Trwają prace nad opracowaniem dokumentacji drogi ekspresowej S5 między Grudziądzem a Ostródą. Zanim jednak kierowcy pojadą nową trasą łącząca województwo kujawsko-pomorskie i warmińsko- mazurskim, muszą wykazać się dużą cierpliwością. Ma być gotowa dopiero w 2032 roku.
Droga ekspresowa S5 do tej pory połączyła Wrocław, Bydgoszcz i Poznań, a także za pośrednictwem A1 Gdańsk. Przygotowywane przedłużenie do Ostródy połączy S5 z S7. Przebiegająca przez województwa warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie krajowa droga ekspresowa S5 Ostróda – Bolków została już w większości wybudowana. Do zrealizowania zostały tylko dwa końcowe odcinki – na Dolnym Śląsku i Grudziądz - Ostróda.
Od jesieni 2021 r. trwają prace nad wykonaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla 90 km drogi ekspresowej S5 między Grudziądzem a Ostródą. Za opracowanie studium odpowiada konsorcjum firm TRAKT Sp. z o.o. Sp.k. oraz TRAKT Sp. z o.o. Odbyły się spotkania z mieszkańcami gmin, przez które przechodzą proponowane warianty. Planowo prace przygotowawcze z uzyskaniem decyzji środowiskowych zakończą się w 2028 r. Koszt projektu i budowy drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem szacowany jest na ponad 5 mld zł. Zakończenie budowy planowane jest w roku 2032.
Przebieg S5
Droga rozpoczyna się od połączenia z obwodnicą Ostródy w rejonie miejscowości Wirwajdy. Przechodzi przez granicę województw pomiędzy miejscowościami Kisielice i Łasin, a kończy się na autostradzie A1 w rejonie Grudziądza.
- W celu realizacji tego odcinka S5 wstępnymi analizami korytarzowymi objęto około 8 tys. kilometrów kwadratowych terenu kilkunastu powiatów i kilkudziesięciu gmin - czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na podstawie zebranych danych i przeprowadzanych analiz przygotowaliśmy Program Inwestycji, który był podstawą do rozpoczęcia procesu przygotowania dokumentacji tj. zlecenia Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z dokumentacją do uzyskania decyzji środowiskowej.
Warianty przebiegu S5 w województwie kujawsko-pomorskim proponowane przez GDDKiA
- Wariant 1
Początek wariantu i jego przebieg na pierwszych 8 kilometrach jest tożsamy z Wariantami W1A, W2 i W3. Następnie do węzła Radzyń Chełmiński wariant na prawie całym odcinku pokrywa się przebiegiem z wariantem W2. Trasa drogi ekspresowej na tym odcinku przechodzi przez Linowo i omija od południa Mełno ZZD. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W1 kieruje się na południowy zachód i omija od południa Wiewiórki Podlesie i Wałdowo Szlacheckie. Następnie zmienia kierunek na północno-zachodni, aby połączyć się z autostradą A1 nad Sarnowem.
Wariant W1 połączony jest z siecią drogową trzema węzłami (Świecie Nad Osą, Radzyń Chełmiński i Sarnowo)
- Wariant 1A
Przebieg wariantu na odcinku pierwszych 8 kilometrów i ostatnich 14 kilometrach jest tożsamy z przebiegiem Wariantu W1. Wariant po 8 kilometrze kieruje się dalej na zachód i omija od południa rejon farm wiatrowych przy Linowie, następnie przechodzi w okolicy Gołębiewka, Fijewa i nad Radzyniem Chełmińskim łączy się z Wariantem W1.
- Wariant 2
Początek wariantu i jego przebieg na pierwszych 8 kilometrach jest tożsamy z Wariantami W1, W1A i W3. Następnie do węzła Radzyń Chełmiński wariant na prawie całym odcinku pokrywa się przebiegiem z wariantem W1. Trasa drogi ekspresowej na tym odcinku przechodzi przez Linowo i omija od południa Mełno ZZD. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W2 kieruje się na północny- zachód, przechodzi w rejonie Turznic i Hanowa, aby w rejonie istniejącego węzła Grudziądz połączyć się z autostradą A1. Wariant W1A połączony jest z siecią drogową trzema węzłami (Świecie Nad Osą, Radzyń Chełmiński i Grudziądz)
- Wariant 3
Początek wariantu i jego przebieg na pierwszych 8 kilometrach jest tożsamy z Wariantami W1, W1A i W2. Następnie do węzła Radzyń Chełmiński wariant ma przebieg zbliżony do Wariantów W1 i W2. W rejonie Linowa i Radzynia Chełmińskiego jest on oddalony najbardziej na północ, a przy Mełno ZZD przecina linię kolejową pod korzystniejszym kątem. Za węzłem Radzyń Chełmiński Wariant W3 kieruje się na południe, aby minąć od południa Wiewiórki Podlesie i Wałdowo Szlacheckie, i aby połączyć się w rejonie Sarnowa z autostradą A1
- Wariant 3B
Wariant W3B jest alternatywą dla W3 na odcinku Gminy Jabłonowo Pomorskie, tj. od km 0 do km 11.
Powyższe warianty, poddane konsultacjom z mieszkańcami i władzami samorządowymi w styczniu 2023 roku, na niektórych odcinkach uległy korektom na skutek danych pozyskanych z inwentaryzacji przyrodniczej oraz wniosków mieszkańców, w szczególności w dalszych pracach nastąpiła kompilacja wariantów przebiegu drogi ekspresowej S5, którego wynikiem jest wariant 1A (wariant społeczny), który zastąpił przebieg opisany powyżej wariantów 1A i 3:
- od km 8 do km 25 wariant (KP) W1A – pomarańczowy – przebiegający w okolicy miejscowości Kitnówko, Gołębiewko, Fijewo;
- od km 25 do km 32 wariant (KP) W1 – fioletowy – przebiegający w okolicy miejscowości Dębieniec;
- od km 32 do km 40 wariant (KP) W3 – czerwony- przebiegający w okolicy miejscowości Wiewiórki, Pilewice, z nowym węzłem autostradowym w okolicy miejscowości Sarnowo.
Trwają prace i konsultacje
- Podkreślamy, że aktualnie żaden z dotychczas wypracowanych wariantów nie jest rekomendowany czy forsowany przez Inwestora - czytamy na stronie GDDKiA. - Naszym celem jest znalezienie rozwiązania, które będzie akceptowalne społecznie, możliwe do zrealizowania środowiskowo, a komunikacyjnie jak najbardziej efektywne – uwzględniając prognozowane natężenie ruchu i ekonomię.
Analizy przebiegu S5 na Kujawach i Pomorzu
- Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prognozowany dla każdego z analizowanych wariantów ruch jest podobny ze wskazaniem lepszego przejęcia ruchu przez wariant 1A na około połowie długości w województwie - informuje GDDKiA. - Odnośnie ochrony środowiska wszystkie warianty kolidują z korytarzem ekologicznym o znaczeniu europejskim jednak wariant 1A i wariant 3 kolidują z nim w minimalnym stopniu, przebiegając w rejonie granicy ww. obszaru. W aspekcie kryteriów ekonomicznych warianty są porównywalne.
Z opinii władz samorządowych i społeczeństwa wynika, że przebieg drogi S5 w wariancie 2 wywołuje znaczne kontrowersje związane z dużą ilością wyburzeń w tym rejonie i spotkał się z największą ilością zdecydowanych sprzeciwów. Najwięcej głosów poparcia uzyskały warianty najbardziej oddalone od Grudziądza ze wskazaniem modyfikacji przebiegów zbliżających trasę do Radzynia Chełmińskiego.
Przygotowania w województwie kujawsko-pomorskim
- Już dziś musimy się na to odpowiednio przygotować, m.in. planując dostosowanie sieci dróg wojewódzkich i lokalnych oraz rozwijając lokalną infrastrukturę drogową w północno-wschodniej części województwa - czytamy na www.kujawsko-pomorskie.pl.
Samorząd województwa realizuje w tym rejonie zaplanowane już wcześniej duże inwestycje na drogach wojewódzkich. W 2023 roku odnowiony został kosztem 2,8 mln złotych kolejny 2-kilometrowy odcinek od miejscowości Goczałki do granicy województwa. W latach 2021-22 przebudowano 4,5-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 538 łączący Radzyń Chełmiński z Mełnem. Pochłonęło to blisko 6 mln zł. Obie inwestycje finansowane były z budżetu województwa.
Obecnie trwają prace nad dokumentacją niezbędną do budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego. Odbyły się już konsultacje społeczne, przygotowywane są dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej. 3-kilometrowa trasa otaczająca miasto od południa pozwoli wyprowadzić tranzyt z ulic. Szacowany koszt tej inwestycji to 40 mln złotych.