Rusza pierwszy etap budowy Wielkiej Pętli Fordonu. Inwestycja powstaje w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Pod koniec 2023 roku przybędzie w Bydgoszczy dodatkowych 13 kilometrów tras rowerowych. Łącznie będzie ich blisko 140 km. Projekt Wielkiej Pętli Fordonu wpisuje się w rozwój sieci dróg rowerowo-pieszych na terenie miasta nad Brdą. Gdzie dokładnie przebiegać będzie trasa WPF?

 

 - Podpisaliśmy umowę na wykonanie pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Tatrzańskim. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski - informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy. 

Na tym jednak nie koniec, ponieważ wcześniej miasto podpisało umowę na zaprojektowanie kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 67 i ul. Tatrzańską. 


Jakie odcinki powstaną na początku?

Tak duży projekt jakim jest WPF zakłada powstawanie trasy etapami. Na początku prace obejmą ul. Tatrzańską i Bora-Komorowskiego. Jak informuje bydgoski Urząd Miasta: "Ciąg pieszo-rowerowy powstanie wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowano bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych. W ramach inwestycji utwardzane lub przebudowywane będą też zjazdy na teren posesji. Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyska skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej".

Koszt umowy na budowę tego odcinka to 1,66 mln zł, a za pracę odpowiadać będzie firma Strabag. Planowane zakończenie robót to połowa 2024 roku. 

 

Projekt na kolejny odcinek już jest

Na początku września Urząd Miasta w Bydgoszczy zlecił projekt odcinka WPF pomiędzy Szkołą Podstawową przy ul. Kromera oraz ul. Wierchową. Te prace to koszt szacowany na ponad 300 tys. zł.  - Dokumentacja i niezbędne pozwolenia zostaną skompletowane do końca 2025 roku. To najbardziej skomplikowany odcinek trasy wymagający m.in. pozyskania gruntów niebędących własnością miasta. Warto dodać, że równocześnie powstaje dokumentacja dla drogi rowerowej, która połączyć ma istniejącą drogę w kierunku Jarużyna z okolicą pętli autobusowej na osiedlu Tatrzańskim - informuje tutejszy urząd. 

 

Komplet dokumentów odnośnie odcinka między osiedlami Szybowników i Tatrzańskim również jest już gotowy. Jednak prace budowlane zostały chwilowo wstrzymane "ze względu na zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy akceptacji projektu przez radę osiedla". Sporną kwestię wyjaśnia obecnie komisja rewizyjna Rady Miasta.

Z kolei rewitalizacja terenów nad brzegiem Wisły w Starym Fordonie jest już gotowa. Tu jeszcze jesienią mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego odcinka promenady pieszo-rowerowej.

 

Wielka Pętla będzie mieć ponad 20 km długości

Północna część WPF będzie przebiegać u podnóża fordońskiego zbocza tak zwanych górek: od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć się będzie z wałem przeciwpowodziowym otaczającym od wschodu Fordon. Na WPF trasa będzie rozdzielona - tam, gdzie jest to możliwe - zarówno dla rowerzystów jak i pieszych. 

W dalszym ciągu trasa będzie kierować się w stronę ujścia Brdy, gdzie przekroczy ul. Fordońską w okolicach ul. Kaliskiego. Poprzez planowany na kampusie Politechniki Bydgoskiej park akademicki, trasa pobiegnie do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa. 

Dodajmy, że rowerzyści skorzystają w przyszłości z ponad 20-kilometrowego odcinka WPF. Na trasie oprócz wygodnej nawierzchni pojawi się: 

  • dodatkowe oświetlenie, 
     
  • zadaszone stacje przystankowe, 
     
  • ławki, 
     
  • stojaki na rowery, 
     
  • śmietniki, 
     
  • tablice informacyjne oraz monitoring.