Samorząd, czyli polski sukces. Kujawsko-pomorskie forum w Kowalu z okazji 35-lecia odrodzenia samorządu w Polsce

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
forum samorzadowe
Fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Przekonanie o tym, że reforma samorządowa to najbardziej udana reforma w III RP jest chyba powszechne – niezależnie od opcji politycznych. Bo i rzeczywiście, udało się zbudować w Polsce lokalną władzę ze sporymi kompetencjami i skończyć z centralizmem, a jeszcze ważniejsze jest to, że udało się stworzyć mechanizmy kontroli tejże władzy. I choć jak to w życiu – samorządowcy i samorządy funkcjonują różnie – to generalnie bilans jest zdecydowanie na plus.

W piątek (23 maja) w Kowalu, w powiecie włocławskim, zorganizowano XVII Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe ,,My Samorząd - 35 lat wspólnej drogi” - czyli wojewódzkie uroczyste podsumowujące trzy i pół dekady samorządności w III RP. Dodajmy, że Forum odbywało się w 35. rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce (dokładnie odbyły się one 27 maja 1990 roku).

Co zaplanowano na Forum?

Wydarzenie rozpoczęto uroczyście  - od złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego oraz podpisania deklaracji z okazji 35-lecia odrodzenia samorządu w Polsce. Zasadzono także Dąb Samorządności. Potem odbył się przemarsz samorządowy do Remizy Strażackiej w Kowalu. Dodajmy, że - jak informuje strona Urzędu Marszałkowskiego kujawsko-pomorskie.pl - obok Dębu Samorządności w ziemi została umieszczona tuba z Deklaracją Samorządową i dołączony do niej nośnik cyfrowy z zapisanymi na nim pracami plastycznymi dzieci.

Później rozpoczęła się część robocza Forum -  m.in. debata „Polski samorząd – 35 lat wspólnej drogi. Dokąd zmierzamy?”, Jak podaje serwis kujawsko-pomorskie.pl w debacie uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prof. Jerzy Stępień (jeden z współtwórców reformy samorządowej, w późniejszych latach m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego – przyp.red.), prof. Jakub Szlachetko z Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski i wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman.

Jakich mamy samorządowców?

Z okazji Dnia Samorządu Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przygotował specjalny raport – ciekawy, choć w dużej mierze historyczny, bo portret samorządowców oparto na dostępnych danych z 2023 roku. A przecież ostatnie wybory sporo zmieniły.

Czym zarządzają samorządy? Mamy w Kujawsko-pomorskiem 23 powiaty, 56 miast, 144 gminy. Sukcesywnie rośnie liczba kobiet wśród radnych W 2013 roku kobiet w radach było 25,3 proc., a w 2023 roku – już 31,1 proc. Znacznie bardziej wyrównane proporcje mamy wśród sołtysów. W Kujawsko-pomorskiem na 1254 mężczyzn przypadały 1042 panie.

W jakim wieku mieliśmy wójtów, prezydentów i burmistrzów? Najliczniejsza była grupa 40-59 lat – 79 osób. Przed 40-tką były tylko... 4 osoby, po 60-tce aż 61.

To portret – jak już wspomnieliśmy historyczny. Wybory 2024 roku bardzo zmieniły samorządowy krajobraz. I to akurat jest właśnie portret siły samorządności.

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy