W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu podpisano pierwsze umowy na 47 mln złotych z funduszy nowej perspektywy europejskiej. Jednocześnie podpisane zostały ostatnie umowy kończącej się perspektywy. 20 mln złotych trafiło do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Pierwsze umowy w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 wręczali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radna sejmiku Ewa Mes.
- Ta uroczystość składa się z trzech wydarzeń, bo wręczamy umowy w ramach końcówki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a także umowy już z nowej perspektywy 2021-2027 - mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. - Pierwsze umowy z nowych konkursów.
Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027
Blisko 47 mln złotych trafiło do organizacji zaangażowanych w rozwój ekonomii społecznej na Kujawach i Pomorzu. Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy.
W Brodnicy ma powstać Ośrodek Rozwoju Usług Wspierających przy Brodnickim Centrum
Caritas, który stanowić będzie obiekt użyteczności publicznej.
Beneficjenci:
- Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK"
- Fundacja Ekspert-Kujawy
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet Gineka
- Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży
- Caritas Diecezji Toruńskiej
Regionalny Program Operacyjnego (EFRR) Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
- Bardzo się cieszę, że udało nam się na koniec perspektywy dofinansować te wszystkie medyczne inwestycje w najważniejszych szpitalach wojewódzkich - mówi marszałek Zbigniew Ostrowski. - Jeśli chodzi o dofinansowanie służby zdrowia, to naprawdę nie widzimy, kiedy będzie miało swój koniec. Medycyna rozwija się tak dynamicznie, że żeby nadążyć, musimy ciągle modernizować szpitale. A to mam wrażenie, udaje nam się od wielu lat.
Beneficjenci:
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mogilnie
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
- Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością w Ciechocinku
- Wojewódzki szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu
- To jest koniec perspektywy, więc musieliśmy do końca roku zrealizować te zadania - mówi Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. - 22 miliny złotych przeznaczyliśmy na Zakład Patomorfologii, który od 2 stycznie już działa. To jest naprawdę duże wydarzenie. Patomorfologia z pięcioma pracowniami to jest możliwość rozwoju dla szpitala. Szczególnie jest to ważne dla pacjentów onkologicznych, gdzie czas ma ogromne znaczenie. Wcześniej mieliśmy podpisane dwa kontrakty zewnętrzne z dwoma podmiotami. Przez to pewne rzeczy były z dużym opóźnieniem.
Sfinansowana zostanie także budowa instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu
Gminy w Dąbrowie Biskupiej.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Cztery dofinasowane projekty dotyczą podjęcia działalności gospodarczej.
- Jeżewo - firma projektująca, urządzająca i pielęgnująca tarasy, balkony i
rabaty - Inowrocław - wypożyczalnie rowerów
- Ciechocin - firma lakiernictwa meblowego oraz produkcji frontów meblowych i innych wyrobów stolarskich
- Bukowiec - gabinet terapii pedagogicznej i socjoterapii
Największe dofinansowanie w tym rozdaniu, bo aż 126 tys. zł otrzymała firma meblowa z powiatu aleksandrowskiego.
- Dofinansowanie przeznaczymy na zakup automatycznego centrum wiertarskiego - mówi Sławomir Kretkowski, przedsiębiorca z gminy Koneck. - Będzie robiło ono odwierty po konkretnych parametrach. Elementy meblowe będą wtedy do złożenia dla każdego klienta przy użyciu najprostszych narzędzi. Innowacyjność polega na zoptymalizowaniu i zautomatyzowaniu całego procesu produkcyjnego. Najpierw robimy projekt danego mebla i ta wiertarka robi odwierty według niego bez konieczności wprowadzania danych. Ten system sam wyprowadzi dane i pokaże wiertarce, gdzie ma być otwór i jak to ma być połączone. Powstaje gotowy moduł do złożenia.
W Łubiance powstanie ogrodzony teren rekreacyjny wyposażony w urządzenia małej architektury.