18 zeroemisyjnych, klimatyzowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych, kupionych w latach 2014 – 2023, rewitalizowane linie kolejowe i dworce, nowe pociągi na starych trasach i wydłużone stare trasy. Samorząd województwa podsumował inwestycje związane z transportem kolejowym. Kwoty przeznaczonych na to środków robią wrażenie, choć wiadomo, że potrzeby są tu ogromne.
Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, na realizację pasażerskich kolejowych połączeń regionalnych i dostęp do infrastruktury kolejowej samorząd województwa wydał łącznie blisko 200 mln zł. Samo utrzymanie dodatkowej pary pociągów Toruń-Czernikowo wyniesie 540 tys. zł.
Wspomnianą dodatkową parę pociągów dziennie na trasie Toruń-Czernikowo samorząd województwa wprowadził od 11 grudnia. Pociągi kursują od poniedziałku do piątku. Dodajmy, że 40 procent kosztów pokrywa samorząd województwa, a reszta jest finansowana przez samorządy Torunia, powiatu toruńskiego oraz gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo.
Jakie są efekty inwestycji w kolej?
Inwestycje przynoszą efekty, bo rośnie liczba osób, przemieszczających się na terenie regionu koleją. W ubiegłym roku "samorządowe" pociągi przewiozły 6 mln osób, w pierwszych trzech kwartałach tego roku już 5,8 mln osób. Można więc domniemywać, że w tym roku najprawdopodobniej przekroczona zostanie liczba 7 mln podróżnych.
- Konsekwentnie stawiamy na kolej – mówił serwisowi kujawsko-pomorskie.pl marszałek Piotr Całbecki. - Zależy nam na tym, aby odpowiadając na potrzeby mieszkańców rozwijać siatkę połączeń i modernizować tabor kolejowy, dlatego nie zwalniamy z remontami infrastruktury i zakupami.
Chcemy zapewnić pasażerom wysoki standard i wygodę podróży._
Ile samorząd wyda w przyszłym roku?
Przyszłość wygląda nieźle. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski na finansowanie regionalnych przewozów pasażerskich w przyszłym roku samorząd przeznaczy 225 mln złotych.
- Oznacza to dodatkowe pociągi w nowym rozkładzie jazdy (w tym na liniach Toruń-Grudziądz i Bydgoszcz-Toruń), wzrost pracy eksploatacyjnej o 5 proc. ( do ponad 6 mln pociągokilometrów) i gwarantowaną wieloletnimi kontraktami waloryzację stawek przewozowych dla operatorów kolejowych (od 10 grudnia 2023 do 14 grudnia 2024 dla Arrivy RP 30,01 złotych i 26,84 złotych brutto na każdy pociągokilometr, dla Polregio 29,64 złotych i 31,06 złotych brutto) – czytamy w oficjalnym serwisie Urzędu Marszałkowskiego.
Co proponują przewoźnicy?
Arriva wprowadziła w grudniu 2023 lub planuje wprowadzić w przyszłym roku następujące zmiany:
- Dodatkowe połączenia na trasach Toruń Gł. – Czernikowo, Grudziądz– Brodnica,
Brodnica – Jabłonowo Pom., (Szlachta) - Wierzchucin– Bydgoszcz, Bydgoszcz– Tuchola, Toruń – Grudziądz - W ramach Programu Przystankowego PKP PLK, w regionie do użytku oddane zostaną nowe przystanki
kolejowe - Grudziądz Śródmieście, Tuchola Rudzki Most, Grudziądz Rządz.
Polregio wprowadziło w grudniu 2023 następujące zmiany:
- Dla kilku pociągów w relacji Bydgoszcz Gł. – Toruń Gł. przywrócono postój na stacji Cierpice.
- Wydłużono relacje niektórych pociągów: Inowrocław – Kaliska Kujawskie, Kaliska Kujawskie – Toruń
- Uruchomiono nowe pociągu w określonych dniach i godzinach - relacje Bydgoszcz Gł.– Toruń Gł., Toruń Gł. – Łódź Kal., Łódź Kal. - Toruń Gł., Bydgoszcz Gł.- Toruń Gł.– Kutno
A gdzie kolejowe inwestycje samorządu jeszcze są potrzebne? Czekamy na Państwa sygnały: portal@kpfr.pl
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl