Ruszyły pociągi do Pragi, ale jak to bywa na torach - nie obyło się bez opóźnień składu

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. PKP Intercity. Pociąg do podróży/FB

15 grudnia to ważna data dla miłośników kolei. Właśnie tego dnia przywrócono połączenie kolejowe z Polski do Czech. Nie obyło się jednak bez opóźnień, bo Baltic Express złapał je już przy okazji dotarcia na bydgoski dworzec kolejowy. Niestety przy powrocie z Pragi było już tylko gorzej.

 

Połączenie, o którym informowaliśmy już kilkukrotnie na portalu kujawy-pomorze.info, zaplanowano czterokrotnie w obydwóch kierunkach. Za jego obsługę będzie odpowiadać czeski przewoźnik kolejowy - České Dráhy. Pociąg po drodze zatrzyma się również naszym regionie: w Bydgoszczy i Inowrocławiu.

 

100 minut opóźnienia na dzień dobry

Inauguracja połączenia kolejowego Gdynia-Praga nie przebiegła jednak bezproblemowo. Na dworcu Bydgoszcz Główna Baltic Express pojawił się (15.12) z 10-minutowym opóźnieniem. Jednak to dopiero problemy na trasie powrotnej sprawiły, że w Gdyni spodziewano się składu z Pragi z prawie 100-minutowym opóźnieniem. Zresztą skład miał problemy już we Wrocławiu. Jak informował portal Kolejowy Wrocław "pierwszy w historii "Baltic Express" z Pragi, dotarł do Wrocławia z blisko 1,5. godzinnym opóźnieniem spowodowanym usterką jednego z 4. wagonów, który finalnie został wyłączony z pociągu". 

Przypomnijmy, że dotychczas jedynymi możliwościami podróży do Pragi był własny samochód, Flixbus lub lot samolotem. Pierwsze rozwiązanie, przy obecnych cenach paliwa, mogło okazać się dość drogie, a kolejne - niezbyt komfortowe. Bezpośrednia podróż Flixbusem z Bydgoszczy trwa blisko 9 godzin, a z przesiadkami nawet 13!

 

Baltic Express. Jakie udogodnienia?

Zmiana w podróżowaniu do stolicy Czech będzie ułatwieniem szczególnie dla miast położonych najbliżej południowego sąsiada. I tak - z Wrocławia dojedziemy do Pragi w cztery godziny, a z Poznania - sześć. Czeski, narodowy przewoźnik poinformował na swojej stronie internetowej, że pokonanie całej trasy z Gdyni potrwa około dziewięć godzin. České Dráhy podpisały 10-letni kontrakt na linię Ex 32 Praga-Pardubice-Lichkov - państwowa granica Polski.

 

Pociągi będą prowadzone nowoczesnymi, klimatyzowanymi wagonami standardu EuroCity, posiadającymi:

  •       udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
        
  •       wózkach spacerowych,
        
  •       na rowerach;
        
  •       pokładowy dostęp do Internetu;
     
  •       oferującym napoje dla pasażerów.

   

Bydgoszcz. O której godzinie pociąg do Pragi?

W drodze do stolicy Czech składy zatrzymają się m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Poznaniu i Wrocławiu. Z Bydgoszczy odjazdy zaplanowano o godzinach: 1:20, 5:55, 9:55, 13:55. Podróż na dworzec główny w Pradze (Praha Hlavní Nádraží) zajmie około 7 godzin i 15 minut. Dłużej pojedzie skład nocny (7h45m). Z kolei z Pragi odjazdy zaplanowano o godzinie 6.51, 10.51, 14.50 i 18.51

Ceny biletów zaczynają się już od 24,90 euro w jedną stronę stronę. Bilety są dostępne w kasach biletowych, internetowym systemie sprzedaży e-IC 2.0, a także w aplikacji mobilnej PKP Intercity.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: